Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tipy a triky ako môžete stihnúť začať úspešne podnikať ešte v roku 2021

Business,People,Meeting,Conference,Discussion,Corporate,Concept
Foto: Shutterstock
19. novembra 2021 Autor Informačný servis Tlačiť

Prišli ste počas koronakrízy na to, že vás vlastne vaša práca nebaví? Chceli by ste ísť vlastnou cestou, ale neviete akou? Prinášame vám prehľad najpopulárnejších podnikateľských zámerov v roku 2021 a aj malý manuál ako začať bez väčšej finančnej námahy.

Naša spoločnosť i naše životy prechádzajú ťažkým obdobím. Koronakríza priniesla so sebou množstvo rôznych zmien nielen vo svete, ale aj v myslení ľudí.

Hoci niektorí prišli o prácu nedobrovoľne, veľa z nás si uvedomilo hodnotu života, splnených životných cieľov a vlastnej cesty, a preto sa na cestu podnikania vydáva oveľa viac ľudí než by sme mohli predpokladať.

Ako začať podnikať?

Ktoré oblasti sú najviac obľúbené?

Zdravý životný štýl

Korona mnohým dokázala, že ani tie najväčšie peniaze nie sú dôležité, ak nemáte zdravie. A tak sa do popredia oveľa viac ako kedykoľvek predtým pretláča zdravý životný štýl.

Treba si však uvedomiť, prinajmenšom by bolo ideálne, keď už si zvolíte možnosť podnikania v zdravom životnom štýle, aby ste ho sami aj dodržiavali.

Či už sa vrhnete do písania blogov či natáčania videí o zdravom životnom štýle, alebo sa nadchnete pre fitness trénovanie či tvorbu jedálničkov, zdravý životný štýl je rozhodne IN a dá sa na ňom dobre zarobiť.

Zdravé potraviny a strava

So zdravotným štýlom úzkom súvisí aj zdravé stravovanie. A tak sa môžete vrhnúť na predaj zdravej stravy či doplnkov a úspech je na dosah. Dôležité je však, pravidelne sa vzdelávať a oddať sa zdravému životnému štýlu telom i dušou. Netreba pritom opomenúť ani kvalitu predávaných produktov.

Vzdelávanie

Tomuto podnikaniu sa môžete samozrejme venovať iba ak ste odborníkom napríklad vo svete jazykov, marketingu, ale aj napríklad ručných prác či programovania.

Série videí, či prezentácie dokážete ľuďom ponúknuť v rôznych online priestoroch. Dôležité je vytrvať a dodávať naozaj kvalitný obsah.

Domáce zvieratá

Obdobie strávené v uzatvorených priestoroch nás naučilo, že domáce zvieratá sú na nezaplatenie. Vnášajú do vášho života nielen lásku, ale aj harmóniu a povinnosť, takže vám nedovolia zaspať na vavrínoch.

O domácich miláčikov je však potrebné sa dobre postarať, a preto sa môžete začať venovať ich strihaniu, predaju kvalitnej stavy pre domáce zvieratá alebo si otvoriť hotel pre domáce zvieratá, kam ich môžu majitelia odložiť, keď budú chcieť ísť na dovolenku alebo sú v práci.

Opatrovanie detí či seniorov

Ak máte potrebné vzdelanie alebo poznáte niekoho, kto ho má, môžete začať podnikať v sektore, ktorý je momentálne veľmi žiadaný.

Nakoľko deti sú často doma a rodičia potrebujú chodiť do práce, jasle alebo detské kútiky majú voľnú cestu. Takisto starostlivosť o seniorov v podobe spoločnosti či prípravy jedla je veľmi v kurze.

Rozdiely, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere vhodnej právnej formy podnikania

Ak už máte zvolené v čom by ste chceli podnikať, premýšľali ste či budete na podnikanie využívať živnosť alebo s.r.o?

Existuje totiž niekoľko zásadných rozdielov medzi živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným:

● Doba založenia, zániku a pozastavenia

Založiť živnosť dokážete rýchlejšie ako s.r.o., a to zhruba za 4 dni. Zrušiť živnosť dokážete takisto za veľmi krátku dobu v prípade, že vám nevznikli žiadne dlhy. Vďaka koronakríze môžete takisto živnosť pozastaviť na ľubovoľné obdobie.

Spoločnosť s ručením obmedzeným založíte za zhruba 15 dní, i keď všetko závisí od zapísania do obchodného registra. Zrušenie s.r.o. je taktiež zložitejšie a prerušenie je nemožné.

● Účtovníctvo

Zatiaľ čo pri živnosti stačí viesť jednoduché účtovníctvo alebo uplatňovať paušálne výdavky, S.R.O. musí viesť podvojné účtovníctvo, a teda je viac pravdepodobné, že bude potrebné platiť účtovníčku.

● Ručenie

Tu je to s výhodami naopak. Pri živnosti podnikateľ ručí za záväzky celým svojím majetkom. S.R.O. ručí iba majetkom spoločnosti, a to do výšky svojich nesplatených vkladov.

● Odvody a dane

Ako živnostník nemusíte prvý rok podnikania platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne. Takisto je potrebné uhrádzať iba minimálne preddavky do sociálnej poisťovne v sume 76,44 €.

Živnostník zdaňuje len to čo v skutočnosti prijal, zatiaľ čo s.r.o. do zdaniteľných položiek započítava aj to, čo ešte nebolo uhradené. Živnostník si môže uplatniť aj nezdaniteľnú časť základu dane zatiaľ čo s.r.o. túto možnosť nemá.

Uľahčiť si podnikanie môžete s príspevkom na podnikanie od štátu

Nápadov na podnikanie je množstvo. Najlepšie je začať podnikať v niečom v čom ste ako ryba vo vode alebo čo vás naozaj baví. Ak už ste si odbor vybrali, ale nemáte dostatok financií, poobzerajte sa, či by sa vám nepodarilo vybaviť si niektorý z príspevkov na podnikanie od štátu.

Príspevok na podnikanie môžu získať iba fyzické osoby, a to dvoma spôsobmi, buď na prevádzkovanie živnosti, podľa zákona č. 455/1991 Zb. zákonov o živnostenskom podnikaní, alebo na vykonávanie poľnohospodárskej výroby vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách, a to podľa § 12a až 12e zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov.

Ak začínate podnikať a vaša štartová čiara začína na úrade práce ako uchádzača o zamestnanie, môžete požiadať o príspevok pre začínajúcich živnostníkov, ktorý v roku 2021 môže byť pri splnení podmienok až vo výške 5927,12 eur.

Možnosť čerpať príspevok na podnikanie od štátu je podmienená schválením žiadosti, ktorú môžu podať uchádzači s evidenciou na úrade práce po dobu najmenej 3 mesiace, ktorí absolvujú prípravu na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČO a vypracujú podnikateľský plán spolu s kalkuláciou nákladov.

Z príspevku, ak ho získate, si môžete pokryť zdravotné aj sociálne odvody či dokonca počas čerpania príspevku sa zamestnať alebo založiť s.r.o.

Podnikanie vám môže priniesť pocit slobody a možnosť sa realizovať v tom, čo vás skutočne napĺňa. Prajeme vám pri výbere vhodných možností veľa úspechov!

Informačný servis

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikaniePRZačiatok podnikania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X