Kým v roku 2011 vykázali podielové fondy záporné čisté predaje v objeme prevyšujúcom 580 mil. eur, v minulom roku zaznamenali fondy podľa Vladimíra Baláža z prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) kladné predaje vo výške 361 mil. eur.
„Investori opätovne ako keby nadobudli dôveru v trh kolektívneho investovania,“ konštatoval na tlačovej konferencii spoločnosti Fincentrum Baláž. Štruktúra aktív v otvorených podielových fondoch sa pritom podľa Vladimíra Baláža za 12 rokov významne zmenila.
„Pôvodne dominovali peňažné a dlhopisové fondy, dnes už tvoria len 36 % čistej hodnoty aktív,“ spresňuje Baláž. Objem aktív vo fondoch sa pritom podľa jeho slov po zarátaní inflácie dostal v súčasnosti zhruba na úroveň roku 2006. V minulom roku podľa Baláža z podielových fondov odišli najmä konzervatívni investori z peňažných a akciových fondov. Naopak, najlepšie sa predávali dlhopisové fondy, realitné fondy a fondy inštitucionálnych investorov.
Najzaujímavejšími investičnými nástrojmi v roku 2012 sa podľa analýzy slovenského investičného trhu spoločnosti Fincentrum Media stali po zohľadnení primeranosti rizika dlhopisy a konvertibilné dlhopisy. „Na rozdiel od roku 2011 vlaňajšok priniesol aj závratné, hoci nestabilné, výkony na akciových trhoch. Špecifická situácia upriamila pozornosť na fondy zamerané na konvertibilné dlhopisy, teda inštrumenty, ktoré nie sú len dlhopismi, ale aj call opciami na akcie emitenta,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum Milan Repka.