Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prostredie nízkych úrokov je pre banky rizikové, tvrdí NBS

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
28. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Marža retailových úverov sa počas rokov 2013 a 2014 znížila z 5,5 % na 4,6 % a možno očakávať ďalší pokles. 

Banky udržal v zisku len výrazne rastúci objem úverov domácnostiam

Na finančný sektor malo v minulom roku a v prvom kvartáli tohto roka významný vplyv prostredie nízkych úrokových sadzieb, najmä pokles sadzieb v dlhších splatnostiach. Ako skonštatoval člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Dvořáček, banky sa pre pokles marží snažili získať viac zisku, a to cez zvyšovanie celkového objemu úverov. „Banky dokázali udržať minuloročnú úroveň zisku len vďaka výrazne rastúcemu objemu úverov domácnostiam,“ povedal Dvořáček.

Ako doplnil riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS Marek Ličák, nárast objemu úverov plne kompenzoval pokles marží. Marža retailových úverov sa počas rokov 2013 a 2014 znížila z 5,5 % na 4,6 % a možno očakávať ďalší pokles.

V prípade ďalšieho poklesu úrokových sadzieb by bola ziskovosť bankového sektora podľa Dvořáčka pod výrazným tlakom. Ak by úrokové sadzby boli naďalej také nízke, resp. by ďalej klesali a banky by proti tomu nič nerobili, tak by ziskovosť bánk v horizonte zhruba štyroch rokov mohla podľa Ličáka poklesnúť aj o 60 %. 

Domácnostiam rastie zadlženosť

Spomenutý vplyv poklesu úrokových sadzieb na zrýchľovanie rastu úverov domácnostiam sa prejavil podľa NBS na raste ich zadlženosti. Tempo rastu zadlžovania merané rastom samotných úverov alebo pomerom úverov k disponibilným príjmom bolo na Slovensku najrýchlejšie v rámci strednej a východnej Európy a druhé najrýchlejšie v rámci EÚ.

Pokles sadzieb na nové úvery na bývanie bol na Slovensku najvyšší v celej eurozóne. Na jednej strane to prispelo k zníženiu rizika, ktoré vyplýva z nesplácania úverov, keďže pokles úrokových sadzieb viedol k refixáciám a refinancovaniam úverov pri nižších úrokových sadzbách. Na druhej strane, nízke sadzby spravidla vedú podľa Dvořáčka k formovaniu kreditného rizika do budúcnosti. 

Napriek spomenutým rizikám pretrváva podľa Dvořáčka situácia, keď slovenský finančný sektor vykazuje vysokú mieru odolnosti voči šokom. Primeranosť bankového sektora ostala podľa neho na slušnej úrovni.

Na konci minulého roka bola na úrovni 17,3 % a ukazovateľ základných vlastných zdrojov bol na úrovni 16 %. Všetky banky splnili podľa centrálnej banky minimálnu úroveň kapitálovej primeranosti 10,5 %.

eBooky: 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X