Rozdielne ceny poistiek pre mužov a ženy, napríklad za havarijné poistenie áut, sa majú na Slovensku stať od apríla minulosťou.
Vyplýva to z novely antidiskriminačného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú v utorok schválil parlament.
Ceny poistiek ovplyvní rodová rovnosť
Na Slovensku zatiaľ platí, že ak poisťovňa použije rozdiely založené na odlišnosti pohlaví pri stanovení výšky poistného a výpočte poistného plnenia, tak nejde o diskrimináciu. Podmienkou však je, že použitá rodová odlišnosť je určujúcim faktorom pri hodnotení poistného. Zo zákona má príslušné ustanovenie vypadnúť.
Slovensko však začína tlačiť čas, doterajšie pravidlá musí čoskoro zmeniť, lebo nadobudne účinnosť verdikt Európskeho súdneho dvora, ktorým sa v európskej smernici zrušila posledná výnimka na používanie faktora pohlavia pri stanovení ceny, resp. prémií a zliav poistného.
Zmeny v cenách negatívne pocítia obe pohlavia
Slovenská asociácia poisťovní reagovala na blížiacu sa zmenu už v čase, keď európsky súd vyhlásil svoj verdikt. Poisťovne budú musieť prestať používať pohlavie ako jeden z faktorov na rozdelenie poistených do rizikových skupín a budú nútené hľadať alternatívne faktory. „Samotné rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, ktoré bolo komunikované ako víťazstvo spotrebiteľov, pritom zasiahne obidve pohlavia negatívne, a to v každom relevantnom poistnom produkte inak,“ uvádza sa na webovej stránke asociácie poisťovní.
Zmena cien len pre nové zmluvy
Podľa vyjadrení poisťovne Generali sú ženy menej rizikové. Podľa odborného referenta pre marketing a komunikáciu v poisťovni Wüstenrot Šimona Kollára sa ceny zmenia iba tam, kde sa poistné kalkuluje na základe pohlavia. „Napríklad cena úrazového poistenia, kde štandardne rozdiel poistného medzi pohlaviami nie je, ostane bez zmeny,“ povedal Kollár. Pre pohlavie, ktoré platilo doteraz menej, poistné zdražie. Ak doteraz poisťovňa považovala určité pohlavie za rizikovejšie a platilo viac, bude po zmene platiť rovnako ako menej rizikové pohlavie. O koľko sa zmení cena, však podľa Kollára závisí od typu poisťovaného rizika. Zmena sadzobníkov sa týka len nových poistných zmlúv. Klienti poistení na už uzatvorených poistných zmluvách sa nemusia obávať zmien.
Ako skonštatovala poisťovňa Generali, zvýšenie cien pre ženy sa bude týkať rizík smrť, invalidita, závažné ochorenia a oslobodenie od platenia poistného. Zmeny sa podľa Generali dotknú taktiež mužov, a to zvýšením poistného pri poistení denných dávok pri pracovnej neschopnosti a poistení hospitalizácie v nemocnici v dôsledku choroby alebo úrazu. „Tieto riziká sú pre nich v súčasnosti lacnejšie, keďže sú silnejší, častejšie pracujú manuálne, vďaka čomu majú lepšiu imunitu a odolnosť, často prechodia choroby. Následné choroby, ktoré sa u nich prejavujú, sú ťažšie liečiteľné a majú fatálny priebeh,“ uviedla poisťovňa Generali.
Vek dožitia je rozdielny
Riziko úmrtia v životnom poistení je pre ženy v súčasnosti podľa Kollára lacnejšie ako pre mužov. V dôchodkovom poistení je to naopak. Pre oba produkty je dôvod rozdielnych cien v tom, že ženy sa v priemere dožívajú vyššieho veku ako muži. „V poistení kritických chorôb, práceneschopnosti, invalidity či hospitalizácie, čiže v produktoch súvisiacich so zdravotnými rizikami, dnes vo všeobecnosti platí, že lacnejší produkt si kúpia muži, predovšetkým tí mladší,“ povedal Kollár.
Výpočty budú podľa Kollára založené na priemeroch doterajších cien, pričom váhou bude predpokladaný pomer mužov a žien. „Vychádzame z existujúcich skúseností, ale zároveň odhadujeme, aký bude pomer mužov a žien v budúcnosti, čiže cena bude zohľadňovať aj predpokladanú zmenu správania klientov. Výsledná cena teda nebude na úrovni ani najvyššieho, ani najnižšieho rizika,“ povedal Kollár.
Právna norma po podpísaní prezidentom nadobudne účinnosť 1. apríla.