Slovensko má najvyššiu daň z príjmov v regióne
Naopak, spomedzi krajín v regióne strednej a východnej Európy je naša sadzba DPH aktuálne najnižšia.
Vysoká sadzba dane z príjmov pôsobí demotivačne na zahraničných investorov
Na Slovensku je v súčasnosti daň z príjmov na úrovni 22 %. Oproti roku 2013, kedy bola platná sadzba 19 % to znamená percentuálne zvýšenie o takmer 16 %. Tento nárast nás zaradil do top 5 krajín sveta s medziročným najvyšším zvýšením dane z príjmov.
Navyše pri porovnaní s krajinami v regióne strednej a východnej Európy je daň z príjmov na Slovensku aktuálne najvyššia. Vyplýva to zo správy medzinárodnej poradensej spoločnosti KPMG.
Porovnanie krajín strednej a východnej Európy
Zdroj: KPMG
“Vysoká sadzba dane z príjmov pôsobí demotivačne na zahraničných investorov, ktorí zvažujú kam umiestniť svoje investície. Nie je však jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje ich rozhodnutia. Dôležitá jej aj skutočná miera daňového zaťaženia v danej krajine, tzv. efektívna sadzba dane. Tá napríklad v prípade získaných investičných stimulov môže byť nižšia, ako je sadzba dane stanovená zákonom o dani z príjmov,” skonštatoval Branislav Ďurajka, partner KPMG na Slovensku pre oblasť daní.
Najvyššiu daň z príjmov majú momentálne Spojené arabské emiráty, kde môžu byť firmy zdanené až 55 percentami. Na opačnom konci rebríčka je Čierna Hora, ktorá zdaňuje príjmy deviatimi percentami.
Najvyššie a najnižšie dane z príjmov
Zdroj: KPMG
Prieskum KPMG tiež porovnával krajiny z pohľadu nepriameho daňového zaťaženia. Z výsledkov vyplynulo, že najvyššiu DPH odvádzajú v susednom Maďarsku – až 27%. Najnižšia DPH na svete je v karibskom štáte Aruba – 1.5 %.
Na Slovensku je aktuálne platná sadzba DPH 20%. V svetovom meradle nás to radí na koniec tretej desiatky krajín. Spomedzi krajín v regióne strednej a východnej Európy je naša sadzba DPH aktuálne najnižšia. V Českej republike sa však uvažuje o znížení DPH v prípade niektorých produktov.
Najvyššie a najnižšie DPH
Zdroj: KPMG
„Jednou z najväčších výziev dneška je, že daňové zákony sú lokálne, ale firmy podnikajú globálne. Mnoho krajín využíva svoje daňové systémy na to, aby získali výhodu v súťaži o investície a nové pracovné miesta, a tiež aby ťažili zo zahraničnej činnosti vlastných nadnárodných spoločností,“ dodáva Wilbert Kannekens, globálny riaditeľ KPMG pre medzinárodné dane.