Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pozor na odpisy áut, od januára 2015 platia zmeny

Hračkárske zelené autíčko pri hŕbe dolárov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
10. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Novela zákona o dani z príjmov prináša zmeny v daňovej uznateľnosti nákladov, v odpisových skupinách a spôsobe využívania auta na podnikanie. Mení sa aj odpis auta – 2015 aj 2016 sú roky, kedy pre odpisovanie auta platia niektoré zmeny.

 

Dopady zmien zákona o dani z príjmov na jednotlivé druhy obstarania vozidla

Zrýchlené odpisovanie auta pri finančnom lízingu, stopercentné odpisy nákladov auta využívaného nielen na podnikanie, ale aj daňová uznateľnosť stratového predaja odpisovaného auta, sú od januára minulosťou. Postarala sa o to novela zákona o dani z príjmov. Tá prináša v novom roku viaceré zmeny. Ako odpisovať auto? Oplatí sa auto na živnosť alebo kúpa auta na firmu?

„V prípade odpisov, výšky daňovej uznateľnosti nákladov či využívania auta buď čisto na podnikateľské účely, alebo aj ako benefit zamestnancom na súkromné účely, sa už rozlišuje podľa formy obstarania auta. Teda či si ho podnikateľ zadovážil kúpou v hotovosti, úverom, na finančný leasing alebo operatívny lízing,“ hovorí Ladislava Pozdechová, vedúca účtovného oddelenia Business Lease Slovakia.

Zmeny podľa druhu obstarania vozidla

Ak sa neviete rozhodnúť, či je pre vás lepší leasing alebo úver, porovnajte si nasledujúce faktory:

Finančný lízing (FL)

 • Vozidlo bude zaradené do majetku nájomcu.
 • Vozidlo už nebude odpisované počas trvania FL, ale bude zaradené do odpisovej skupiny 1, pričom sa bude musieť odpisovať len rovnomerným spôsobom odpisu s možnosťou prerušenia odpisov.
 • Odpisovanie vozidla sa uskutoční od mesiaca zaradenia do majetku.
 • Limitovaná výška daňovo uznateľných odpisov bude pri vozidlách nad 48-tisíc eur v závislosti na dosiahnutej výške daňového základu. Ak bude daňový základ nižší ako 12-tisíc eur, nebude daňovým výdavkom časť odpisu automobilu nad hodnotu 12-tisíc eur. Ak má daňovník v majetku viac takýchto automobilov, berie sa do úvahy vždy násobok počtu automobilov a hodnoty 12-tisíc eur, a to ako pre účely základu dane, tak aj odpisov.
 • Pri FL sa do nákladov premietajú odpisy vozidla a nie finančná časť splátky nájmu ako u operatívneho lízingu (OL).
 • Ak klient nepreukáže 100 % využitie vozidla len na podnikateľské účely, bude musieť krátiť všetky náklady spojené s obstaraním, využitím a údržbou vozidla a taktiež odpisy vozidla.
 • Výpočet daňovo uznateľnej zostatkovej ceny po predčasnom končení FL bude zložitejší.
 • Klient naďalej bude musieť platiť daň z motorových vozidiel podľa nového zákona o dani z motorových vozidiel (DzMV).

Operatívny  lízing

 • Vozidlo je zaradené do majetku prenajímateľa.
 • Nájom vozidla bude daňovo uznateľný náklad až po jeho úhrade.
 • Limit daňovo uznateľnej výšky nákladov na nájom bude maximálne 14 400 eur v závislosti od výšky dosiahnutého daňového základu. Limit sa však týka len finančnej časti splátky operatívneho lízingu, nie služieb.
 • Nájomca nemá starosti s odpisom vozidla z majetku, keďže ho nevlastní. Nemá tiež starosti s krátením daňovo uznateľných nákladov a odpisov, platením dane z motorových vozidiel a ostatných nákladov.

Nákup vozidla na úver alebo v hotovosti

 • Vozidlo je zaradené do majetku nájomcu.
 • Vozidlo zostane zaradené do odpisovej skupiny 1, pričom sa bude musieť odpisovať len rovnomerným spôsobom odpisovania  s možnosťou prerušenia odpisov.
 • Odpisovanie vozidla sa uskutoční od mesiaca zaradenia do majetku.
 • Limitovaná výška daňovo uznateľných odpisov bude pri vozidlách nad 48-tisíc eur v závislosti od dosiahnutej výšky daňového základu.
 • Majiteľ (hotovosť, úver) alebo držiteľ (úver) vozidla naďalej bude musieť platiť daň z motorových vozidiel podľa nového zákona o DzMV.
 • Pokiaľ sa nepreukáže 100 % využitie vozidla len na podnikateľské účely, budú sa musieť krátiť všetky náklady spojené s obstaraním, využitím a údržbou vozidla, a tiež odpisy vozidla.

Zaradenie auta do majetku ovplyvňuje aj odpis auta v jednoduchom účtovníctve alebo podvojnom účtovníctve. Odpisy motorového vozidla pri kúpe v roku 2015 sú mierne iné, ale odpočet dph pri kúpe osobného auta napríklad v tomto prípade nemusia vždy ovplyvniť.

Odpisovanie sa pribrzďuje

Posudzovanie daňovej uznateľnosti nákladov je pre podnikateľov jedno z najdôležitejších. Práve tu však v prípade áut nastalo od nového roka viacero zmien. Novela napríklad ruší zrýchlené odpisovanie áut, čo sa dotkne negatívne najmä finančného lízingu.

Dochádza k zjednoteniu odpisovania hmotného majetku bez ohľadu na spôsob jeho nadobudnutia. Podnikateľ si napríklad v prípade trvania finančného lízingu na tri roky nemôže za ten istý čas odpísať do nákladov osobné auto. Musí tak urobiť už rovnomerne počas štyroch rokov so zaradením do prvej odpisovej skupiny. A to od prvého mesiaca zaradenia do majetku. Ak auto v danom roku nevyužíva, odpisovanie musí prerušiť. 

Zložitejším je aj výpočet zostatkovej ceny vozidla pri porušení zmluvy o finančnom lízingu.

Daňovo uznateľnou položkou je len do výšky predaja, teda nie ako doteraz, kedy mohol byť daňovo účinný aj stratový predaj odpisovaného auta. Novela prináša tiež limit pre daňovú uznateľnosť odpisov vozidla zaradeného v majetku firmy (pozor aj na prerušenie odpisovania auta).

Pri finančnom lízingu aj kúpe v hotovosti bude limitom hranica obstarávacej hodnoty vozidla 48-tisíc eur v závislosti od výšky dosiahnutého daňového základu.

Otáznik nad benefitmi

Zmeny tiež nastali pri využívaní majetku aj na iné, ako podnikateľské účely, napríklad súkromné. „Zo zákona môže v takomto prípade podnikateľ odpísať náklady na auto len do výšky 80 %. Presné vymedzenie majetku však chýba, takže je to na posúdení podnikateľom,“ dodáva Pozdechová.

Kedy ku kráteniu nedôjde?

Zmeny daňovej uznateľnosti nákladov sa týkajú aj prenájmu osobného motorového vozidla na operatívny lízing. Podmienkou je úhrada týchto nákladov. Limit daňovo uznateľnej  výšky je tu maximálne 14 400 eur v závislosti od výšky dosiahnutého daňového základu.

„Limit sa však týka len finančnej časti splátky operatívneho lízingu, nie služieb. Tým, že je vozidlo obstarané formou operatívneho lízingu zostáva v majetku prenajímateľa, podnikateľ vozidlo neodpisuje.

Odpisy teda nekráti ani pri prevýšení ceny obstarania vozidla, nemusí dokazovať využívanie vozidla len na podnikateľské účely a odpadáva mu aj povinnosť výpočtu a podávania daňového priznania k dani z motorových vozidiel,“ dodáva Ladislava Pozdechová z Business Lease Slovakia.

Autorom textu je spoločnosť Business Lease Slovakia, poskytovateľ operatívneho lízingu na Slovensku

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Auto v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X