Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec pri rokovaní o zmenách v službách zamestnanosti podá pozmeňujúci návrh, aby príspevok na podporu miestnej a regionálnej zamestnanosti poskytovali úrady práce samospráve dva roky.
Podľa neho chce vláda tento príspevok poskytovať mestám, obciam a samosprávnym krajom len deväť mesiacov. Za takýto krátky čas ľudia podľa opozičného poslanca len získajú pracovné návyky.
Namiesto podpory v nezamestnanosti chcú príspevok na odvody
„Navrhujeme, aby vláda namiesto toho, aby platila podporu v nezamestnanosti, v rovnakých čiastkach prispievala na odvody a aby komunál platil týchto ľudí dva roky,“ povedal Štefanec. Podľa neho ide o podnet, ktorý prišiel z miestnej samosprávy a nevyžiada si žiadne dodatočné finančné nároky na štátny rozpočet. Poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník upozornil na to, že počet ľudí pracujúcich v zahraničí neustále rastie. „Keby nebola táto zahraničná pomoc pre pracovný trh na Slovensku, tak by sme tu mali o 123 tisíc viac nezamestnaných,“ povedal. Počet ľudí, ktorí pracujú v zahraničí, pritom podľa Kaníka za posledný štvrťrok vlaňajška narástol o 8,5 %. Vláda Roberta Fica by podľa neho mala denno-denne riešiť problém s nezamestnanosťou na Slovensku a navrhovať zákony, ktoré tento stav môžu zmeniť. Navrhovaná novela zákona o službách zamestnanosti podľa Kaníka nezamestnanosti na Slovensku nepomôže.
Parlamentný výbor pre sociálne veci minulý týždeň odsúhlasil vládny návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorá má od mája tohto roka priniesť viaceré zmeny pre evidovaných nezamestnaných. Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje obnoviť príspevok na podporu udržania pracovných miest pre firmy, ktoré pre vážne prevádzkové dôvody nemôžu zamestnancom prideľovať prácu a preto im poskytujú náhradu mzdy vo výške najmenej 60 % priemerného zárobku. Štátny príspevok má byť vo výške polovice náhrady mzdy pre zamestnanca, avšak najviac vo výške 50 % z priemernej mzdy na Slovensku. Do konca tohto roka by sa malo vďaka tomuto príspevku na Slovensku udržať 5 tisíc pracovných miest, na čo chce vláda vynaložiť 380 tisíc eur. Tento príspevok úrady práce poskytovali firmám obmedzujúcim svoju prevádzku od marca 2009 do konca roka 2011.
Od začiatku mája tohto roka nemajú mať nezamestnaní automatický nárok na sedem príspevkov. Má ísť o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, či o protipovodňový príspevok. O poskytnutí týchto príspevkov nezamestnanému má rozhodovať výbor pre otázky zamestnanosti a následne ich poskytnutie má schvaľovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Okrem toho sa má dvanásť súčasných nástrojov aktívnej politiky trhu práce zrušiť, a to z dôvodu nízkej miery ich využívania a nedostatku finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na aktívnu politiku trhu práce. Úrady práce by už nemali ďalej poskytovať napríklad príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, či príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami.
Zmeny by mali nastať aj pri samotnom poskytovaní viacerých príspevkov. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) sa má podľa nových pravidiel poskytovať na dve etapy, a to 60 % po podpise dohody a 40 % po roku prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. Povinnosť prevádzkovať podnikanie sa má predĺžiť z najmenej dvoch na najmenej tri roky. Poberatelia tohto príspevku by mali predkladať ročné správy o prevádzkovaní SZČ počas trvania dohody. Pri príspevku na vykonávanie absolventskej praxe chce ministerstvo práce zaviesť podmienku pre vykonávanie absolventskej praxe iba na dosiahnuté vzdelanie v príslušnej skupine učebných alebo študijných odborov.