Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prerobte svoju firmu, kým nie je príliš neskoro

Revitalizácia firmy, kým nie je neskoro
Fotobanka Pixmac
16. novembra 2011 Zdroj Mesačník Zisk, www.ezisk.sk Tlačiť

Skôr či neskôr každý druh podnikania, aj to najúspešnejšie, stratí dych a prestane rásť. Ak chcete čeliť tejto nepríjemnej skutočnosti, ste nútený  pravidelne prichádzať s novou verziou svojej firmy. Schopnosť zvládnuť tento ťažký počin – skočiť zo zrelého stupňa jedného druhu podnikania do stupňa rastu nasledujúceho druhu podnikania – je to, čo odlišuje najlepších hráčov od tých ostatných.

Ak včas „neprerobíte“ svoju firmu, následky sú strašné

Keď už firma narazí na veľký pokles svojho rastu, má len 10 % šancu, aby sa kedy znova postavila na nohy. Liekom je v dostatočnom predstihu sledovať tri krivky: krivku konkurenčnej základne, krivku osobitých schopností  a krivku  talentov.

 

Skúmali sme viac než desaťročie príčiny vysokej výkonnosti v podnikaní. Uvedomili sme si, firmy investujú príliš veľa svojej energie do riadenia súčasného podnikania – čiže venujú sa príliš finančnej krivke S a nezvyšuje im tak energia na vytváranie základov úspešného nového podnikania.

 

Podľa našich výskumov sme zistili, že firmy, ktoré úspešne pretvoria samé seba, majú jednu spoločnú črtu: posunú svoj cieľ za finančnú S krivku a manažujú aj tri omnoho kratšie, ale životne dôležité, skryté S krivky. Aké? Krivku konkurenčnej základne, krivku osobitých schopností  a krivku  talentov. V podstate obracajú naruby všeobecne zažité názory a učia sa ako sa sústrediť na opravu toho, čo sa ešte nezdá byť pokazené. Situácia sa často zdá byť ružovejšia práve pred začiatkom úpadku firmy. Príjmy zo súčasného podnikateľského modelu prudko narastajú, zisky sú veľké a firemné zásoby sa predávajú s veľkou prirážkou. Ale práve vtedy by mali manažéri začať konať.

 

Čo je S krivka?

Princíp životných cyklov (S krivky): V podnikoch fungujú podobné životné cykly ako v prírode. Ich poznanie nám umožňuje lepšie naplánovať zmeny v sortimente výrobkov a v podnikových procesoch. Na obrázku je zobrazená tzv. S krivka, ktorej poznanie je veľmi dôležité pre riadenie inovácií v podniku.  

Skrytá  krivka konkurenčnej základne

Dlho predtým než úspešné podnikanie dosiahne vrchol v príjmoch sa konkurencia, so zohľadnením ktorej bolo podnikanie pôvodne rozbehnuté, mení. Napríklad konkurencia v mobilných telefónoch sa zmenila niekoľkokrát – tak pre výrobcov ako aj pre poskytovateľov služieb – od ceny sieťového pokrytia k hodnote služieb. Prvá skrytá krivka sleduje, ako sa konkurencia v odvetví posúva a mení. Najvýkonnejšie firmy vidia zmeny v potrebách zákazníka a vytvárajú nový konkurenčný základ vo svojom odvetví – dokonca aj keď naďalej profitujú z existujúceho podnikania, ktoré ešte nedosiahlo svoj vrchol.

 

Netflix radikálne zmenil konkurenčnú základňu v DVD požičovniach tým, že uviedol na trh podnikateľský model využívajúci dodávku produktu mailom. V tom istom období, takmer okamžite začal pretvárať sám seba tým, že získal technológiu, ktorá nahradila fyzické kópie filmov digitálnymi kópiami na internete. Dnes je Netflix najväčším poskytovateľom DVD prostredníctvom mailov a najvýznamnejší hráč v danej oblasti.

 

Skrytá krivka osobitých schopností

Pri tvorbe ponúk, ktoré im umožňujú stúpať po finančnej S krivke, najvýkonnejšie firmy neustále pracujú na svojich výnimočných, osobitých schopnostiach. Jedinečný príklad poskytuje Dell s jeho priamym modelom predaja počítačov, Wal-Mart s jeho jedinečnou dodávateľskou sieťou a Toyota nielen s jej výrobnými metódami, ale aj svojimi inžinierskymi schopnosťami, ktoré umožnili výrobu Lexusu a Priusu. No osobité schopnosti – podobne ako konkurenčná základňa – sa menia. Rýchle si ich osvojuje aj konkurencia, takže manažéri musia investovať do vývoja nových a nových schopností, aby skočili na ďalšie S krivky osobitých schopností a predbehli tak znova konkurentov.

 

Zoberte si hudobný priemysel: bol to výrobca PC, ktorý rozvinul svoje schopnosti potrebné pre dodávanie digitálnej hudby miliónom zákazníkov za prijateľnú cenu. Najvýznamnejší hráči na trhu neustále hľadajú spôsoby ako pretvoriť samých seba a svoj trh. P&G dávno vedel o nedotknutom trhu pre plienky na jedno použitie. Firma strávila päť rokov zdokonaľovaním schopností, ktoré by umožnili, aby jednorazové plienky vyšli cca na približnú cenu,  ktorú boli zákazníci zvyknutí zaplatiť za nákup a pranie látkových plienok.

 

Skrytá krivka talentov

Firmy často strácajú záujem o udržanie si talentovaných ľudí.  Platí to hlavne v prípade, keď podnikanie úspešne napreduje a vrchol je v nedohľadne. Vtedy firmy pocítia podivuhodné nutkanie „zúžiť“ a zoštíhliť prevádzky, aby tak zvýšili maržu. Znižujú jednak počet zamestnancov ako aj investície do rozvoja talentov. Chyba. Najvýkonnejšie firmy z našej štúdie udržujú stály záujem o rozvoj talentov. Firma Schlumberger neustále vyhľadáva a rozvíja sľubné talenty. Rozosiela „svojich vyslancov“ na tucet najvýznamnejších technických škôl po celom svete. Títo vyslanci sú reprezentovaní manažérmi vo vysokých funkciách, ktorí riadia veľké rozpočty a môžu schváliť vecné dary alebo prostriedky na výskum pre navštívené univerzity. Úzke prepojenie so školami pomáha firme získavať pre seba najlepších absolventov.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X