Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Register firiem bude pripravovať ÚVO, NBS, ministri a poslanci

Register firiem bude pripravovať ÚVO, NBS, ministri a poslanci
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Register bude založený na princípoch odkrývania konečného užívateľa.

Narýchlo schválený zákon o schránkových firmách je nedokonalý

Pripraviť návrh zákona, ktorým sa vytvorí verejný register užívateľov konečných výhod s cieľom dosiahnuť efektívnejšie a transparentné nakladanie s verejnými prostriedkami, má predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie v spolupráci s ministrami vnútra, financií a spravodlivosti, guvernérom Národnej banky Slovenska, vedúcim Úradu vlády SR a poslancami Národnej rady SR. Navrhuje to premiér Robert Fico v materiáli, ktorým chce vláda naplniť uznesenie parlamentu. 

Národná rada nedávno požiadala vládu, aby spolu s poslancami parlamentu a Národnou bankou Slovenska do 31. marca 2015 pripravila návrh zákona, ktorým sa vytvorí verejný register užívateľov konečných výhod. „Register bude založený na princípoch odkrývania konečného užívateľa (nielen formálneho majiteľa), riešenia narábania s verejnými prostriedkami plošne, zabezpečenia verejnej kontroly a vymáhateľnosti,“ uvádza sa vo vládnom dokumente. 

Predseda Národnej rady SR by mal podľa návrhu zabezpečiť prostredníctvom príslušných predsedov výborov nomináciu poslancov parlamentu – členov výboru pre financie a rozpočet, výboru pre hospodárske záležitosti, ústavnoprávneho výboru a výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj pre prípravu návrhu zákona. Návrhom sa bude vláda zaoberať v stredu 17. decembra.

Poslanci začiatkom decembra schválili v skrátenom konaní vládny návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý by mal znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi získavať verejné zákazky. Zákonom vláda reagovala na kauzu predraženého nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Opozícia návrh kritizovala ako nedokonalý, pretože neodhalí skutočných konečných užívateľov výhod stojacich za schránkovými firmami. 

Parlament zároveň schválil návrh uznesenia, aby Národná rada SR požiadala vládu v súčinnosti s poslancami a Národnou bankou Slovenska (NBS) pripraviť v prvom štvrťroku 2015 návrh zákona, ktorým sa vytvorí verejný register konečných užívateľov výhod zákaziek. Ten by mala spravovať NBS. Návrh predložili poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) spolu s nezaradeným poslancom Miroslavom Beblavým.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X