Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SLK i SOZ chcú platbu za poistencov štátu 5,5 %

Foto: SITA
7. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovenskej lekárskej komore (SLK) sa nepozdáva navrhovaná mesačná platba za poistencov štátu na budúci rok.
 
Tá by mala podľa prvého návrhu budúcoročného rozpočtu klesnúť z aktuálnych 33,44 eura na 32,22 eura.
 

Platby štátu majú klesajúcu tendenciu, lekári sú rozhorčení

V ročnom vyjadrení by tak štát za svojich poistencov odviedol na verejné zdravotné poistenie o 78 mil. eur menej. Samotná komora navrhuje odvody za poistencov štátu na minimálnej úrovni 5,5 %, čo predstavuje mesačne 44,27 eura. Takáto výška podľa komory zodpovedá potrebám súčasného slovenského zdravotníctva.
 
Ako uviedol prezident SLK Marian Kollár, delegáti posledného snemu komory prijali skutočnosť, že platby štátu majú klesajúcu tendenciu s rozhorčením. „Tomuto stavu nepomôžu ani rôzne prepočty o náraste odvodov od zamestnancov, živnostníkov a podnikateľov, pretože skutočnosť je taká, že väčšina malých živnostníkov položila živnosť a pribudli ešte medzi poistencov štátu,“ skonštatoval Kollár.
 

 

Zníženie platieb za poistencov štátu už kritizovali aj sestry

Rovnaké percento za poistencov štátu požaduje aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). V liste adresovanom poslancom NR SR pripomína veľkú zadlženosť nemocníc, pri schvaľovaní výšky platby ich preto žiada, aby pamätali na skutočné výdavky zdravotníckych zariadení. „Požadovaná čiastka zodpovedá cca 5,5-percentám z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Bola by to garancia možnosti poskytnutia včasnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti obyvateľom – Vašim voličom,“ uvádza SOZ v liste. Navrhované zníženie platieb za poistencov štátu už kritizovali lekárske či sesterské odbory. 
 
Rokovania o rozpočte by sa mali uzavrieť v najbližších dňoch. Do 15. októbra musí byť tento najdôležitejší zákon roka predložený do parlamentu. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) o objeme peňazí na budúci rok s rezortom financií ešte stále vyjednáva. „Rokovania o rozpočte ešte nie sú ukončené, ako povedala pani ministerka snaží sa o to, aby bolo financií o niečo viac ako v tomto roku,“ uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková. 
 

Počet poistencov štátu má klesnúť

Prvý návrh budúcoročného rozpočtu počíta okrem nižších platieb aj s tým, že počet poistencov štátu sa zníži z tohtoročných 3 150 000 na budúcoročných 3 117 000. Preddavky na poistné platené štátom by tak v roku 2014 mali klesnúť v porovnaní s rozpočtom schváleným na tento rok o 4,65 percenta na 1,21 mld. eur.
 
Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V roku 2010 to bolo 34,56 eura, v roku 2011 zase 32,16 eura a v minulom roku 32,02 eura. V súčasnosti platí štát za svojich poistencov 33,44 eura. Medzi poistencov štátu sa zaraďujú predovšetkým nezamestnaní, mamičky na materskej, nezaopatrené deti a dôchodcovia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X