Tretina Slovákov je presvedčená, že spoločnosti pôsobiace v SR skresľujú svoje finančné výsledky. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila poradenská spoločnosť Ernst & Young (E&Y) v roku 2013 pre Európu, Blízky východ, Indiu a Afriku (EMEIA). „Vzhľadom na súčasnú neľahkú situáciu na trhu spoločnosti zápasia s neustálym tlakom na udržane rastu a splnenie očakávaní v oblasti vykazovaného zisku. V tomto prostredí niektoré z nich nevyhnutne podľahnú neetickému správaniu,“ uviedol Daniel Bican, výkonný riaditeľ oddelenia vyšetrovania podvodov a riešenia sporov spoločnosti E&Y. V západnej Európe na tento problém poukázalo 29 % opýtaných.
Podľa údajov zo spomínaného prieskumu, bude 53 % slovenských manažérov v najbližších 12 mesiacoch vystavených zvýšenému tlaku na dosiahnutie dobrých finančných výsledkov. Stále je to však menej ako vo vyspelých krajinách západnej Európy alebo rýchlo rastúcich ekonomikách (kde E&Y zaradil krajiny ako Egypt, India, Južná Afrika, Poľsko, Rusko, Nigéria, ČR, pozn. red.), kde sa toto číslo pohybuje na úrovni 61 až 62 %.
Predstavitelia E&Y ďalej uvádzajú, že náchylnosť ku korupčnému správaniu podporuje okrem tlaku na manažment firiem aj pesimizmus voči budúcim trhovým podmienkam. Iba 18 % slovenských respondentov očakáva, že sa podmienky pre ich spoločnosť v ďalších 12 mesiacoch zlepšia. V rýchlo rastúcich ekonomikách v zlepšenie verí takmer polovica opýtaných.
Takmer štvrtina Slovákov si myslí, že neuplácanie by firmu poškodilo
Prieskum E&Y v regióne EMEIA odhalil aj priepastné rozdiely vo vnímaní protikorupčných pravidiel medzi manažmentom a zamestnancami. Až 60 % riaditeľov a vyšších manažérov je presvedčených o tom, že ich spoločnosť by podporila ľudí, ktorí upozornia na podplácanie a ďalšie neetické praktiky. S týmto postojom sa však stotožnila len tretina (34 %) ostatných zamestnancov. Spomedzi slovenských účastníkov prieskumu sa v tejto otázke kladne vyjadrilo iba 24 % opýtaných. Pokiaľ ide o konkurencieschopnosť firiem, až 23 % účastníkov prieskumu zo SR si myslí, že striktné dodržiavanie smerníc proti podplácaniu by im v tomto smere poškodilo. Vo vyspelých krajinách túto skutočnosť priznáva len približne každý desiaty respondent.
V rebríčku vnímania korupcie sa spomedzi Európskych krajín Slovensko umiestnilo na treťom mieste spolu s Gréckom. Horšie sa umiestnilo už len Chorvátsko a Slovinsko, kde podplácanie a korupčné praktiky považuje za bežnú súčasť podnikania až 90 resp. 96 % respondentov. Najmenej korupčné podnikateľské prostredie majú podľa prieskumu škandinávske krajiny Fínsko a Švédsko (zhodne 12 %).
Prieskum pre Ernst & Young vykonala agentúra Ipsos na vzorke 3459 respondentov z 36 krajín regiónu EMEIA. Do prieskumu boli zaradení riaditelia najväčších spoločností, vrcholový manažment, nižší manažment a aj zamestnanci. Na Slovensku sa uskutočnilo sto rozhovorov.