Slovensko si polepšilo v rebríčku konkurencieschopnosti
Slovensko dosiahlo 67. miesto v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti minulému roku sa tak posunulo o osem priečok vyššie. Zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 však vyplýva, že Slovensko je aj napriek pozitívnej zmene naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine krajín EÚ.
Do rebríčka zaradili 140 krajín sveta
Slovenská republika si polepšila v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti minulému roku sa posunula o osem priečok vyššie, zo 75. pozície na 67. miesto.
Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016, zverejnenej Svetovým ekonomickým fórom, ktorá vychádza z prieskumu medzi 14 tis. riadiacimi pracovníkmi v 140 krajinách sveta. Informoval o tom Peter Kremský, projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá bola jedným z koordinátorov prieskumu na Slovensku.
Zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 ďalej vyplýva, že Slovensko je aj napriek pozitívnej zmene naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine krajín EÚ. Za Slovenskom sa nachádzajú len Chorvátsko (77. miesto) a Grécko (81. miesto), tesne nad Slovenskom sa umiestnili Cyprus (65. miesto) a Maďarsko (63. miesto).
Lídrom rebríčka je Švajčiarsko
Susedná Česká republika pokračuje v raste a tento rok sa umiestnila na 31. mieste. Do rebríčku Svetového ekonomického fóra sa tento rok zaradilo 140 krajín sveta. Na prvom mieste v konkurencieschopnosti sa po siedmy raz umiestnilo Švajčiarsko, nasledované Singapurom a USA.
„Celkovo vidieť mierne zlepšenie, ale 67. miesto na svete nie je práve lichotivou vizitkou pre krajinu, ktorá je už vyše desať rokov členom Európskej únie. Za vyspelými štátmi zaostávame najmä v kvalite verejných inštitúcií. Napríklad v hodnotení klientelizmu je Slovensko medzi najhoršími krajinami na svete. Máme čo doháňať v posilňovaní nezávislosti súdov, vymáhateľnosti práva, v boji proti korupcii a v znižovaní administratívnej náročnosti pre podnikateľov,“ konštatoval Kremský.
Dodal, že celkové hodnotenie Slovenska sa čiastočne zlepšilo vďaka niektorým pozitívne vnímaným zmenám a čiastočne preto, že iné krajiny sa v konkurencieschopnosti zhoršili.
Najväčším problémom Slovenska je korupcia
Podľa PAS podnikatelia oceňujú skrátenie doby potrebnej na začatie podnikania a podporu vlády vo využívaní nových technológií cez digitalizáciu verejnej správy.
Ku konkurenčnej schopnosti Slovenska vo firemnej sfére prispelo skvalitnenie výrobných procesov podnikov a zavádzanie inovácií. Podľa Svetového ekonomického fóra respondenti pozitívne zhodnotili aj posun v budovaní infraštruktúry, pričom jej stav pokladá za problém už len 4,6 % opýtaných. Najväčším problematickým faktorom podnikania na Slovensku je podľa respondentov korupcia, ako problém ju vníma 18 % podnikateľov.
Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín na základe verejných štatistických dát a celosvetového Prieskumu názorov riadiacich pracovníkov. Index konkurencieschopnosti hovorí o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte. Na Slovensku je partnerom Svetového ekonomického fóra PAS, ktorá bola spolu s Ekonomickou univerzitou v Bratislave aj koordinátorom prieskumu.