Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príspevok na rekreáciu zamestnancov v roku 2019

príspevok na rekreáciu
príspevok na rekreáciu Foto: Getty Images
8. novembra 2018 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Od 1. januára 2019 čakajú na niektorých podnikateľov veľké zmeny v súvislosti s novo zavedeným inštitútom v Zákonníku práce – príspevok na rekreáciu zamestnancov. Vyplýva to z novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorú minulý mesiac schválila Národná rada Slovenskej republiky. V aktuálnom článku si priblížime povinnosti, ktoré čakajú na niektorých podnikateľov v súvislosti s touto novo prijatou legislatívou.

Národná rada Slovenskej republiky schválila 23. októbra 2018 novely viacerých právnych predpisov a zaviedla do praxe nový inštitút príspevkov na rekreáciu zamestnancov. Príspevky na rekreáciu budú niektorí podnikatelia povinný poskytovať svojim zamestnancom od 1. januára 2019, takže im ešte ostáva nejaký čas na prípravu. Ako sme už naznačili, povinnosť prispievať na rekreáciu zamestnancom sa však netýka úplne všetkých podnikateľov. V článku si povieme aj to, ktorých všetkých zamestnancov sa týka táto výhoda a aké povinnosti sú s tým spojené.

Ktorých zamestnávateľov sa týka povinnosť a ktorí zamestnanci majú nárok?

Právna úprava príspevkov na rekreáciu zamestnancov bude obsiahnutá v osobitnom ustanovení § 152a zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej v texte len ako „zákonník práce“). Povinnosť prispievať zamestnancom na rekreáciu budú mať podľa novela zákonníka práce len zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú viac ako 49 zamestnancov. Nárok na tento príspevok na druhej strane budú mať zamestnanci, ktoré u podnikateľa odpracovali najmenej 24 mesiacov. Zákonník práce zároveň ustanovuje, že za zamestnancov sa na uvedené účely považujú nielen zamestnanci pracujúci na základe pracovného pomeru a uzatvorenej pracovnej zmluvy, ale aj zamestnanci pracujúci na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Príklad:

Zamestnávateľ zamestnáva 35 zamestnancov na pracovnú zmluvu a 20 zamestnancov na dohodu. Spolu zamestnáva 55 zamestnancov, takže takýto zamestnávateľ je povinný poskytovať všetkým zamestnancom, ktorí splnia zákonné podmienky príspevok na rekreáciu v zmysle § 152a zákonníka práce.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Výpočet zamestnancov
  • Nárok na príspevok na rekreáciu
  • Koľko sú povinní platiť zamestnávatelia a na čo sa môžu tešiť zamestnanci?
  • Využitie príspevku na rekreáciu
  • Formy poskytovania príspevku na rekreáciu
  • Dane

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsahpríspevok na rekreáciu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X