Právne formy podnikania
Organizačné formy podnikania vychádzajú z platnej legislatívy SR, ktorá tieto formy vymedzuje všeobecne.
Podnikať je možné ako:
- Fyzická osoba nezapísaná do obchodného registra,
- Fyzická osoba zapísaná do obchodného registra,
- Obchodná spoločnosť (spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť, verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť),
- Družstvo,
- Združenie,
- Tiché spoločenstvo,
- Nadnárodné formy podnikania
Nepriame formy podnikania
Podľa Občianskeho zákonníka je možné, aby sa niekoľko osôb združilo za účelom spoločného dosiahnutia vytýčeného cieľu a účelu. Takéto združenia však nemajú právnu spôsobilosť, pokiaľ nie sú zapísané do obchodného registra, alebo do iného zákonom určeného registra.
Tichý spoločník
Uzatvorením zmluvy o tichom spoločenstve môže sa tichý spoločník podieľať s podnikateľom na jeho podnikaní, a to poskytnutím mu určitého vkladu. Predmetom vkladu môže byť určitá peňažná suma, určitá vec, právo alebo iná majetková hodnota využiteľná pri podnikaní. Tichému spoločníkovi vzniká nárok na podiel zo zisku a na strate sa zúčastňuje len do výšky svojho vkladu.
Nadnárodné formy podnikania
Od 1. mája 2004 sú slovenskými právnickými osobami aj tzv. „nadnárodné formy“ podnikateľských subjektov za predpokladu, že majú svoje sídlo na území SR. Nadnárodné právne formy podnikateľských subjektov bez ohľadu na svoje sídlo sú v prvom rade regulované a zakladané podľa práva Európskych spoločenstiev. Ide pritom najmä o:
- Európske zoskupenie hospodárskych záujmov,
- Európsku akciovú spoločnosť,
- Európske družstvo.