Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Právnické osoby čakajú ďalšie zmeny!

Účtovné závierky zostavené k 31. 12. 2012 a neskôr sa budú po novom ukladať do tzv. Registra účtovných závierok.
Fotobanka Pixmac
4. apríla 2012 Tlačiť

Od roku 2013 Zbierku listín nahradí Register účtovných závierokPo hektickom období spojenom so zlyhaním elektronického daňového systému sa treba pripraviť na ďalšie zmeny, pretože okrem daňových noviniek čakajú na podnikateľov zmeny vyplývajúce z novely zákona o účtovníctve! Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti spracovania miezd, outsourcingu účtovníctva a daňového poradenstva prináša informácie o zmene pri spôsobe zverejňovania účtovných závierok.

V súčasnosti sa účtovné závierky ukladajú do Zbierky listín, ktorá je súčasťou Obchodného registra. Účtovné závierky zostavené k 31. 12. 2012 a neskôr sa budú po novom ukladať do tzv. Registra účtovných závierok.

Tento Register bol vytvorený Ministerstvom financií Slovenskej republiky ako informačný systém verejnej správy. Člení sa na verejnú a neverejnú časť. Účtovné závierky, audítorské a výročné správy sa budú do Registra ukladať v elektronickej alebo listinnej forme, pričom zákon bližšie špecifikuje podmienky ukladania.

 

Zákon stanovuje, že spoločnosť, ktorá je platiteľom DPH, má výslovnú povinnosť ukladať účtovné výkazy elektronicky. Rovnako bude musieť elektronickú komunikáciu využívať aj advokát a daňový poradca, ktorý zastupuje svojho klienta pri správe daní,“ uviedla Zuzana Chmeľová, advokátka.

 

Lehota na uloženie závierky je 6 mesiacov od jej zostavenia. V prípade, že príslušný orgán neschváli účtovnú závierku v tejto 6 mesačnej lehote, závierka sa do Registra uloží ako neschválená. Dátum jej schválenia sa správcovi Registra oznámi dodatočne, najneskôr však do 5 pracovných dní po schválení.

Účtovné výkazy v listinnej forme budú povinné subjekty doručovať miestne príslušnému daňovému úradu. Ukladanie dokumentov v elektronickej forme bude prebiehať prostredníctvom elektronickej podateľne – podrobný postup sa zverejní na webovej stránke správcu. „Ak si podnikateľ nesplní svoju povinnosť a neuloží účtovné výkazy do Registra, hrozí mu sankcia. Daňový úrad uloží takémuto subjektu pokutu do výšky 2 % z celkovej sumy majetku podnikateľa, najviac však do výšky 1 milióna eur,“ uviedla Zuzana Chmeľová.

Verejná časť Registra bude prístupná verejnosti a po úhrade príslušného správneho poplatku bude možné získať kópie uložených účtovných výkazov.O ďalších detailoch ukladania účtovných závierok do Registra vás budeme včas informovať! 

Zdroj: Accace

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X