Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tretina Slovákov je každý mesiac v mínuse

Tretina Slovákov je každý mesiac v mínuse
Fotobanka Pixmac
8. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Takmer každý druhý človek tvrdí, že si môže dovoliť niečo splácať. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý pre VÚB banku v októbri minulého roka spracovala agentúra 2muse.

 
Ako ďalej povedal research director 2muse Michal Vyšinský, napriek ťažkej ekonomickej situácii sa život na úver stáva na Slovensku bežný, aj keď ide o pomalý a postupný proces.
 

V prvom rade si požičiavame od blízkych

Ak si ľudia potrebujú kúpiť niečo, na čo momentálne nemajú, skúsia najskôr blízkych. „Rodina na Slovensku je top z hodnôt,“ povedal Vyšinský. Potom až riešia prípadné povolené prečerpanie alebo nákup na splátky a až potom začnú uvažovať o pôžičke z banky. Z prieskumu zároveň vyplynulo, že každý tretí Slovák priznáva, že je každý mesiac v mínuse, či už na kreditnej karte alebo pri prečerpaní účtu.
 
Veľa Slovákov má podľa Vyšinského pocit, že nemá dostatok finančných prostriedkov na všetko, čo by si chceli zaobstarať. Ale pôžičku na splnenie snov by si zobral iba každý piaty z nich. V prípade, že Slováci čerpajú úver z banky, najčastejšie smeruje skôr na rekonštrukciu či vybavenie bytu alebo domu. Pri výbere úveru sa najviac pozerajú na výšku úroku a mesačnej splátky. Zaujímajú sa aj o výšku poplatku za poskytnutie úveru, vedenie úverového účtu a lehotu splatnosti. 
 
 
Informácie o dlžníkoch si banky vymieňajú prostredníctvom úverového registra. Možné prepojenie bankového a nebankového registra a využívanie údajov všetkými členmi bolo dlhoročnou diskutovanou témou. Počas nasledujúcich niekoľkých týždňov by sa však tieto registre mali už spojiť. Ako ďalej povedala vedúca oddelenia úverov VÚB banky Melinda Péková, spojenie bude prínosom nielen pre banky z hľadiska lepšej schopnosti posúdiť riziko, ale aj pre samotných klientov. Ľudia by mohli podľa nej získať lepšie podmienky, a to tí, ktorí načas splácajú svoje záväzky. Register ich zároveň bude chrániť pred prílišným zadlžením. No banky a nebankové spoločnosti si nebudú môcť vymieňať staršie údaje, najskôr musia získať súhlas klientov so spracovaním údajov v novom registri.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X