S prácou načierno sa stretlo až 74% respondentov
V poslednom prieskume, ktorý sme realizovali počas mesiaca marec nás zaujímal názor vás, našich čitateľov na riešenie problému nezamestnanosti, resp. kde vidíte bariéry, ktoré brzdia zvyšovaniu zamestnanosti na Slovensku. Zaujímali sme sa na odpovede na viaceré otázky z ktorých sme zistili nasledovné závery.
Zdá sa, že rozumieme Zákonníku práce
Prekvapivo až 46% respondentov uviedlo, že rozumie Zákonníku práce, 39% že „skôr rozumie“ a 14% respondentov uviedlo, že „skôr nerozumie“ alebo „nerozumie“. Zákonník práce je pritom dokument, ktorý upravuje vzťahy medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Je alfou a omegou pre zamestnanca aj zamestnávateľa a upravuje pracovno-právne vzťahy medzi nimi.
Väčšina si myslí, že Zákonník práce je pre zamestnávateľa dostatočne pružný
V posledných rokoch sa objavila zo strany zamestnávateľov požiadavka na zvýšenie pružnosti v Zákonníku práce. Radi by mali viac rozviazané ruky pri najímaní a prepúšťaní zamestnancov v prípade, že ich prestanú potrebovať. Tento trend je badať najmä v západných kultúrach, kde si zamestnávateľ určuje pravidlá kedy a ako dlho potrebuje zamestnanca. Z pohľadu zamestnanca sa jedná o stratu určitej „bezpečnosti podmienok“ avšak keď sa jedného dňa stane zo zamestnanca podnikateľ, ktorý potrebuje najať pracovnú silu, veľmi rýchlo pochopí požiadavku zamestnávateľov. Podľa nášho prieskumu si 18% respondentov myslí, že Zákonník práce je dostatočné pružný, 36% skôr pružný, 39% skôr nepružný, 7% nepružný.
Treba zmeniť Zákonník práce?
Na otázku či podľa vás treba zmeniť Zákonník práce sa kladne vyjadrilo 31% a 44% respondentov uviedlo, že sú naklonení zmene. Aj napriek vysokému podielu respondentov, ktorí sa zapojili do prieskumu a sú za zmeny v Zákonníku práce, nevidia Zákonník práce ako hlavnú príčinu, ktorá brzdí rast zamestnanosti (10%). Podľa nich hlavným dôvodom prečo firmám bráni zamestnávať nových ľudí je málo investícií (53%) a najmä slabý odbyt (21%).
Práca načierno frčí
Práci načierno sa pravdepodobne veľmi dobre darí a prekvitá ako jarné kvietky po roztopenom snehu. Tento fakt nie je pravdepodobne nič neznámeho, nakoľko existujú pochopiteľné dôvody prečo sú k tomu zamestnávatelia motivovaní. Každý zamestnávateľ si vie veľmi dobre spočítať koľko „ušetrí“ keď to bude „kešovka“ bez papiera, prípadne iný typ zmluvy ako hlavný pracovný pomer. Výhody vo forme nižších nákladov na pracovníka, malá resp. žiadna administratíva, vysoká pružnosť, to sú dôvody prečo sa tak deje. Preto až 74% z vás uviedlo, že sa stretlo alebo stretáva s prácou na čierno.
Stále tu je obdobie nestability
Budem mať zamestnanie, nebudem mať zamestnanie? Toto je otázka, ktorú rieši asi každý z nás. Zvlášť v dobe neustálych zmien kedy zajtra neplatí to čo dnes. Podľa výsledkov nášho prieskumu vyše 51% respondentov pociťuje obavy zo straty zamestnania.
Keby sme si mohli opäť vybrať
Na našu otázku keby ste si mohli opäť zvoliť zameranie (štúdium a prácu), vybrali by ste si to isté? Značná časť respondentov uviedla odpoveď, že by uvažovali o inej voľbe, až 43%. Pravdepodobne svoju príčinu tu zohráva aj vysoký pomer „nepotrebných“ absolventov, ktorých produkujú stredné a vysoké školy avšak podnikateľská prax má potreby iné. Jednoducho povedané nemôžu predsa všetci dirigovať a sedieť za počítačom :-).
Prieskum sa realizoval na internete v marci 2012 na vzorke 190 respondentov.
Tiež by vás mohlo zaujímať: