Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte odpovede na najčastejšie praktické otázky pri zakladaní firmy na Slovensku?

Praktické otázky pri zakladaní firmy
Fotobanka Pixmac
14. apríla 2021 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Pri zakladaní novej spoločnosti majú často podnikatelia mnoho otázok, preto skúsime zodpovedať aspoň niektoré z nich.

Ako mám nazvať svoju firmu?

Názov spoločnosti záleží iba na vás, jedinou podmienkou je, aby na Slovensku pod rovnakým názvom nepodnikala iná firma. Toto preveríte najľahšie na stránke Obchodného registra. Za názov Vašej firmy sa môže pripojiť čiarka a vždy je nutné aj označenie spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo častejšie iba skratka s.r.o. alebo spol. s r.o. (ktorú možnosť si vyberiete je na vás).

Napríklad: moja firma s.r.o. moja firma, s.r.o. moja firma, spol. s r.o. moja firma, spoločnosť s ručením obmedzeným

Kde môže mať moja spoločnosť sídlo?

Určiť sídlo spoločnosti je veľmi dôležité, pretože túto adresu musíte uviesť v žiadosti o vydanie živnostenského listu, pri podaní návrhu na zápis do obchodného registra a túto adresu budete používať aj pri komunikácii s vašimi dodávateľmi, odberateľmi a inými inštitúciami. Sídlo vašej firmy môže byť buď váš byt alebo dom, v tomto prípade súhlas s umiestnením sídla musia vyjadriť všetci vlastníci uvedení na liste vlastníctva k danej nehnuteľnosti. V prípade, že sídlo vašej firmy bude v prenajatých priestoroch, budete potrebovať nájomnú zmluvu, resp. zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej musí byť vyslovene uvedené, že vlastník prenajímaných priestorov súhlasí so zriadením sídla vašej spoločnosti v týchto priestoroch.

Ako si vyberiem predmety podnikania a vybavím živnostenské oprávnenia?

Výber predmetov podnikania sa odvíja od zamerania vašich podnikateľských aktivít. Spíšte si zoznam všetkých činností, o ktorých si myslíte, že ich bude vaša firma vykonávať, aj tie, ktoré síce neplánujete vykonávať hneď od začiatku, ale myslíte si, že by ste sa nimi niekedy v budúcnosti mohli zaoberať. Praktickejšie je zahrnúť medzi predmety podnikania všetky činnosti hneď od začiatku, aby ste neskôr nemuseli zbytočne žiadať o rozširovanie predmetu činnosti, pretože to pre vás znamená ďalšie náklady aj čas.

Druhy živností sa rozdeľujú na remeselné živnosti, viazané živnosti a voľné živnosti. Na získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení  potrebujete najmä súhlas živnostenského úradu a úhradu poplatku. Pri osobnom ohlásení uhradí žiadateľ poplatok podľa počtu a druhu zvolených predmetov podnikania – živností. Za každú voľnú živnosť sa platí poplatok vo výške 5 € a za každú remeselnú a viazanú živnosť 15 €. V prípade elektronického ohlásenia voľnej živnosti je ohlásenie bezplatné a v prípade remeselnej a viazanej živnosti je poplatok vo výške 7,50 €.

Aké náležitosti  má obsahovať zakladateľská listina alebo spoločenská zmluva?

Pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným je asi najdôležitejším krokom spísanie zakladateľskej listiny (v prípade jedného spoločníka) alebo spoločenskej zmluvy (v prípade viacerých spoločníkov). Tieto dokumenty upravujú najmä základné imanie,  vklady spoločníka/spoločníkov, predmety podnikania, ustanovujú orgány spoločnosti (valné zhromaždenie, konateľov a pod.), práva a povinnosti spoločníkov, rozdelenie zisku a pod. Náležitosti spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny sú uvedené v Obchodnom zákonníku.

Ako sa podáva návrh na zápis do Obchodného registra?

Návrh na zápis spoločnosti do Obchodného registra sa podáva na špeciálnom tlačive, ktoré si môžete vyzdvihnúť na ktoromkoľvek okresnom súde, alebo stiahnuť z internetovej stránky ministerstva spravodlivosti. Od 1. októbra 2020 nastala zmena v podávaní žiadosti. Zápis právnických osôb je od tohoto dátumu možné realizovať už iba elektronicky a výška poplatku je ustanovená na 150 eur. K vyplnenému tlačivu musíte doložiť viaceré dokumenty.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

know-howrok 2021založenie podnikania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X