Teplári varujú pred anarchiou pri budovaní kotolní
„Tí, ktorí dnes žiadajú anarchiu pri budovaní domových a bytových kotolní v systéme centrálneho zásobovania teplom, by mali súčasne predložiť verejnosti riešenie, ako chcú zabezpečiť zásobovanie skoro dvoch miliónov obyvateľov teplom, ak sa súčasné systémy rozpadnú,“ vyhlásil predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.
Opozícii sa opäť nepodarilo presadiť zmeny v zákone o tepelnej energetike
Zmeny v zákone o tepelnej energetike, ktorých sa dožadujú niektorí opoziční politici s podporou petície občanov, môžu podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla spôsobiť anarchiu v budovaní domových a bytových plynových kotolní po sídliskách a činžiakoch.
Ako povedal pre portál Webnoviny.sk predseda predstavenstva zväzu Miroslav Obšivaný, požadované zmeny v zákone by tiež priniesli vyššie ceny tepla s dopadom najmä na sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva, ale aj zhoršené ovzdušie na sídliskách a neefektívnosť systémov centrálneho zásobovania teplom, ktorými sú dnes bezpečne zásobované skoro dva milióny obyvateľov Slovenska.
„Tí, ktorí dnes žiadajú anarchiu pri budovaní domových a bytových kotolní v systéme centrálneho zásobovania teplom, by mali súčasne predložiť verejnosti riešenie, ako chcú zabezpečiť zásobovanie skoro dvoch miliónov obyvateľov teplom, ak sa súčasné systémy rozpadnú,“ vyhlásil Obšívaný.
Podľa neho argument opozičných poslancov, aby ľudia dostali slobodu, nech sa sami rozhodnú, aké vykurovanie chcú, lebo nikto im predsa nemôže hovoriť do vecí, ktoré sa týkajú len ich, znie veľmi jednoducho, pochopiteľne a jednoznačne.
„Lenže, ak sa bližšie pozrieme na celú problematiku, tak zistíme, že to vôbec nie je také jednoduché, jednoznačné a predovšetkým, že nejde len o slobodu rozhodovania. V tomto prípade totiž dôsledky rozhodnutia malej skupiny ľudí musí znášať oveľa väčšia skupina občanov. A tie dôsledky sú predovšetkým finančné, ekologické a bezpečnostné,“ zdôraznil.
Dosiahnuť zmenu zákona o tepelnej energetike chce opozičný poslanec za stranu OĽaNO Jozef Viskupič, ktorému sa podarilo vyzbierať od poslancov Národnej rady SR dostatok podpisov pre podanie zákona o teple na Ústavnom súde. „Budúci týždeň by sme chceli podať podanie, aby ustanovenia, ktoré bránia nakladaniu so svojím vlastníctvom, posúdil Ústavný súd SR,“ povedal Viskupič.
Opozičným poslancom sa v utorok totiž ani po tretíkrát nepodarilo presadiť zmeny v zákone o tepelnej energetike. Veľkým výrobcom tepla tak zostala naďalej právomoc zúčastniť sa stavebného konania pri výstavbe domových kotolní. Novelu zákona predkladal do parlamentu opozičný poslanec za hnutie OĽaNO Jozef Viskupič a Lucia Nicholsonová za stranu SaS.
Poslanci chceli pri výstavbe domových kotolní zrušiť postavenie veľkých dodávateľov tepla v stavebnom konaní ako dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné. Navrhované zmeny však nepodporila ani celá opozícia, keďže novelu zákona od spomínaných poslancov podporilo len 44 poslancov.
Občianski aktivisti zase odovzdali prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi petíciu za úpravu niektorých ustanovení zákona o tepelnej energetike, pod ktorú sa podpísalo 11 tisíc ľudí.
- eBook: Ako zriadiť prevádzkareň