Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rozpočítanie príjmov štatutára, spoločníka. Aj konatelia a štatutári musia platiť odvody.

Aj konatelia musia platiť odvody.
Fotobanka Pixmac
9. decembra 2011 Tlačiť

Už rok je v platnosti novela Zákona o sociálnom poistení č. 461/2003 Z. z., ktorou sa rozšíril okruh fyzických osôb s povinnosťou platiť poistné na sociálne poistenie. Do konca roka 2010 do tohto okruhu patrili napr. zamestnanci v pracovnom pomere, v služobnom pomere, štátnozamestnaneckom pomere. Účinnosťou spomínanej novely zákona majú od 1. 1. 2011 postavenie zamestnanca v sociálnom poistení aj napr. konatelia spoločností, členovia štatutárnych orgánov, spoločníci, ak sú za túto prácu odmeňovaní odmenou považovanou za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

V praxi rozlišujeme 2 prípady, a to keď je štatutárovi vyplácaný takýto príjem pravidelne alebo nepravidelne

Ak je napr. štatutárovi vyplácaný príjem pravidelne každý mesiac, ide o štatutára s pravidelným príjmom. Z tohto príjmu zamestnanec aj zamestnávateľ odvedie zdravotné, nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie (starobné a invalidné), poistenie v nezamestnanosti a zamestnávateľ okrem týchto poistení zaplatí aj poistenie do rezervného fondu solidarity.

Pravidelný príjem – odvody
Zamestnanec Zamestnávateľ
ZP ZP
NP NP
SP SP
IP IP
PRFS

V tomto prípade je potrebné štatutára prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako osobu s pravidelným príjmom. Zamestnancov, ktorým bol takýto príjem vyplácaný už  v minulosti, bolo potrebné prihlásiť do Sociálnej poisťovne už na začiatku roka 2011. Štatutár s pravidelným príjmom sa vykazuje na Mesačnom výkaze poistného a príspevkov ako bežní zamestnanci.Ak je štatutárovi vyplatený príjem nepravidelne, napr. príjem vyplatený iba raz v roku, aj z tohto príjmu musí zamestnanec a zamestnávateľ odviesť odvody poistného, nie však všetky druhy odvodov (ako pri pravidelnom príjme), ale už len odvody na zdravotné poistenie, dôchodkové poistenie (starobné a invalidné) a zamestnávateľ odvedie navyše ešte poistenie do rezervného fondu solidarity.

Nepravidelný príjem – odvody
Zamestnanec Zamestnávateľ
ZP ZP
SP SP
IP IP
PRFS

Tohto zamestnanca je potrebné taktiež prihlásiť do Sociálnej poisťovne, v danom prípade ako štatutára s nepravidelným príjmom. Na začiatku roka vznikali rôzne dilemy v súvislosti s dátumom, ku ktorému sa majú títo zamestnanci prihlasovať. Na základe usmernenia, ktoré vydala Sociálna poisťovňa ich bolo potrebné prihlásiť:

  • na začiatku roka, ak bol takýto príjem už vyplatený zamestnancovi v minulosti, pričom podľa legislatívy bolo potrebné týchto zamestnancov prihlásiť do Sociálnej poisťovne do 31. 01. 2011 s platnosťou od začiatku roka 2011,
  • alebo až v mesiaci, kedy bude štatutárovi vyplatená odmena, to znamená,  ak zamestnanci nemali v minulosti vyplatený takýto príjem, je možné ich prihlásiť do Sociálnej poisťovne až v mesiaci, kedy im bude takýto príjem vyplatený prvýkrát.

V súvislosti s novou legislatívou sa odvody z tohto príjmu počítajú iným spôsobom ako u zamestnancov s pravidelným príjmom a preto sa vykazuje na osobitnom type výkazu Výkaz poistného a príspevkov.

V rámci tohto výkazu sa  príjem rozpočíta podľa ustanovenia § 139b ods. 2 zákona  č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov na jednotlivé mesiace kalendárneho roka trvania tohto poistenia, pričom je potrebné zohľadniť maximálne VZ na jednotlivé druhy poistenia.

Napr. ak je štatutárovi vyplatená odmena za výkon funkcie a zároveň má u zamestnávateľa príjem ako zamestnanec a v danom mesiaci už presiahol stanovené maximálne VZ  na platenie poistného ako zamestnanec, v tomto prípade už neplatí poistné ako štatutár, nakoľko maximálne VZ boli už dosiahnuté za zamestnanca.

Odvody z nepravidelných príjmov sa odvádzajú do Sociálnej poisťovne na rovnaký účet ako odvody z bežného pracovného pomeru, avšak pod iným špecifickým symbolom. Špecifický symbol sa uvádza v závislosti od toho, či sa výplaty vyplácajú v tom istom mesiaci alebo až nasledujúceho mesiaca. Tento mesiac sa uvádza aj na Výkaze poistného a príspevkov:

  • ak je výplatný termín v danom mesiaci (výplaty za jún sa vyplácajú v júni), špecifický symbol sa uvádza v tvare MM99RRRR.
  • ak je výplatný termín v nasledujúcom mesiaci (výplaty za jún sa vyplácajú v júli), špecifický symbol sa uvádza v tvare NN99RRRR.

Príklad:Zamestnávateľ vyplatil v mesiaci júl 2011 (výplata za mesiac jún 2011) štatutárovi s nepravidelným príjmom odmenu vo výške 1 500 Eur. Daný štatutár bol prihlásený do Sociálnej poisťovne od 1. 1. 2011. Príjem sa zamestnancovi rozpočíta pomernou časťou 250 Eur na mesiace január 2011 až jún 2011. Pri určení vymeriavacích základov za mesiace január až jún 2011, je potrebné rešpektovať maximálne vymeriavacie základy dosiahnuté v jednotlivých mesiacoch.  Pokiaľ spracovávate výplaty na programe OLYMP – mzdy a personalistika od spoločnosti KROS, a.s. Žilina, nemusíte sa obávať, nakoľko v programe je zapracovaná aj táto legislatíva. V programe viete zaevidovať takýto typ „zamestnancov“, vypočítať výplaty, pričom sa môžete spoľahnúť na to, že program sám prepočíta v príslušných obdobiach správne vymeriavacie základy a zohľadní maximálne  vymeriavacie základy.  Vypracoval:Kizeková Zuzana – konzultant programu OLYMP – mzdy a personalistika

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X