Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Splácanie podnikateľského úveru

Splácanie podnikateľského úveru
ČSOB
11. októbra 2012 Tlačiť

(PR) Aké možnosti mám pri splácaní investičného podnikateľského úveru?

 

Pri splácaní úveru je dôležitý najmä spôsob splácania a frekvencia splátok. Štandardizované investičné úvery sa najčastejšie splácajú lineárnym alebo anuitným spôsobom. Pri lineárnom type splácania sa výška úveru vydelí počtom splátok, takže výška splátky istiny je počas celej doby splácania rovnaká. Mení sa však výška splátky úroku, ktorá sa počíta z nesplatenej časti istiny. To znamená, že na začiatku splácania je výška splátky úroku najvyššia a postupne sa znižuje. Na začiatku splácania teda máte vyššie celkové splátky.

 

Lineárny typ splácania úveru alebo anuitný?

Pri anuitnom spôsobe splácania sú náklady na splácanie rozložené rovnomerne, keďže počas celej doby splácania máte rovnakú výšku celkovej splátky. Z hľadiska preplatenia úrokov je výhodnejší lineárny spôsob, keďže istinu banke splácate rýchlejšie.Čo sa týka frekvencie splátok pri štandardizovaných investičných úveroch, okrem mesačných splátok umožňujú banky zvoliť si aj štvrťročné, polročné či ročné splácanie istiny. Menej častá frekvencia splácania je výhodná najmä z hľadiska účtovníctva, na druhej strane, na úrokoch zaplatíte o niečo viac.

 

Predmet môjho podnikania je skôr sezónneho charakteru, čo sa odráža aj v tržbách. Existuje možnosť prispôsobiť si splátky úveru tak, aby som ich nemusel platiť vtedy, keď mám nižšie tržby?

V takomto prípade odporúčame informovať sa o možnostiach nastaviť si splátkový kalendár podľa potrieb svojho podnikania už pri žiadosti o úver. ČSOB napríklad aktuálne ponúka pre podnikateľov a malé firmy investičný úver s prerušovanými splátkami, ktorý umožňuje už na začiatku úverového vzťahu nastaviť si splácanie flexibilne, a to hneď dvoma spôsobmi:

  • prerušením splátok každoročne počas celej doby splácania úveru, a to na ľubovoľné obdobie v rozmedzí od 1 do 3 mesiacov podľa vlastného výberu – tento spôsob je výhodný najmä v prípade sezónnych výkyvov tržieb, 
  • odkladom splátok istiny na začiatku splácania až o 12 mesiacov – čo umožňuje splácať až keď vtedy, keď investícia začne prinášať výnosy.

Prerušenie a odklad splátok je možné skombinovať, časový odstup medzi nimi však musí byť minimálne štvrťročný.

 

Aktuálne splácam podnikateľský úver, prišiel som však o časť odberateľov, čím sa mi značne znížili tržby. Je možné znížiť si splátky aj počas splácania úveru?

Ak predpokladáte, že z akýchkoľvek dôvodov nebudete môcť splácať úver, odporúčame bezodkladne kontaktovať banku, v ktorej čerpáte úver a dohodnúť sa s ňou na prispôsobení splátkového kalendára aktuálnej situácii vo vašom podnikaní. Ak by ste sa už totiž ocitli v omeškaní so splátkami, banka môže pristúpiť k prísnejšiemu riešeniu. Navyše, v takomto prípade vám hrozí úhrada upomienok z omeškaných splátok a sankčných úrokov.  

 

Ste podnikateľ a máte viac otázok k tejto téme?

Napíšte nám ich: podnikatel@csob.sk

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X