Stavebné firmy očakávajú v tomto roku mierny pokles
Dôvodom pesimizmu je posunutie začatia niektorých veľkých infraštruktúrnych stavieb a chýbajúce privátne investície.
Stavebnému sektoru chýba prorastový impulz
Riaditelia stavebných spoločností prehodnotili svoje mierne optimistické očakávania a v tomto roku už nepredpokladajú rast objemu prác. Rok 2014 podľa nich skončí podobne ako vlaňajší s miernym poklesom výkonov odvetvia priemerne o 0,2 %. V prvom a druhom štvrťroku ešte hovorili o raste o 1,2, resp. 1,6 %.
Dôvodom pesimizmu je posunutie začatia niektorých veľkých infraštruktúrnych stavieb a chýbajúce privátne investície. Stavebníctvo by malo začať rásť až v budúcom roku, a to priemerne o 1,6 %. Ešte v júni stavbári očakávali rast v roku 2015 priemerne o 3,5 %. Vyplýva to z najnovšej analýzy slovenského stavebníctva v treťom kvartáli, ktorú pripravila a vo štvrtok zverejnila analytická spoločnosť CEEC Research na základe prieskumu v stovke stavebných spoločností.
Prvé mierne zlepšenie má prísť na budúci rok
„Príliv verejných zákaziek a začatie stavieb je pozvoľnejšie, ako firmy pôvodne očakávali. Rovnako chýba väčší objem privátnych investícií, ktoré by sektor mohli znovu naštartovať. Firmy tak očakávajú pre tento rok rovnaký objem výkonov ako v minulom roku, prvé mierne zlepšenie príde až v roku 2015,“ vysvetlil najnovšiu situáciu na trhu riaditeľ spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek.
Veľké spoločnosti a firmy zaoberajúce sa inžinierskym staviteľstvom očakávajú v tomto roku rast objemu zákaziek o 2,7 % (v júni o 2,8 %). Sedem z desiatich riaditeľov firiem z inžinierskeho staviteľstva hovorí o väčšom množstve zákaziek, v priemere iba o 0,6 % (v júni o 1,4 %). Malé a stredné firmy a spoločnosti z pozemného staviteľstva predpokladajú mierny pokles priemerne o 0,8 % (v júni rast o 0,6 %), resp. pokles o 0,4 % (v júni rast o 0,9 %).
Oproti júnu klesla zazmluvnenosť zákaziek zo 7,7 na 5,3 mesiaca
Najlepšie majú zákazky zabezpečené stále veľké stavebné spoločnosti, ale v porovnaní s júnom ich zazmluvnenosť klesla z 9,9 na 9,3 mesiaca. Malé a stredné firmy majú zazmluvnené zákazky v priemere na 4,6 mesiaca (v júni 7,1 mesiaca). Firmy z inžinierskeho staviteľstva majú uzavreté zákazky v priemere na 5,9 mesiaca (v júni 7,8 mesiaca). Spoločnosti z pozemného staviteľstva majú zazmluvnenú prácu v priemere na 5,2 mesiaca (v júni 7,6 mesiaca).
Obchodný riaditeľ spoločnosti Doprastav, a. s. Ján Záhradník potvrdil, že sektor nebude rásť z dvoch dôvodov. „Naštartovať slovenské stavebníctvo mali predovšetkým infraštruktúrne projekty. Tie sú však realizované až na výnimky podľa zmluvných podmienok FIDIC žltá kniha (zhotoviteľ dá stavbu aj naprojektovať) a v tomto roku sa ich výstavba len pomaly rozbieha. Druhým dôvodom je stále nízke čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie,“ uviedol Záhradník.
Hlavným problémom sú nízke ceny
Význam projektovej pripravenosti zdôraznila aj generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK, a. s. Magdaléna Dobišová. „Tak, ako bolo zrejmé zo súťaží, ktoré prebehli v roku 2013, rok 2014 potvrdzuje veľkú rozostavanosť infraštruktúrnych stavieb,“ povedala. Samotný prestavaný objem bude podľa nej závisieť od toho, do akej miery sú stavby pripravené, resp. ako si s prípravou poradia dodávatelia, keďže vo viacerých prípadoch ide o výstavbu vrátane projektovania.
Hlavným problémom limitujúcim stavebné spoločnosti v rozvoji sú podľa riaditeľov spoločností nízke realizačné ceny zákaziek. Nasleduje byrokracia zo strany štátu a nekvalitná legislatíva pre zlú vymáhateľnosť práva a problémy s platobnou morálkou. Tvrdý konkurenčný boj o zákazky podľa firiem vedie k tomu, že niektoré sú realizované aj za dumpingové ceny. Tlak sa potom prenáša aj na subdodávateľov a pri 7 % zákaziek skrachoval niektorý z dôležitých, horšie nahraditeľných subdodávateľov.