- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Sociálny fond
- Ako sa tvorí a na čo môžete využiť sociálny fond v roku 2025?
Ako sa tvorí a na čo môžete využiť sociálny fond v roku 2025?
Povinnosť tvorby sociálneho fondu sa týka každého zamestnávateľa, ktorý zamestnáva aspoň jedného zamestnanca v štandardnom pracovnom pomere. V nasledujúcom článku si vysvetlíme, ako sa tvorí sociálny fond, na aké účely ho možno použiť a ako je to v praxi so zdaňovaním príspevkov zo sociálneho fondu.
Povinnosť tvoriť sociálny fond
Sociálny fond tvoria finančné prostriedky, ktoré sa používajú na realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov. Povinnosť tvoriť sociálny fond sa týka každého zamestnávateľa. Za zamestnávateľa sa na tieto účely považuje právnická osoba so sídlom na území SR, alebo fyzická osoba s miestom trvalého pobytu alebo miestom podnikania na území SR, ktorá zamestnáva zamestnanca v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.
Tvorba sociálneho fondu
Sociálny fond sa tvorí z úhrnu miezd a platov osôb v pracovnom pomere a v obdobnom pracovnom vzťahu (napr. štatno-zamestnanecký pomer).
Fond sa tvorí ako úhrn:
– z povinného prídelu
- tento prídel sa vzťahuje na všetkých zamestnávateľov,
- tvorí sa vo výške 0,6 % až 1 % zo základu, ktorý predstavuje súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok.
Poznámka Podnikam.sk:
Ak chcú podnikateľské subjekty tvoriť sociálny fond povinným prídelom vo výške viac ako 0,6 %, musia za predchádzajúci kalendárny rok dosiahnuť zisk a musia mať splnené všetky daňové a odvodové povinnosti voči zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, štátu, obci a vyššiemu územnému celku.
– z ďalšieho prídelu
- tento prídel sa vzťahuje len na niektorých zamestnávateľov,
- vytvára sa vo výške:
- dohodnutej v kolektívnej zmluve (alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán), najviac vo výške 0,5% zo základu alebo
- sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky, najviac však vo výške 0,5% zo základu.
– z ďalších zdrojov fondu
- ide o dobrovoľný prídel zamestnávateľov,
- ďalšími zdrojmi sú napríklad dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do sociálneho fondu,
- zamestnávateľ, ktorý vytvára zisk, môže prispievať do fondu prídelmi z použiteľného zisku.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- V akých lehotách sa tvorí sociálny fond?
- Na akom účte sa vedú prostriedky sociálneho fondu?
- Použitie sociálneho fondu.
- Zdaňovanie príspevkov zo sociálneho fondu.
- Odvody na sociálne a zdravotné poistenie.
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.