Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát vráti domácnostiam za plyn 6 % ich platieb

Štát vráti domácnostiam za plyn 6 % ich platieb
SITA/Ján Slovák
30. júla 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Štátne vratky platieb za plyn domácnostiam budú stáť 47 mil. eur. Premiér Robert Fico tvrdí, že priestor na to vytvára dobré hospodárenie štátneho SPP.

Štát vráti domácnostiam peniaze za plyn

Domácnosti dostanú od štátu vratku vo výške 6 % ročnej platby za dodávku plynu. Vyhlásil to v stredu na tlačovej konferencii predseda vlády Robert Fico, podľa ktorého tak vláda plní svoj sľub, že cena plynu pre domácnosti sa v rokoch 2015 a 2016 zníži o dvojciferné percento. O zvyšok zníženia sa podľa neho postaral nezávislý regulátor, ktorý v tomto roku rozhodol už o dvoch zníženiach cien plynu pre domácnosti v súhrne o vyše 5 %. Celkovo sa tak podľa Fica cena plynu pre domácnosti zníži o zhruba 11 %. Vratky vrátane dane z pridanej hodnoty pritom vyjdú zo štátneho rozpočtu 47 mil. eur a domácnosti dostanú od 10 eur do 165 eur v závislosti od úrovne spotreby zemného plynu.

„Môžem s uspokojením skonštatovať, že sme naplnili posledné z 15 opatrení prvého balíčka na zvýšenie sociálnej úrovne,“ vyhlásil v stredu Fico a odškrtol posledné opatrenie z prvého sociálneho balíčka. Ako dodal, domácnosti dostanú vratky jednorazovo poštovou poukážkou, ktorú bude posielať zrejme ministerstvo financií na prelome rokov 2015 a 2016. Dostanú ich domácnosti s odbernými tarifami D1 až D3. Nebudú sa teda týkať odberateľov v najvyššom tarife D4, medzi ktorých podľa Fica patria napríklad aj „vykurovači bazénov“.

Domácnosti s tarifou D1, teda tí, ktorí využívajú plyn iba na varenie, dostanú od štátu paušálnu vratku na úrovni 10 eur. V ďalších dvoch tarifách s väčším odberom, teda D2 a D3, budú mať vratku v závislosti od ročnej spotreby plynu a tá môže podľa Fica dosiahnuť od 14 eur do 165 eur. Vratky za plyn by mali dostať všetky domácnosti odoberajúce plyn priamo od SPP, ale aj od alternatívnych dodávateľov. Vyplácanie vratiek za plyn pritom podľa premiéra neohrozuje verejné financie, poukázal aj na dobré výsledky štátneho Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). „Umožňuje nám to dobré hospodárenie matky SPP. Keďže matka SPP dobre hospodári, prichádza rozhodnutie zo strany vlády, ako zabezpečiť dvojciferné zníženie,“ tvrdí Fico.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o druhom znížení cien plynu v tomto roku pre domácnosti len v stredu 29. júla. Cena za dodávku zemného plynu pre domácnosti sa tak od 1. septembra tohto roka zníži oproti v súčasnosti platným cenám priemerne o 3,91 %. V tarifnej skupine D1 klesne sadzba za odobratý plyn na 0,0516 eura za kilowathodinu, v tarifnej skupine D2 sa zníži sadzba na 0,0379 eura za kilowathodinu a v skupine D3 oslabí cena na 0,0363 eura za kilowathodinu. Znižujú sa variabilné zložky ceny plynu, fixné zostávajú nezmenené. Priemerná cena sa tak v tarife D1 zníži o 1,83 %, v tarife D2 o 3,92 % a v tarife D3 o 4,21 %. Priemerná cena za dodávku plynu malým podnikom od 1. septembra oproti súčasne platnej cene klesne o 3,7 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X