V rebríčku sme sa v porovnaní s minulým rokom prepadli o 15 priečok. Výrazne horšie hodnotenie za rok 2012 tvorcovia Indexu ekonomickej slobody odôvodnili najmä zvyšovaním daní, nárastom dlhu a negatívnymi zmenami v Zákonníku práce.
Slovensko je 57. ekonomicky najslobodnejšou krajinou sveta. Vyplýva to z hodnotenia americkej organizácie The Heritage Foundation a denníka The Wall Street Journal, ktorí každoročne skúmajú úroveň ekonomickej slobody v 178 krajinách sveta. Ekonomicky najslobodnejšou krajinou sveta je podľa hodnotenia opäť Hongkong, v prvej päťke sa umiestnili ešte Singapur, Austrália, Švajčiarsko a Nový Zéland.
Slovensko podľa tvorcov Indexu ekonomickej slobody dosiahlo ekonomickú slobodu na úrovni 66,4 %, čo predstavuje hodnotu vyššiu ako svetový priemer, ktorý dosiahol úroveň 60,3 %. Slovensko však v porovnaní s predchádzajúcim rokom kleslo pod priemernú slobodu regiónu, ktorá je 67,1 %. Celkové hodnotenie ekonomickej slobody našej krajiny sa medziročne zhoršilo o 2,3 %, vďaka čomu sme sa v rebríčku prepadli o 15 priečok.
Výrazne horšie hodnotenie za rok 2012 tvorcovia indexu odôvodnili najmä zvyšovaním daní, nárastom dlhu a negatívnymi zmenami v Zákonníku práce. Práve nízka flexibilita trhu práce je totiž podľa nich jednou z hlavných príčin vysokej nezamestnanosti. Napriek miernemu zlepšeniu si Slovensko opäť odnieslo relatívne slabú známku aj za vysokú úroveň korupcie. Za najväčší problém nášho súdnictva tvorcovia indexu označili zastrašovanie sudcov a hromadenie nevybavených súdnych sporov.
Medzi krajinami strednej Európy sa Slovensko v aktuálnom hodnotení umiestnilo najhoršie. Predbehlo nás aj Maďarsko, ktoré si pohoršilo len o tri priečky a skončilo na 51. mieste. Ostatné krajiny z regiónu si v porovnaní s predchádzajúcim rokom polepšili. Najlepšie sa umiestnilo Rakúsko na 24. mieste, za ním Česká republika na 26. mieste a Poľsko na 50. mieste.
Index definuje ekonomickú slobodu ako „obmedzenosť vládneho vplyvu na rozhodovanie o produkcii, alebo spotrebe tovaru a služieb nad rozsah nevyhnutný na zachovanie slobody samotnej“. Z porovnania výsledkov Indexu ekonomickej slobody s inými štúdiami vyplýva, že prosperita jednotlivých krajín sa do značnej miery odvíja od ich stupňa ekonomickej slobody. Dáta využité pri zostavovaní indexu sú za rok 2012, pričom ich zber bol ukončený v septembri 2013.