Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tretina Slovákov verí, že firmy v SR skresľujú výsledky

Tretina Slovákov verí, že firmy v SR skresľujú výsledky
Fotobanka Pixmac
9. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Skresľovanie vykazovania výnosov nemá na Slovensku až takú tradíciu ako na západe, uviedol Dalimil Draganovský, vedúci partner oddelenia auditu Ernst & Young (E&Y).
 
Očakávania od manažérov taktiež podľa neho nie sú také vysoké ako vo zvyšku sveta, keďže Slovensko je relatívne malá krajina s obmedzeným dosahom na globálne dianie.
 

Náchylnosť ku korupcii podporuje aj trhový pesimizmus

Tretina Slovákov je presvedčená, že spoločnosti pôsobiace v SR skresľujú svoje finančné výsledky. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila poradenská spoločnosť Ernst & Young (E&Y) v roku 2013 pre Európu, Blízky východ, Indiu a Afriku (EMEIA). „Vzhľadom na súčasnú neľahkú situáciu na trhu spoločnosti zápasia s neustálym tlakom na udržane rastu a splnenie očakávaní v oblasti vykazovaného zisku. V tomto prostredí niektoré z nich nevyhnutne podľahnú neetickému správaniu,“ uviedol Daniel Bican, výkonný riaditeľ oddelenia vyšetrovania podvodov a riešenia sporov spoločnosti E&Y. V západnej Európe na tento problém poukázalo 29 % opýtaných.
 

 
Podľa údajov zo spomínaného prieskumu, bude 53 % slovenských manažérov v najbližších 12 mesiacoch vystavených zvýšenému tlaku na dosiahnutie dobrých finančných výsledkov. Stále je to však menej ako vo vyspelých krajinách západnej Európy alebo rýchlo rastúcich ekonomikách (kde E&Y zaradil krajiny ako Egypt, India, Južná Afrika, Poľsko, Rusko, Nigéria, ČR, pozn. red.), kde sa toto číslo pohybuje na úrovni 61 až 62 %. 
 
Predstavitelia E&Y ďalej uvádzajú, že náchylnosť ku korupčnému správaniu podporuje okrem tlaku na manažment firiem aj pesimizmus voči budúcim trhovým podmienkam. Iba 18 % slovenských respondentov očakáva, že sa podmienky pre ich spoločnosť v ďalších 12 mesiacoch zlepšia. V rýchlo rastúcich ekonomikách v zlepšenie verí takmer polovica opýtaných. 
 

Takmer štvrtina Slovákov si myslí, že neuplácanie by firmu poškodilo

Prieskum E&Y v regióne EMEIA odhalil aj priepastné rozdiely vo vnímaní protikorupčných pravidiel medzi manažmentom a zamestnancami. Až 60 % riaditeľov a vyšších manažérov je presvedčených o tom, že ich spoločnosť by podporila ľudí, ktorí upozornia na podplácanie a ďalšie neetické praktiky. S týmto postojom sa však stotožnila len tretina (34 %) ostatných zamestnancov. Spomedzi slovenských účastníkov prieskumu sa v tejto otázke kladne vyjadrilo iba 24 % opýtaných. Pokiaľ ide o konkurencieschopnosť firiem, až 23 % účastníkov prieskumu zo SR si myslí, že striktné dodržiavanie smerníc proti podplácaniu by im v tomto smere poškodilo. Vo vyspelých krajinách túto skutočnosť priznáva len približne každý desiaty respondent. 
 
V rebríčku vnímania korupcie sa spomedzi Európskych krajín Slovensko umiestnilo na treťom mieste spolu s Gréckom. Horšie sa umiestnilo už len Chorvátsko a Slovinsko, kde podplácanie a korupčné praktiky považuje za bežnú súčasť podnikania až 90 resp. 96 % respondentov. Najmenej korupčné podnikateľské prostredie majú podľa prieskumu škandinávske krajiny Fínsko a Švédsko (zhodne 12 %). 
 
Prieskum pre Ernst & Young vykonala agentúra Ipsos na vzorke 3459 respondentov z 36 krajín regiónu EMEIA. Do prieskumu boli zaradení riaditelia najväčších spoločností, vrcholový manažment, nižší manažment a aj zamestnanci. Na Slovensku sa uskutočnilo sto rozhovorov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

28nov8:30Od rozhodnutia o umiestnení stavby po kolaudáciu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

28nov8:30Od rozhodnutia o umiestnení stavby po kolaudáciu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

28nov8:30ESG reporting pre účtovníkov – nové povinnosti od 1.1.20258:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X