Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SZČO sa novú výšku odvodov dozvedia do konca januára

SZČO sa novú výšku odvodov dozvedia do konca januára
14. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sa o novej výške preddavku na zdravotné poistenie, ktorý majú platiť za január až december budúceho roka, dozvedia od svojej zdravotnej poisťovne do konca januára budúceho roka. Nový preddavok musia pritom poistenci zaplatiť prvýkrát už do 8. februára.

 
Povinnosť informovať SZČO o novej sume preddavku na rok 2013 zdravotným poisťovniam uložila novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka.
 

Zdravotné poisťovne zatiaľ nemajú podklady

Zdravotné poisťovne však zatiaľ nemajú informáciu o tom, akú výšku odvodov na sociálne poistenie SZČO zaplatili v roku 2011. Ide pritom o jeden z údajov, ktorý je potrebný pri výpočte preddavku na zdravotné odvody. Ako pre agentúru SITA uviedla PR špecialistka zdravotnej poisťovne Dôvera Monika Šimunová, podľa schválenej novely zákona by tieto údaje mala Finančná správa SR poskytnúť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou do 4. januára budúceho roka a úrad by mal informácie posunúť zdravotným poisťovniam do piatich pracovných dní, teda do 11. januára 2013.
 
 
„Keďže nám legislatíva neumožnila klientom oznámiť túto výšku preddavku skôr, pripravili sme pre nich kalkulačku na našej internetovej stránke, kde si môžu vypočítať výšku preddavku od 1. januára 2013 už teraz,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková. VšZP pritom podľa nej predpokladá, že listové zásielky s oznámením o novej sume preddavku začne SZČO zasielať od 15. januára tohto roka. Kalkulačku pre orientačný výpočet novej výšky odvodov pre SZČO ponúka na svojej internetovej stránke aj zdravotná poisťovňa Dôvera: Už skôr pre svojich čitateľov pripravil kalkulačku aj portál Podnikam.sk.
 

Zmenu spôsobil pokles koeficientu

Podľa novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú parlament schválil ešte v auguste tohto roka, sa preddavok na poistné na rok 2013, ktorý SZČO vypočítala zdravotná poisťovňa pri ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011, v budúcom roku nepoužije. Zdravotná poisťovňa totiž pri výpočte preddavku v ročnom zúčtovaní poistného uplatňovala súčasné pravidlá, podľa ktorých sa základ dane SZČO navyšuje len o zaplatené poistné na zdravotné poistenie a táto suma sa vydelí koeficientom 2,14. Následne sa ročný vymeriavací základ vydelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku a preddavok z výslednej sumy tvorí 14 %. 
 
Vláda Roberta Fica totiž od začiatku budúceho roka zavádza nové pravidlá pre výpočet preddavkov na zdravotné poistenie pre SZČO. Pri výpočte preddavku na budúci rok zdravotná poisťovňa základ dane SZČO za rok 2011 zvýši nielen o zaplatené poistné na zdravotné poistenie, ale po novom aj o zaplatené odvody na sociálne poistenie a výslednú sumu vydelí koeficientom 1,9, namiesto súčasného koeficientu 2,14. Tak poisťovňa dostane ročný vymeriavací základ, ktorý vydelí počtom mesiacov podnikania v roku 2011. Samotný mesačný preddavok sa vypočíta ako 14 % z mesačného vymeriavacieho základu.
 

Koeficient bude ďalej klesať

Na rok 2014 sa pritom koeficient, ktorým sa delí základ dane neznížený o odvody, zníži na 1,6 a od roku 2015 bude tento koeficient vo výške 1,486. Kým v súčasnosti platí poistné na zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu takmer 91 % SZČO, po týchto zmenách by mal podľa odhadov rezortu zdravotníctva podiel SZČO platiacich minimálne zdravotné odvody klesnúť na približne 80 %. „Výpočet zohľadňuje aj zvýšenú motiváciu na optimalizáciu základu dane cez daňové výdavky, či iné nelegálne možnosti optimalizácie,“ uvádza rezort. 
 
Od 1. januára budúceho roka sa okrem toho zvýši minimálny vymeriavací základ SZČO na platenie preddavkov na zdravotné poistenie. Na tento rok sa najnižší možný vymeriavací základ určil ako 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2010, čo predstavuje 339,89 eura. Tejto sume prislúcha minimálny preddavok na zdravotné poistenie 47,58 eura. Na rok 2013 sa však minimálny vymeriavací základ pre SZČO určí ako 50 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2011, čo predstavuje 393 eur. Najnižší možný preddavok na zdravotné poistenie tak na rok 2013 bude 55,02 eura, čo je v porovnaní s týmto rokom nárast o 7,44 eura. Novú výšku preddavku na zdravotné poistenie za január budúceho roka musia SZČO zaplatiť do 8. februára 2013.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X