- Podnikam.sk
- Články
- Zmluvy
- Kto je tichý spoločník a čo všetko obsahuje zmluva o tichom spoločenstve v roku 2025? – VZOR
Kto je tichý spoločník a čo všetko obsahuje zmluva o tichom spoločenstve v roku 2025? – VZOR
V aktuálnom článku sa budeme venovať právnej povahe inštitútu tichého spoločenstva, formálnoprávnym a obsahovým náležitostiam zmluvy o tichom spoločenstve a pozrieme sa aj na niektoré špecifiká tohto záväzkovoprávneho vzťahu.
Tiché spoločenstvo býva niekedy označované aj ako tichá spoločnosť a predstavuje nesubjektívnu formu spoluúčasti viacerých subjektov na podnikaní, v praxi však nejde o osobitnú formu obchodnej spoločnosti.
Podstatu tichého spoločenstva tvorí záväzkovoprávny vzťah medzi podnikateľom a tichým spoločníkom, v rámci ktorého sa tichý spoločník zaväzuje podieľať sa na podnikateľskej činnosti podnikateľom určitým vkladom a podnikateľ sa zaväzuje vyplatiť mu určitý podiel na čistom zisku dosiahnutom pri výkone svojej podnikateľskej činnosti.
Tiché spoločenstvo vzniká uzatvorením zmluvy o tichom spoločenstve medzi podnikateľom a tichým spoločníkom. Zmluva o tichom spoločenstve je v právnej praxi zaradená medzi tzv. absolútne obchody, čo znamená, že bez ohľadu na povahu účastníkov tejto zmluvy, sa právne vzťahy z tohto záväzkovoprávneho vzťahu vždy spravujú ustanoveniami zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník z znení neskorších predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“).
Právna povaha tichého spoločenstva
Zmluvou o tichom spoločenstve vstupuje podnikateľ do záväzkovoprávneho vzťahu s tichým spoločníkom, pričom podnikateľ poskytuje vklad a jeho cieľom je prostredníctvom tohto vkladu sa podieľať na podnikaní. Výška vkladu tichého spoločníka v praxi zvyčajne ovplyvňuje výšku jeho podielu na podnikaní podnikateľa, nie je to však nevyhnutnou podmienkou.
TIP:
Ak sa na podnikaní zúčastňuje viac tichých spoločníkov, vzniká toľko tichých spoločností, koľko je tichých spoločníkov. Nezáleží pritom na tom, či bola zmluva o tichom spoločenstve uzatvorená s každým z nich zvlášť, alebo sa k zloženiu vkladov zaviazali tichí spoločníci v jednej zmluve. Ani v prípade, že sa zaviazali k zloženiu samostatných vkladov v jednej zmluve, medzi nimi navzájom nevzniká žiadny záväzkovoprávny vzťah.
Tieto osoby si môžu dohodnúť spoločný postup smerom k podnikateľovi, musia ho však riadne ukotviť v zmluve, pretože zo zákona takýto vzťah nevzniká samotným uzatvorením zmluvy a zložením vkladov. Od uvedenej situácie je tiež dôležité odlišovať situáciu, kedy sa viacero osôb spoločne zaviaže k vloženiu jedného vkladu. V takomto prípade sú v záväzkovoprávnom vzťahu voči podnikateľovi a postupujú ako jeden tichý spoločník.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Zmluva o tichom spoločenstve
- Obsahové náležitosti zmluvy o tichom spoločenstve
- Práva a povinnosti zmluvných strán zmluvy o tichom spoločenstve
- Vzor zmluvy o tichom spoločenstve
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.