Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šesť vecí, ktoré musí obetovať každý podnikateľ

žena, biznis, podnikateľka
Thinkstock
14. mája 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.entrepreneur.com Tlačiť

Každý, kto podniká, veľmi dobre vie, čím všetkým musí prechádzať. Z úst mnohých motivátorov pritom často počuť slová ako záväzok, obeta či opustenie komfortnej zóny. Aj napriek tomu však mohí ľudia ešte stále podceňujú cenu, ktorú je potrebné zaplatiť za úspech a keď napokon príde na lámanie chleba, nie sú ochotní ju platiť.

  1. Biedny spoločenský život

Mnohí ľudia sa vydajú na podnikateľskú dráhu práve preto, aby našli lepšiu rovnováhu medzi osobným a profesionálnym životom. Pravdou však je, že minimálne na začiatku tejto cesty je to často len veľmi vzdialená predstava a spoločenské vzťahy sú to posledné, čomu sa venujú. Podnikanie je časovo náročné a kým sa väčšina činností stane rutinnými a umožnia tak šetriť čas, prejde množstvo dní.

  1. Nedostatok spánku

Ak podnikanie neovplyvní iné vaše návyky, najväčší jeho dopad zrejme pocítite na vašom spánku. Mnohí, najmä začínajúci podnikatelia, čelia problémom s nedostatkom spánku. Je to tak jednak v dôsledku veľkého množstva práce a na druhej strane aj preto, že veľa premýšľajú. Táto činnosť im potom nedovolí spať, pretože ich myseľ ovláda vášeň, ktorá pohlcuje ich pokoj.

Budík, posteľ, spánok
thinkstockphotos.com
  1. Deň má len 24 hodín

Aj keď môže byť vzrušujúce sledovať práve prebiehajúce majstrovstvá v hokeji či zhovárať sa s priateľmi na Facebooku, oveľa hodnotejšie je čítať a sledovať témy, ktoré pomáhajú v zlepšovaní nadobudnutých zručností. Každý deň má len 24 hodín a tak je potrebné správne rozdeliť priority, ktoré pomôžu podnikateľom napredovať.

  1. Pozor na komfortnú zónu

Komfortná zóna je „smrtiacim“ miestom a nepriateľom číslo jeden. Vždy, keď sa začínate cítiť pohodlne, veľmi pravdepodobne spomaľujete vo vašom raste. Jedným z indikátorov tohto stavu je aj potreba riešiť problémy. Ak si uvedomíte, že žiadne nemáte, je to jeden z možných signálov, že začínate stagnovať. Platí to však aj naopak. V prípade, že si neustále vytvárate situácie, v ktorých je potrebné riešiť vzniknuté problémy, posúva vás to smerom vpred.

úspech, kariéra, práca
thinkstockphotos.com
  1. Mentálne zdravie

Pri podnikaní ľudia často vyzerajú, akoby trpelo ich mentálne zdravie. V očiach iných preto pôsobia ako blázni, nestáli, zvláštni až nadprirodzení. Všetko, čo k tomu možno dodať, zahŕňajú nasledovné slová Goergea Bernarda Shawa, ktorý raz povedal: „Správny muž sa prispôsobí svetu. Nesprávny sa snaží prispôsobiť svet samému sebe. Celý posun tak závisí na tom nesprávnom.“

  1. Popularita

Táto stránka je ťažká pre mnohých zakladateľov a majiteľov podnikania. Riadenie a vedenie ľudí totiž nie je činnosť, pri ktorej by ste získali popularitu v podobe všeobecnej obľúbenosti. Okrem iného zahŕňa prijímanie mnohých nepopulárnych a zložitých rozhodnutí, ktoré sa nemusia páčiť každému a veľmi často sa nemusia páčiť ani vám. No, ako dobrí lídri viete, že sú nevyhnutné na ceste k úspechu.

Všetky vyššie uvedené faktory a mnohé ďalšie sú cenou, ktorú platia podnikatelia za úspech. Nie je ľahké sa s nimi vyrovnať a nejde to zo dňa na deň. Je to proces, ktorý je dlhodobý a počíta s mnohými ďalšími obeťami. Nie každý je na to pripravený a aj preto môžu spomenuté faktory poriadne zaskočiť.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

inpišráciaobetepodnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X