Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spoločenstvá bytov by nemali platiť za úverové účty

Spoločenstvá bytov nebudú musieť platiť za úverové účty
Ilustračné foto: SITA
13. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poslanci Anton Martvoň a Otto Brixi chcú pozmeňujúcim návrhom odstrániť diskrimináciu pre členov spoločenstiev vlastníkov bytov.

Novelou by sa mal zaviesť povoľovací proces pre veriteľov

Spoločenstvá vlastníkov bytov nebudú musieť platiť za vedenie úverových účtov. V pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o spotrebiteľských úveroch to navrhli poslanci NR SR za Smer-SD Anton Martvoň a Otto Brixi a členovia ústavnoprávneho výboru ich návrh schválili. Zmenu podporil aj opozičný poslanec za KDH Pavol Hrušovský. 

Návrhom poslanci za Smer-SD reagovali na rozhodnutie Spolkového súdneho dvora v Nemecku, podľa ktorého sú poplatky za vedenie úverového účtu vyžadované bankami od spotrebiteľov neprijateľné. Martvoň a Brixi chcú pozmeňujúcim návrhom odstrániť diskrimináciu pre členov spoločenstiev vlastníkov bytov, keďže samotný spotrebiteľ dnes nemusí platiť poplatky za vedenie úverového účtu, ale vlastníctvo bytov áno.

„Týmto sa diskriminácia odstráni a pomôže sa desiatkam tisíc vlastníkov bytov a nebytových priestorov združených zo zákona v spoločenstvách vlastníkov, ktorí ušetria ako spoločenstvo ročne desiatky, možno stovky eur,“ povedal Martvoň.

Spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov si úvery berú zvyčajne na rekonštrukcie bytových domov. Na Slovensku je dnes podľa Martvoňa okolo 10 000 bytových spoločenstiev. Na príprave návrhu spolupracovali poslanci za Smer so štátnymi tajomníkmi rezortu financií Radkom Kurucom a Vazilom Hudákom. 

Ústavnoprávny výbor odporučil poslancom schváliť novelu zákona o spotrebiteľských úveroch, podľa ktorej by sa mal zvýšiť výkon dohľadu na trhu poskytovateľov spotrebiteľských úverov. Novelou by sa mal zaviesť povoľovací proces pre veriteľov.

Taktiež by sa mala zaviesť povinnosť nahliadania do registra údajov o spotrebiteľských úveroch. Dôvodom má byť posúdenie schopnosti spotrebiteľa splácať úver. Proces zápisu do registra veriteľov sa nahradí povoľovacím konaním. To bude podmienené splnením viacerých zákonom uložených povinností.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X