Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stratégiu financovania budúcich eurofondov už vláda odobrila

stratégiu financovania budúcich eurofondov
14. septembra 2013 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť
Vláda tento týždeň schválila Stratégiu financovania štrukturálnych fondov, Kohézneho fondu a Európskeho fondu pre námorné a rybné hospodárstvo (EFNRH) pre programové obdobie 2014 až 2020.
 
Materiál, ktorý predložil minister financií Peter Kažimír, upravuje jednotnú stratégiu financovania pre stanovenie účasti jednotlivých zdrojov na financovaní projektov prijímateľov v nasledujúcich siedmich rokoch využívania peňazí Európskej únie (EÚ).
 

Maximálna intenzita štátnej pomoci nesmie presiahnuť 85 %

V novom programovom období eurofondov v rokoch 2014 až 2020 bude z finančných zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR), Európskeho sociálneho fondu (ESF) a Kohézneho fondu možné čerpať 85 % celkových oprávnených nákladov na realizáciu projektov. Platí to pre menej rozvinuté regióny, kde HDP na obyvateľa je nižší ako 75 % priemeru EÚ 27, čo sa na Slovensku vzťahuje na západ, stred a východ krajiny.
 

 
V prípade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorý patrí medzi viac rozvinuté regióny s HDP na obyvateľa nad 90 % priemeru EÚ, bude z uvedených troch eurofondov možné čerpať 50 % z celkových oprávnených nákladov projektov. V EÚ sú aj prechodné regióny, kde HDP na obyvateľa je medzi 75 % a 90 % priemeru únie. 
 
Podiel štátneho rozpočtu na spolufinancovaní projektov dosiahne maximálne 15 % (pre BSK 50 %) v prípade, ak prijímateľmi pomoci budú ústredné orgány štátnej správy, ich rozpočtové a príspevkové organizácie. Do tejto skupiny patria aj spoločnosti v úplnom vlastníctve štátu – Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. Slovenská pošta, a.s. a Sociálna poisťovňa. 
 
Štát poskytne na projekty najviac 10 % (pre BSK 45 %) nákladov, ak budú prijímateľmi ostatné subjekty verejnej správy, napríklad vysoké školy, združenia právnických osôb a zdravotné poisťovne, ako aj samosprávne kraje, obce a mestá, resp. ich rozpočtové a príspevkové organizácie a mimovládne neziskové organizácie. Podiel štátu v prípade prijímateľov v súkromnom sektore mimo schém štátnej pomoci bude 5 % (pre BSK 40 %). Zvyšných 5 %, resp. 10 % nákladov uhradia prijímatelia z vlastných zdrojov. 
 
Pokiaľ budú prijímateľom subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, teda podniky, podľa Zmluvy o fungovaní EÚ podiel prijímateľa sa určí v súlade s aplikovanou výškou intenzity pomoci v príslušnej schéme štátnej pomoci. Maximálna intenzita štátnej pomoci nesmie presiahnuť maximálnu výšku finančnej pomoci EÚ, čiže pre menej rozvinuté regióny 85 % a pre viac rozvinuté regióny 50 %. Počas realizácie projektu sa bude uplatňovať jeden pomer financovania na základe zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Úrad vlády SR v spolupráci s ministerstvom financií vypracuje mechanizmus mier spolufinancovania zo zdrojov štátu a vlastných zdrojov prijímateľa. 
 
Výška finančnej pomoci z EFNRH v budúcom období eurofondov bude na rozdiel od súčasného končiaceho sa obdobia rovnaká pre celé územie SR. V prípade prijímateľov spomedzi organizácií štátnej správy dosiahne podiel spomínaného fondu maximálne 75 % a štátneho rozpočtu maximálne 25 %. Pri prijímateľoch pomoci zo súkromného sektora podiel fondu bude 37,5 %, štátu 12,5 % a prijímateľa 50 %. 
 
Minister financií má do konca októbra materiál rozšíriť o Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka s novým názvom Stratégia financovania európskych štrukturálnych a investičných fondov pre programové obdobie 2014 – 2020. Prípadné zmeny a doplnenia v prijatom dokumente môže schvaľovať po odsúhlasení podpredsedom vlády pre investície Ľubomírom Vážnym.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X