- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Ako investovať
- V 2. kvartáli zbankrotovalo v SR rekordných 166 občanov
V 2. kvartáli zbankrotovalo v SR rekordných 166 občanov
Ide o historicky najvyšší kvartálny počet osobných bankrotov a prekonanie doposiaľ najvyššieho počtu zo štvrtého kvartálu roka 2014 o 39 bankrotov.
V priemere pripadalo na jeden mesiac rekordných 55 osobných bankrotov
V druhom kvartáli tohto roka vyhlásili súdy až 166 osobných bankrotov, čo je medziročne o 56 viac a medzikvartálne o 51 viac. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.
„Ide o historicky rekordne najvyšší kvartálny počet osobných bankrotov a prekonanie ich doposiaľ najvyššieho počtu zo štvrtého štvrťroka 2014 o 39,“ upozornila hlavná analytička spoločnosti Jana Marková. V prvom polroku využilo na oddlženie inštitút osobného bankrotu až 281 občanov, čo je medziročne o 82 viac ako pred rokom.
V priemere pripadalo na jeden mesiac rekordných 55 osobných bankrotov, o 18 viac ako v druhom štvrťroku 2014. Podľa analýzy sa ani v druhom kvartáli 2015 nezmenil dôvod podania žiadosti o osobný bankrot.
„Zostala ním bezvýchodisková situácia, do ktorej sa niektorí občania dostali z dôvodu neschopnosti splácať svoje finančné záväzky, nie iba v dôsledku neuváženého zadlženia sa v minulosti. Spúšťačom problémov môžu byť faktory, ktoré nie je možné v dlhodobom časovom horizonte predvídať, ako strata zamestnania, choroba,“ vysvetlila Marková.
Medziročne, ako aj počas druhého kvartálu 2015, pretrvali regionálne rozdiely v počte vyhlásených osobných bankrotov. Najviac občanov zbankrotovalo v Bratislavskom kraji, až 39.
„Najmenej dlžníkov využilo inštitút osobného bankrotu v Žilinskom kraji, a to deväť, v ktorom sme zároveň ako v jedinom z krajov zaznamenali opačnú tendenciu vo vývoji – ich medziročný pokles,“ konštatovala Marková. V rovnakom období predchádzajúceho roku súdy vyhlásili najmenej osobných bankrotov v Košickom kraji, osem.
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.
Firma tiež prevádzkuje informačný portál Cribis Univerzálny register obsahujúci informácie o všetkých subjektoch na Slovensku, vrátane údajov o ich platobnej disciplíne. Na Slovensku je zastúpená aj divízia CRIF Collection Services, ktorá sa venuje problematike vymáhania nesplatených pohľadávok mimosúdnou a súdnou cestou.