Tento nápad z Londýna chce miliardám ľudí dať to, čo nemajú
Spoločnosť what3words prišla so zaujímavým startupom, ktorý by mohol vyriešiť problém týkajúci sa až troch štvrtín 7,4 miliardovej populácie planéty.
Presne toľko ľudí totiž nemá spoľahlivú poštovú adresu. A to často znamená príplatky za donášku, o pár dní dlhšie čakanie na zásielku, niekoľkokilometrový výlet na najbližšiu poštu či nahnevané telefonáty odosielateľom. V krajoch postihnutých prírodnými katastrofami, kde je potrebné rozviesť jedlo, lieky a ďalšiu pomoc, naviac môžu nespoľahlivé adresy stáť životy.
S týmto problémom sa chce popasovať v Londýne sídliaci startup, ktorý prišiel s alternatívnym systémom adries. Spoločnosť what3words rozdelila plochu Zeme na 57 biliónov štvorcov so stranou 3 metre a každému takémuto úseku priradila jedinečnú kombináciu troch slov. Takže keď sa stratíte na rozľahlom pekinskom námestí Nebeského pokoja, svoju presnú polohu vyjadríte kombináciou: feels.smaller.dart. Trojslovné názvy sú totiž pre človeka ľahšie zapamätateľné ako súradnice.
Najviac sa systému darí v Ázii. V Indii what3words pomáha ľuďom k dostupnosti k elektrine. V Mongolsku službu používajú tiež tamojšie online maloobchodné reťazce alebo mongolská pošta. Jedinci, neziskové organizácie a vlády môžu aplikáciu stiahnuť zdarma; firmy za ňu platia poplatok.
What3words už získal 5 miliónov dolárov. Výkonný riaditeľ Chris Sheldrick, ktorý bol desať rokov hudobným producentom, firmu založil s bývalým prezidentom Oxford University Quiz Society, prekladateľskej spoločnosti Lingo24, Jackom Waley-Cohenom. Pôvodne chceli uľahčiť muzikantom hľadanie miest, kde majú vystupovať, veľmi skoro ale prišli na to, že potenciál startupu nekončí pri hudobnom svete a už vôbec nie je obmedzený len na Londýn.
Nedávno napríklad začala spoločnosť what3words spolupracovať s mongolskou štátnou poštou. „V Mongolskej pošte pracujem už desať rokov,“ hovorí jej riaditeľ Batsaikhan Tsedendamba. „Za tú dobu sme zažili niekoľko medzinárodných systémov adries a technológií, ale what3words je z nich podľa mňa najľahší pre užívateľov a má vhodnú technológiu.“
V súčasnej dobe je služba dostupná len v angličtine, ale what3words plánuje čoskoro spustiť verziu v mongolčine a pracuje i na mutáciách v iných ázijských jazykoch. Do konca roka plánuje tiež japončinu, thajčinu, indonézštinu, čínštinu alebo kórejčinu.
Spoločnosť má iba 15 zamestnancov a do konca roku plánuje rozšírenie na tridsať – ale nie viac, systém totiž nie je náročný na údržbu. Najťažšie je podľa Sheldricka pochopiť ázijský trh z druhej strany zemegule.
What3words dalo adresy miliardám ľudí, tí ich ale nemôžu využiť pre právne účely – ako napríklad otvorenie si bankového účtu – aspoň nie do tej doby, dokiaľ trojslovné adresy neuznávajú vlády. Do toho sa ale spoločnosť neženie, aspoň zatiaľ. „Vyrobili sme software, nezachraňujeme svet,“ hovorí Sheldrick.