- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Podnikateľský plán
- Radíme, ako vypracovať kvalitný biznis plán (časť 6): Finančný plán
Radíme, ako vypracovať kvalitný biznis plán (časť 6): Finančný plán
V predchádzajúcich príspevkoch nášho seriálu sme radili, ako vypracovať jednotlivé kapitoly biznis plánu. Dnes prinášame rady a informácie o tom, čo uviesť do jeho najdôležitejšej časti – finančného plánu.
Finančný plán je dôležitou súčasťou biznis plánu
Finančný plán je neoddeliteľnou súčasťou systému plánovania podniku. Finančný plán menšieho podniku má rovnakú štruktúru ako plán veľkej korporácie, líši sa len rozsahom a mierou spracovania. Všeobecným pravidlom je, že finančný plán musí byť v súlade ostatnými časťami podnikateľského plánu, musí ich podporovať a byť nimi podporovaný. Vypracovanie finančných prognóz nie je jednorázovou záležitosťou. Je potrebné zvážiť všetky alternatívne metódy financovania. Spravidla je vypracovaných niekoľko alternatívnych finančných prognóz, kým sa podnikateľ rozhodne pre tú, ktorá sa zdá byť najreálnejšia.
Finančná časť by mala obsahovať všetky dokumenty a výpočty, ktoré investorom ukážu, aký je alebo bude finančný stav firmy. Ak sa podnik uchádza o financovanie z externých zdrojov, práve tieto materiály by mali byť pre investora dôkazom, že podnikanie uspeje.
Finančný plán by mal pozostávať z nasledujúcich častí:
- Analýza finančnej situácie podniku
- Plán investícií
- Plán tržieb na základe prognózy predaja
- Plánované finančné výkazy podniku
Analýza finančnej situácie podniku
Finančno-ekonomická analýza je jedným z hlavných nástrojov riadenia firmy. Jej obsahom je rekapitulácia a hodnotenie výsledkov podnikania. Identifikuje a kvantifikuje činitele, ktoré determinovali doterajší vývoj. Zároveň anticipuje ďalšiu situáciu podniku. Je dôležitým nástrojom hodnotenia výsledkov. O tom, ako spracovať finančnú analýzu a aké nástroje pri tom použiť, sme radili v článku Zdravie firmy si podnikateľ môže vyriešiť sám.
Plán investíciíInvestičná politika podniku je jedným zo základných predpokladov úspešného rozvoja podniku.
Plán tržieb na základe prognózy predajaTržby sú základným zdrojom prevádzkovania a rozvoja podnikateľskej činnosti. Ich prognóza vychádza z marketingového plánu, resp. prognózy predaja.
Plánovanie finančných výkazov podniku
Základom finančného plánu sú finančné výkazy. Sú výsledkom účtovnej závierky a tvoria ucelený systém. Navzájom spolu súvisia. Zmeny v ktoromkoľvek z nich spätne ovplyvnia konkrétne údaje v ostatných výkazoch. Systém tvoria nasledovné tri výkazy:
- Výkaz ziskov a strát (výsledovka)
- Súvaha
- Prehľad peňažných tokov
Plán výsledovky porovnáva plánovaný objem tržieb a ostatných výnosov s plánovanými nákladmi vynaloženými na dosiahnutie výnosov. Výsledkom je tak predpokladaný hospodársky výsledok podniku. Položky výkazu ziskov a strát sa uvádzajú v nasledovnom poradí:
- prevádzkový hospodársky výsledok – všetky výnosy a náklady z bežnej prevádzky podniku;
- hospodársky výsledok z finančných činností – výnosy a náklady z finančných a investičných činností, vrátane úrokov z úverov;
- daň z príjmov z bežnej činnosti;
- mimoriadny hospodársky výsledok – výnosy a náklady z mimoriadnej činnosti a dane súvisiace s touto činnosťou; mimoriadne činnosti sú jednorazové udalosti nesúvisiace s bežnou činnosťou podniku (napr. znehodnotenie budovy z dôvodu požiaru a pod.)
Okrem delenia nákladov a výnosov na základe jednotlivých podnikových činností sa môže výsledovka členiť aj podľa jednotlivých funkcií podniku (výroby, správa, odbyt…)
Súvaha
Dôsledky investičných a finančných rozhodnutí sa premietnu v plánovanej súvahe. Zatiaľ čo výkaz ziskov a strát a prehľad peňažných tokov zaznamenávajú finančnú aktivitu podniku počas určitého obdobia, súvaha (bilancia aktív a pasív) poskytuje obraz finančnej situácie podniku v určito časovom bode.Konkrétne informuje o tom, čo podnik vlastní, aké nároky majú voči nemu rôzne strany – vlastníci a veritelia. Poskytuje teda informácie o majetku podniku a zdrojoch jeho financovania. Súvaha má dve kategórie – aktíva (peňažná hodnota všetkého majetku, ktorý podnik vlastní) a pasíva (hodnota zdrojov, z ktorých je podnik financovaný).
Prehľad peňažných tokov
Výsledovka a súvaha neukazujú, koľko hotovosti podniku produkuje, aby mohol splniť záväzky voči veriteľom, dodávateľom a i. Túto informáciu poskytuje výkaz o peňažných tokoch (cash flow). Základ pre tvorbu prehľadu finančných tokov tvoria ciele stanovené v oblasti zisku a prebytkov peňažných prostriedkov.Výkaz peňažných tokov je rozdelený na tri hlavné časti:
- čistý peňažný tok z bežnej činnosti a mimoriadnej činnosti – všetky činnosti podniku okrem operácií, týkajúcich sa investícií a financovania;
- čistý peňažný tok z investičnej činnosti – nákup a predaj dlhodobého hmotného, nehmotného a finančného majetku;
- čistý peňažný tok z finančnej činnosti – zvýšenie a zníženie dlhodobých pohľadávok/záväzkov, zníženie a zvýšenie úverov a iné zmeny kapitálovej štruktúry podniku.
Súčasťou finančného plánu by mali byť historické účtovné výkazy a plánované finančné výkazy. Prognózy by mali byť vypracované aspoň na štyri roky.
Zaujal vás náš článok? Sledujte náš webový portál ďalej. V nasledujúcich príspevkoch prinesieme šablóny, ktoré vám prácu na biznis pláne uľahčia ešte viac.
dj