Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koľko trvá skúšobná doba zamestnanca? Ako dať výpoveď v skúšobnej dobe?

skúšobná doba
skúšobná doba Foto: Getty Images
23. marca 2020 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť
Počas nášho pracovného života sa viac krát dostaneme do situácie kedy meníme zamestnanie. Na začiatku každého nového pracovného pomeru sa ocitneme v skúšobnej dobe, ktorá umožňuje zamestnávateľovi zistiť, či ste na danú prácu vhodný kandidát a zároveň môže zamestnanec zistiť, či je pre neho daná práca to, čo chce naozaj robiť. Aká je maximálna dĺžka skúšobnej doby? Môže zamestnávateľ skúšobnú dobu predĺžiť? Aké má počas skúšobnej doby zamestnanec práva?

Dĺžka skúšobnej doby

Skúšobnú dobu upravuje v Zákonníku práce § 45. Dohodnutie skúšobnej doby nie je povinné, no absencia skúšobnej doby v zmluve je skôr výnimkou. Podľa Zákonníka práce možno v pracovnej zmluve dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. U vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je možné určiť v zmluve skúšobnú dobu až v dĺžke šesť mesiacov. Takto dohodnutú skúšobnú dobu nie je možné predlžovať. Skúšobná doba sa musí byť dohodnutá písomne, inak je neplatná. Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu. V prípade vzájomnej dohody zamestnanca a zamestnávateľa je možné skúšobnú dobu aj úplne zrušiť počas jej trvania.
Ak zamestnanec ani zamestnávateľ nedoručí druhej strane písomné ukončenie pracovného pomeru, trvá pracovný pomer po skončení skúšobnej doby automaticky ďalej. Vzhľadom na to, že skúšobná doba je akým si overením vhodnosti práce pre zamestnanca aj zamestnávateľa, končí zvyčajne skúšobná doba vyhodnotením pôsobenia zamestnanca v spoločnosti počas jej trvania.Toto vyhodnotenie je zväčša oficiálny proces, ktorý sa odohráva za prítomnosti nadriadeného, alebo aj pracovníka z oblasti ľudských zdrojov, kedy zamestnanec aj nadriadený zhodnotia jeho doterajšie pôsobenie v spoločnosti.

Dovolenka počas skúšobnej doby

Počas prvých 3 mesiacov nemá zamestnanec nárok na dovolenku, keďže Zákonník práce určuje nárok na dovolenku zamestnancovi, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku. Zamestnanec má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú. Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.V prípade vzájomnej dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom môže zamestnávateľ umožniť zamestnancovi vziať si dovolenku aj počas skúšobnej doby.

Predĺženie skúšobnej doby

Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca. Medzi prekážky v práci patrí napríklad choroba alebo úraz zamestnanca (práceneschopnosť), materská dovolenka a rodičovská dovolenka, karanténa, ošetrovanie chorého člena rodiny a starostlivosť o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.

Taktiež je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov :
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
b) narodenie dieťaťa zamestnancovi
c) sprevádzanie
d) úmrtie rodinného príslušníka
e) svadba
f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím
g) nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy
h) presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru.
Pokiaľ sa teda jedná o prekážky v práci na strane zamestnanca je možné predĺžiť skúšobnú dobu o čas, počas ktorého zamestnanec kvôli týmto prekážkam nepracuje. Ak  dôjde k prekážkam v práci na strane zamestnávateľa, napríklad prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, nemôže sa zamestnancovi skúšobná doba predĺžiť o čas, počas ktorého zamestnanec nepracoval.

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

Počas skúšobnej doby môže zamestnávateľ aj zamestnanec ukončiť pracovný pomer z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Pracovný pomer musí byť ukončený písomne. Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň 3 dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. Ukončenie pracovného pomeru môže byť druhej strane oznámené aj v kratšom čase, avšak pre udržanie korektných vzťahov je vhodné oznámiť ukončenie pracovného pomeru druhej strane čo najskôr, aby si zamestnávateľ mohol zohnať vhodnú náhradu a zamestnanec mohol začať hľadať inú prácu.

Pokiaľ ide o tehotnú ženu, alebo matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu ženu môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer počas skúšobnej doby vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť. Inak je toto skončenie pracovného pomeru neplatné.

Správanie zamestnanca počas skúšobnej doby

Zamestnanec by si mal počas skúšobnej doby dať pozor najmä na včasné príchody do práce. Taktiež by nemal odchádzať pred skončením pracovnej smeny, vhodné je prípadne zostať v práci dlhšie pokiaľ má zamestnanec prácu, ktorú môže ešte v daný deň dokončiť. Zamestnávateľovi tak ukážete svoju dochvíľnosť, precíznosť a záujem o danú pracovnú pozíciu. Samozrejme aj počas skúšobnej doby sa vám môže stať, že v nepredvídateľnej situácii budete musieť niečo vybaviť a odísť z práce skôr. Na takúto situáciu vždy vopred zamestnávateľa upozornite a vyžiadajte si jeho zvolenie.

Počas skúšobnej doby je tiež vhodné prejaviť čo najväčší záujem o danú prácu. Pýtajte sa, robte si poznámky, zaujímajte sa o všetky detaily. Pravdepodobne vám nepôjde všetko hneď, ale je lepšie ak si už raz vysvetlenú problematiku viete opäť preštudovať zo svojich poznámok, ako sa na ňu opätovne pýtať kolegov, samozrejme s niektorými detailami vám určite kolegovia radi pomôžu.

Neodmietajte nové úlohy a prácu nad rámec vašich povinností. Počas skúšobnej doby by ste mali zamestnávateľovi ukázať vašu dobrú vôľu a záujem učiť sa nové veci a tiež oddanosť spoločnosti. Ak vás teda požiada, aby ste v práci ostali o niečo dlhšia a dokončili úlohu nehľadajte výhovorky, ale spôsoby ako sa danej situácii prispôsobiť. Takto mnohí zamestnávatelia počas skúšobnej doby zisťujú ako budete na podobné úlohy reagovať v budúcnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

skúšobná dobaskúšobná doba a práceneschopnosťvýpoveď v skúšobnej dobe

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

30júl8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X