Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SZČO si majú na rok 2013 počítať preddavky do zdravotnej poisťovne nanovo

SZČO si majú na rok 2013 počítať preddavky do zdravotnej poisťovne nanovo
Fotobanka Pixmac
5. októbra 2012 Tlačiť

AktualizáciaSchválená novela zákona o zdravotnom poistení totiž hovorí o tom, že preddavok na poistné na rok 2013, ktorý SZČO vypočíta zdravotná poisťovňa pri ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011, sa v budúcom roku nepoužije.Všetky samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si budú musieť od začiatku budúceho roka nanovo vypočítať preddavky na zdravotné poistenie na rok 2013. Zariadil to schválený návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý bol súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Pri výpočte preddavku na zdravotné poistenie na budúci rok si SZČO základ dane za rok 2011 navýši o zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie a výslednú sumu vydelí koeficientom 1,9. Tak SZČO dostane ročný vymeriavací základ, ktorý vydelí počtom mesiacov podnikania v roku 2011. Samotný mesačný preddavok vypočíta ako 14 % z mesačného vymeriavacieho základu.

 

Zdravotná poisťovňa zatiaľ počíta podľa starého vzorca

Novela zákona o zdravotnom poistení hovorí o tom, že preddavok na poistné na rok 2013, ktorý SZČO vypočíta zdravotná poisťovňa pri ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011, sa v budúcom roku nepoužije. Zdravotná poisťovňa totiž pri výpočte preddavku v ročnom zúčtovaní poistného uplatní súčasné pravidlá, podľa ktorých sa základ dane SZČO navyšuje len o zaplatené poistné na zdravotné poistenie a táto suma sa vydelí koeficientom 2,14. Následne sa ročný vymeriavací základ vydelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku a preddavok bude z výslednej sumy tvoriť 14 %.

Prečo nemôže za nás vypočítať zdravotná poisťovňa novú výšku preddavku?

Dôvod prečo nemôže zdravotná poisťovňa vypočítať za vás novú výšku preddavku je ten, že zdravotná poisťovňa vykonala ročné zúčtovania a teda aj výpočet preddavkov na rok 2013 podľa v súčasnosti platného zákona. Nemohla sa totiž riadiť niečim, čo platí až od 1. januara 2013. To, že sa preddavky vypočítané v ročnom zúčtovaní na rok 2013 nepoužijú, totiž vyplýva z novely zákona, ktorá bude účinná od 1. januara 2013. Mohli však zákonodarci v novele zákona túto povinnosť nariadiť zdravotným poisťovniam a uľahčiť starosti podnikateľom. Nestalo sa tak bohužiaľ.

 

Koeficientntom 1,9 sa to nekončí

Koeficient, teda číslo, ktorým sa delí pomerná časť základu dane sa bude upravovať ešte dvakrát. V roku 2014 bude mať hodnotu 1,6 a v roku 2015 to bude 1,486. Čím menšie číslo bude hodnota koeficientu, tým vyšší vymeriavací základ a vyšší odvod pre podnikateľa.

 

Od januára 2013 sa zvýšuje aj minimálny vymeriavací základ

Od 1. januára budúceho roka sa má okrem toho zvýšiť minimálny vymeriavací základ SZČO na platenie preddavkov na zdravotné poistenie. Na tento rok sa najnižší možný vymeriavací základ určil ako 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2010, čo predstavuje 339,89 eura. Tejto sume prislúcha minimálny preddavok na zdravotné poistenie 47,58 eura.

 

Na rok 2013 sa má však minimálny vymeriavací základ pre SZČO určiť ako 50 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2011, čo bude tvoriť 393 eur. Najnižší možný preddavok na zdravotné poistenie má tak na budúci rok predstavovať 55,02 eura, čo je v porovnaní s týmto rokom nárast o 7,44 eura. 

V júli 2013 sa upraví aj výpočet vymeriavacieho základu na sociálne poistenie

V júli 2013 sa bude meniť aj výpočet vymeriavacieho základu na sociálne poistenie. Vymeriavací základ už prestanú znižovať zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie. Pri výpočte vymeriacieho základu sa bude vychádzať ako doteraz zo základu dane (príjmy-výdavky), avšak k tejto sume sa pripočítajú zaplatené zdravotné a sociálne odvody. Výsledná suma sa vydelí nižšou konštantou: kým dnes má hodnotu 2, na budúci rok pôjde o 1,9.

 

Porovnajte si výpočet poistného do zdravotnej poisťovne a Sociálnej poisťovne dnes a od roku 2013. (praktické príklady)

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X