Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SZČO si musia vypočítať novú výšku sociálnych odvodov

Od 1. júla 2012 si musia SZČO vypočítať novú výšku sociálnych odvodov
Fotobanka Pixmac
25. júna 2012 Tlačiť

Povinne poistené samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si musia vypočítať novú výšku poistného na sociálne poistenie, ktoré budú platiť za obdobie od 1. júla tohto roka do 30. júna budúceho roka. Novú sumu poistného na sociálne poistenie, ktorú prvýkrát zaplatia za júl tohto roka, si určia podľa základu dane za rok 2011. Novourčené poistné za júl musia pritom zaplatiť najneskôr do 8. augusta tohto roka. 

Minimálny vymeriavací základ

SZČO nesmú zabúdať na to, že pre nich existuje minimálny vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie. Ak by si vymeriavací základ vypočítali na úrovni, ktorá je nižšia ako minimálny vymeriavací základ, aj tak musia platiť poistné z minimálneho vymeriavacieho základu. Ten je aktuálne na úrovni 339,89 eura. Tomuto vymeriavaciemu základu prislúcha minimálne poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie 112,66 eura. Táto suma sa skladá z poistného na nemocenské poistenie (sadzba 4,4 %) v hodnote 14,95 eura a 97,71 eura tvorí poistné na dôchodkové poistenie (sadzba 28,75 %).

 

 

Dôchodkové poistenie sa pritom skladá zo starobného a invalidného poistenia a z odvodu do rezervného fondu solidarity. Podľa údajov Sociálnej poisťovne platí minimálne poistné na sociálne poistenie asi 87 % samostatne zárobkovo činných osôb povinne platiacich sociálne odvody.

 

Maximálny vymeriavací základ

Na oveľa menší počet SZČO sa vzťahujú maximálne vymeriavacie základy. V prípade nemocenského poistenia ide aktuálne o 1153,5 eura. Ak si SZČO vypočíta vymeriavací základ presahujúci túto sumu, platí poistné na nemocenské poistenie maximálne zo spomínaných 1153,5 eura. Maximálne poistné na nemocenské poistenie pre SZČO tak dosahuje 50,75 eura. Najvyšší možný vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové poistenie je v súčasnosti 3076 eur. Tomu zodpovedá najvyššie možné poistné na dôchodkové poistenie v sume 884,35 eura.

 

Výpočet poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie

Pri určení výšky poistného sa najprv vypočíta vymeriavací základ na platenie odvodov. Vychádza sa zo základu dane (príjmy znížené o výdavky, bez odpočítania nezdaniteľných súm), ktorý sa vydelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku a číslom 2. Základ dane zistíme z riadku 43 v daňovom priznaní za rok 2011. Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.

 

Kalkulačka na výpočet poistného do Sociálnej poisťovne od 1.7.2012

 

Platenie poistného

SZČO platí poistné na číslo účtu jej príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. Čísla účtov možno nájsť tu.

 

Netreba zabudnúť na to, že platba musí obsahovať správny variabilný a špecifický symbol. Variabilný symbol je číslo, ktoré SZČO pridelila Sociálna poisťovňa. Špecifický symbol označuje obdobie, resp. rozhodnutie o predpísaní dlžnej sumy, ku ktorému patrí platba. Ide o označenie príslušného kalendárneho mesiaca a kalendárneho roka, za ktorý sa poistné na sociálne poistenie platí, v tvare MMRRRR (napríklad za júl 2012 je v tvare 072012).Pozor! Ak SZČO uhrádza poistné trvalým príkazom z účtu, ako špecifický symbol zadá číslo 88.

 

Príklad č. 1Ak mala SZČO pri 12 mesiacoch podnikania v roku 2011  základ dane napríklad 10 000 eur, tak si vymeriavací základ určí nasledovne:

 

10 000/12/2 čo je 416,66 eura

 

Po určení vymeriavacieho základu si SZČO vypočíta jednotlivé sumy poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie. Sumy poistného sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent nadol, nasledovne: 

  • poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu 416,66 eura = 18,333 eura= po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 18,33 eura,
  • poistné na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu 416,66 eura =  74,998 eura= po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 74,99 eura,
  • poistné na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu 416,66 eura = 24,999 eura= po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 24,99 eura,
  • poistné do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu 416,66 eura = 19,791 eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 19,79 eura. 

Od 1. júla 2012 platí táto samostatne zárobkovo činná osoba poistné na sociálne poistenie spolu v sume 138,1 eura. Toto poistné musí SZČO zaplatiť najneskôr do 8. augusta 2012. 

Príklad č. 2Ak mala SZČO pri 8 mesiacoch podnikania v roku 2011 základ dane 10 000 eur, tak si vymeriavací základ určí nasledovne: 

10 000/8/2 čo je 625 eura

 

Po určení vymeriavacieho základu si SZČO vypočíta jednotlivé sumy poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie nasledovne: 

  • poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu 625 eur = 27,5 eura,
  • poistné na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu 625 eur = 112,5 eura,
  • poistné na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu 625 eur = 37,5 eura,
  • poistné do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu 625 eur = 29,687 eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 29,68 eura. 

Od 1. júla 2012 platí táto samostatne zárobkovo činná osoba poistné na sociálne poistenie spolu v sume 207,18 eura. Toto poistné musí SZČO zaplatiť najneskôr do 8. augusta 2012. 

is

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X