Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

S prácou načierno sa stretlo až 74% respondentov

Prieskum: S prácou načierno sa stretlo až 74% respondentov
Fotobanka Pixmac
20. apríla 2012 Tlačiť

V poslednom prieskume, ktorý sme realizovali počas mesiaca marec nás zaujímal názor vás, našich čitateľov na riešenie problému nezamestnanosti, resp. kde vidíte bariéry, ktoré brzdia zvyšovaniu zamestnanosti na Slovensku.  Zaujímali sme sa na odpovede na viaceré otázky z ktorých sme zistili nasledovné závery.

Zdá sa, že rozumieme Zákonníku práce

Prekvapivo až 46% respondentov uviedlo, že rozumie Zákonníku práce, 39% že „skôr rozumie“ a 14% respondentov uviedlo, že „skôr nerozumie“ alebo „nerozumie“.  Zákonník práce je pritom dokument, ktorý upravuje vzťahy medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Je alfou a omegou pre zamestnanca aj zamestnávateľa a upravuje pracovno-právne vzťahy medzi nimi.

Väčšina si myslí, že Zákonník práce je pre zamestnávateľa dostatočne pružný

V posledných rokoch sa objavila zo strany zamestnávateľov požiadavka na zvýšenie pružnosti v Zákonníku práce. Radi by mali viac rozviazané ruky pri najímaní a prepúšťaní zamestnancov v prípade, že ich prestanú potrebovať. Tento trend je badať najmä v západných kultúrach, kde si zamestnávateľ určuje pravidlá kedy a ako dlho potrebuje zamestnanca. Z pohľadu zamestnanca sa jedná o stratu určitej „bezpečnosti podmienok“ avšak keď sa jedného dňa stane zo zamestnanca podnikateľ, ktorý potrebuje najať pracovnú silu, veľmi rýchlo pochopí požiadavku zamestnávateľov. Podľa nášho prieskumu si 18% respondentov myslí, že Zákonník práce je dostatočné pružný, 36% skôr pružný, 39% skôr nepružný, 7% nepružný.

Treba zmeniť Zákonník práce?

Na otázku či podľa vás treba zmeniť Zákonník práce sa kladne vyjadrilo 31% a 44% respondentov uviedlo, že sú naklonení zmene. Aj napriek vysokému podielu respondentov, ktorí sa zapojili do prieskumu a sú za zmeny v Zákonníku práce, nevidia Zákonník práce ako hlavnú príčinu, ktorá brzdí rast zamestnanosti (10%). Podľa nich hlavným dôvodom prečo firmám bráni zamestnávať nových ľudí je málo investícií (53%) a najmä slabý odbyt (21%).

Práca načierno frčí

Práci načierno sa pravdepodobne veľmi dobre darí a prekvitá ako jarné kvietky po roztopenom snehu. Tento fakt nie je pravdepodobne nič neznámeho, nakoľko existujú pochopiteľné dôvody prečo sú k tomu zamestnávatelia motivovaní. Každý zamestnávateľ si vie veľmi dobre spočítať koľko „ušetrí“ keď to bude „kešovka“ bez papiera, prípadne iný typ zmluvy ako hlavný pracovný pomer. Výhody vo forme nižších nákladov na pracovníka, malá resp. žiadna administratíva, vysoká pružnosť,  to sú dôvody prečo sa tak deje. Preto až 74% z vás uviedlo, že sa stretlo alebo stretáva s prácou na čierno.

Stále tu je obdobie nestability

Budem mať zamestnanie, nebudem mať zamestnanie? Toto je otázka, ktorú rieši asi každý z nás. Zvlášť v dobe neustálych zmien kedy zajtra neplatí  to čo dnes. Podľa výsledkov nášho prieskumu vyše 51% respondentov pociťuje obavy zo straty zamestnania.

Keby sme si mohli opäť vybrať

Na našu otázku keby ste si mohli opäť zvoliť zameranie (štúdium a prácu), vybrali by ste si to isté? Značná časť respondentov uviedla odpoveď, že by uvažovali o inej voľbe, až 43%. Pravdepodobne svoju príčinu tu zohráva aj vysoký pomer „nepotrebných“ absolventov, ktorých produkujú stredné a vysoké školy avšak podnikateľská prax má potreby iné.  Jednoducho povedané nemôžu predsa všetci dirigovať a sedieť za počítačom :-).

Prieskum sa realizoval na internete v marci 2012 na vzorke 190 respondentov.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prieskumy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X