S rozvojom mestských aglomerácií rastie v mnohých ich obyvateľoch túžba po návrate k pôvodnej prírode. To je priestor pre viacero druhov podnikania.
V agroturizme je dôležitá aj odborná pripravenosť na poskytovanie služieb
Všeobecne im môžeme hovoriť vidiecky cestovný ruch. Ten predstavuje cestovný ruch spojený s pobytom vo vidieckom prostredí. Ide teda o činnosti spojené s návratom k prírode s možnosťou ubytovania vo vidieckych domoch a rôznych ubytovacích zariadeniach na vidieku. Súčasťou ponuky zvykne byť tiež stravovanie alebo príprava vlastnej stravy a vykonávanie rozličných aktivít spojených s pobytom na vidieku.
Môže ísť o
- ranče
- salaše
- agrozariadenia
- farmy
- hospodárske dvory
- ekozariadenia.
Otvára sa tu priestor pre miestne vidiecke obyvateľstvo. Dôležitá je preto odborná pripravenosť na poskytovanie služieb, ochota podieľať sa na uspokojovaní potrieb návštevníkov, otvorenosť a pohostinnosť vidieckeho hostiteľského prostredia a jazyková pripravenosť.
Agroturistika
Je založená na uspokojovaní potrieb návštevníkov u agropodnikateľa alebo v poľnohospodárskom podniku. Typickou je dovolenka na sedliackom dvore alebo na farme. S tým sú spojené športové a rekreačné aktivity ako jazda na koni, poľovníctvo, či rybárstvo.
Vyhľadávané sú aj netradičné zážitky v podobe jazdy na záprahu, bezprostrednom spoznávaní zvierat, pozorovaní ich každodenného života či rozoznávanie pôvodných rastlín. Obľúbené sú tiež ukážky ľudových tradícií, zvyklostí a remesiel. Konkrétne v rámci tradičných slávností možno prezentovať tanec, hudbu, tkanie, vyšívanie, čipkárstvo, rezbárstvo, hrnčiarstvo. Špecialitou je príprava gastronomických špecialít spolu s ochutnávkou.
V agroturistike je možnosť aktívnej účasti na typických farmárskych prácach. Populárne je kosenie a sušenie sena, dojenie, výroba syra a masla, žatevné práce, zber ovocia, konzervovanie ovocia a zeleniny.
Ekoagroturistika
Agroturistiku možno rozvíjať aj na ekologicky hospodáriacich farmách. Ekologická farma nepoužíva pri rastlinnej a živočíšnej výrobe žiadne umelé chemikálie, hnojivá, farbivá, hormonálne a konzervačné prípravky. Produkty ekologického poľnohospodárstva sa prísne kontrolujú, a ak spĺňajú medzinárodné štandardy, môžu používať ochrannú známku bio.
O čo je najväčší záujem v rámci vidieckeho turizmu
- zber lesných plodov a možnosť ich konzervovania
- zber liečivých rastlín a ich sušenie
- rybolov
- jazda na koni
- ovčiarska výroba, spracovanie mlieka a výroba syra
- zber ovocia a zeleniny
- vinohradnícka výroba a ochutnávka vína
- domáce zvieratá, ich chov a život pri vidieckom dome
- rastlinná poľnohospodárska výroba a zber úrody
TIP: Pri podnikaní netreba zabúdať ani na vhodný marketing a vyhľadávanie obchodných partnerov. Nájsť ich môžete na rôznych gastrovýstavách, veľtrhoch, či akciách zameraných na propagáciu gastrobiznisu a festivaloch jedál ako:
Na mapke Slovenskej agentúry pre cestovný ruch možno pre inšpiráciu nájsť obdobné zariadenia, ktoré už fungujú.
Zákonný rámec
Kde žiadať o podporu
Užitočné linky