Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výhodou tichého spoločníka je anonymita

Businessman with mask concealing his identity
ilustračné: fotobanka Pixmac
23. mája 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Tichý spoločník okrem výnimiek neručí za záväzky podnikateľa.
 
V zmluve o ticho spoločenstve je nutné ošetriť napríklad prípady jeho zániku, ručenia, či špecifikácii druhu podnikania, ktorého sa tiché spoločenstvo týka. 
 

Tichý spoločník ako anonymný investor

V článku Ako zabezpečiť anonymitu vlastníctva spoločnosti sme popísali dva spôsoby, ako utajiť akcionára. Išlo o rubopisovanie akcií v akciovej spoločnosti a založenie spoločnosti v offshore krajinách. 
 
Ďalším spôsobom „utajeného podnikania“ je zmluva o tichom spoločenstve. V podstate ide o zmluvný vzťah medzi podnikateľom (rozumej obchodnú spoločnosť, SZČO, živnostník) na jednej strane a tichým spoločníkom na druhej strane, ktorým môže byť akákoľvek osoba nepodnikateľ, ale i podnikateľ. 
 
Tento zmluvný vzťah je upravený v Obchodnom zákonníku, pričom veľa ustanovení je dispozitívnych, čo znamená, že zmluvné strany si medzi sebou môžu upraviť právny vzťah aj inak, ako je nadefinovaný v zákone. 
 

Základné znaky tichého spoločenstva

  • Anonymita = možnosť podnikať cez niekoho iného bez nutnosti evidencie vo verejných registroch
  • Po vložení vkladu vzniká nárok na dohodnutý podiel na zisku
  • Tichý spoločník v zásade neručí za záväzky podnikateľa (okrem výnimiek)
 
Príklad: 
Podnikateľ, podnikajúci formou obchodnej spoločnosti, vlastní napríklad lukratívny pozemok, ktorý je z dôvodu svojej polohy výhodný na výstavbu hotela. Nemá však vlastné zdroje financovania na výstavbu hotela. V pozícii tichého spoločníka však môže byť bohatý investor, ktorému sa nápad s hotelom „pozdáva“ a chce taktiež podnikať v predmetnej oblasti. 
 
Keďže investor je verejne známou osobou, jednoducho nechce byť „na očiach“, tak sa obchodní partneri dohodnú, že rozbehnú spoločný „business“ formou tichého spoločenstva. Bohatý investor teda vloží vklad do spoločnosti (ten môže mať podobu peňazí, know-how, majetkových práv napr. v podobe licencie na otvorenie hotela európskej značky, hnuteľných vecí, atď.), za čo mu bude patriť podiel na zisku z tohto spoločného „businessu“ vo výške X %. 
 
Samozrejme, jedná sa o principiálnu konštrukciu, do ktorej následne vstupuje množstvo komplikovaných právnych a účtovných vzťahov. 
 

Zánik tichého spoločenstva

Samozrejme, môže nastať i situácia, že predmetný hotel z nášho príkladu bude v prvých rokoch prevádzkovania stratový. V tomto prípade nemá tichý spoločník právo na podiel na zisku, dokonca sa jeho vklad môže znížiť o jeho podiel na strate. 
 
Ak by došlo k „spotrebovaniu“ vkladu (a nie je dohodnutá príplatková povinnosť), tak môže dôjsť aj k zániku tichého spoločenstva. Ak sa základný vklad v dôsledku straty len znížil, ale nespotreboval sa, tak investor (tichý spoločník) bude mať nárok na vyplatenie podielu na zisku až za obdobia, kedy jeho vklad dosiahol pôvodnú výšku (inak povedané, nevypláca sa zisk, ale najprv sa dopĺňa vklad, a až po jeho doplnení môže dôjsť k vyplácaniu ziskov). 
 

 
 
Dalo by sa teda povedať, že tichý spoločník znáša oveľa väčšie riziko (nakoľko sa podieľa svojím vkladom aj na strate podnikania), ako keby svoje peniaze iba požičal za príslušný úrok, pričom ako zabezpečenie by mohol slúžiť lukratívny pozemok. Samozrejme, všetko závisí od analýzy rizík, či podstúpené podnikateľské riziko je vyvážene očakávanou mierou zisku. Ak by hotel prosperoval, tak bohatý investor by svoj vklad mohol zúročiť niekoľkonásobne, čo by pri pôžičke nebolo pravdepodobne možné. 
 

Špecifiká 

Tiché spoločenstvo má svoje špecifiká, ktoré je nutné v zmluve ošetriť. Môže sa jednať o prípad ručenia, zániku tichého spoločenstva, špecifikácii druhu podnikania, ktorého sa tiché spoločenstvo týka ( napríklad cez tú istú spoločnosť sa môžu realizovať aj iné projekty), mnohé iné špecifiká. 
 
Na výpočet podielu zo zisku slúži účtovná závierka za príslušný rok. Ak by došlo k zániku tichého spoločenstva v priebehu roku (napríklad titulom výpovede zmluvy), tak je vhodné zostaviť mimoriadnu závierku ku dňu zániku tichého spoločenstva, aby mohlo dôjsť k vyrovnaniu. 
 

Ošetrenie rizík

Aby nedošlo k skresľovaniu hospodárskych výsledkov ( jeho znižovanie v dôsledku nižšej výplaty podielu tichého spoločníka), tak zákon umožňuje tichému spoločníkovi napríklad právo nahliadať do účtovných záznamov. Tichému spoločníkovi sa priznávajú určité oprávnenia dozorného orgánu. V tejto súvislosti by mali byť samozrejme do zmluvy inkorporované inštitúty na ochranu tichého spoločníka. 
 
V prípade, ak tichý spoločník nepožiadal o vyplatenie svojho podielu na zisku, tak to automaticky neznamená, že by sa o tento nevyplatený podiel navýšil jeho základný vklad. To by mohlo byť pre tichého spoločníka veľmi nepríjemné, nakoľko svojím vkladom sa podieľa aj na stratách spoločnosti. 
 
Takto môže byť komponovaná aj zmluva o tichom spoločenstve, čo je nevýhodné pre tichého spoločníka. Nevyplatený podiel na zisku tichého spoločníka by mal byť na osobitnom účte, nemal by sa automaticky „miešať“ s vkladom. Vklad by sa skôr mal navýšiť prostredníctvom dohody a príplatkovej povinnosti s aplikáciou jasného kľúča.   
 
Autor : JUDr. Ján Marônek, je vedúcim právneho oddelenia v spoločnosti M2 Business s.r.o., zaoberajúcej sa zakladaním, predajom spoločností a vedením účtovníctva.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X