Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko je 57. ekonomicky najslobodnejšou krajinou

Slovensko je 57. ekonomicky najslobodnejšou krajinou
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
14. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V rebríčku sme sa v porovnaní s minulým rokom prepadli o 15 priečok. Výrazne horšie hodnotenie za rok 2012 tvorcovia Indexu ekonomickej slobody odôvodnili najmä zvyšovaním daní, nárastom dlhu a negatívnymi zmenami v Zákonníku práce.

Problémom je aj korupcia a nevybavené súdne spory

Slovensko je 57. ekonomicky najslobodnejšou krajinou sveta. Vyplýva to z hodnotenia americkej organizácie The Heritage Foundation a denníka The Wall Street Journal, ktorí každoročne skúmajú úroveň ekonomickej slobody v 178 krajinách sveta. Ekonomicky najslobodnejšou krajinou sveta je podľa hodnotenia opäť Hongkong, v prvej päťke sa umiestnili ešte Singapur, Austrália, Švajčiarsko a Nový Zéland.
 

 
Slovensko podľa tvorcov Indexu ekonomickej slobody dosiahlo ekonomickú slobodu na úrovni 66,4 %, čo predstavuje hodnotu vyššiu ako svetový priemer, ktorý dosiahol úroveň 60,3 %. Slovensko však v porovnaní s predchádzajúcim rokom kleslo pod priemernú slobodu regiónu, ktorá je 67,1 %. Celkové hodnotenie ekonomickej slobody našej krajiny sa medziročne zhoršilo o 2,3 %, vďaka čomu sme sa v rebríčku prepadli o 15 priečok. 
 
Výrazne horšie hodnotenie za rok 2012 tvorcovia indexu odôvodnili najmä zvyšovaním daní, nárastom dlhu a negatívnymi zmenami v Zákonníku práce. Práve nízka flexibilita trhu práce je totiž podľa nich jednou z hlavných príčin vysokej nezamestnanosti. Napriek miernemu zlepšeniu si Slovensko opäť odnieslo relatívne slabú známku aj za vysokú úroveň korupcie. Za najväčší problém nášho súdnictva tvorcovia indexu označili zastrašovanie sudcov a hromadenie nevybavených súdnych sporov. 
 

 
Medzi krajinami strednej Európy sa Slovensko v aktuálnom hodnotení umiestnilo najhoršie. Predbehlo nás aj Maďarsko, ktoré si pohoršilo len o tri priečky a skončilo na 51. mieste. Ostatné krajiny z regiónu si v porovnaní s predchádzajúcim rokom polepšili. Najlepšie sa umiestnilo Rakúsko na 24. mieste, za ním Česká republika na 26. mieste a Poľsko na 50. mieste. 
 
Index definuje ekonomickú slobodu ako „obmedzenosť vládneho vplyvu na rozhodovanie o produkcii, alebo spotrebe tovaru a služieb nad rozsah nevyhnutný na zachovanie slobody samotnej“. Z porovnania výsledkov Indexu ekonomickej slobody s inými štúdiami vyplýva, že prosperita jednotlivých krajín sa do značnej miery odvíja od ich stupňa ekonomickej slobody. Dáta využité pri zostavovaní indexu sú za rok 2012, pričom ich zber bol ukončený v septembri 2013.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X