Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V boji s nezamestnanosťou by podľa Brocku pomohli skrátené pracovné úväzky

V boji s nezamestnanosťou by podľa Brocku pomohli skrátené pracovné úväzky
Poslanec KDH Július Brocka. Foto: SITA
26. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podpredseda KDH Július Brocka volá potom, aby sa na Slovensku začali v boji s nezamestnanosťou vo výraznejšie miere využívať skrátené pracovné úväzky.
 
„Na Slovensku je zaujímavý paradox. Máme armádu ľudí, ktorí sú bez práce, bez príjmu a preto sú ich rodiny v hroznej situácii. A na druhej strane je tu úzka skupina ľudí, ktorá má roboty habadej aj veľa platov a s tým nič nerobíme,“ povedal Brocka v relácii RTVS O 5 minút 12.
 

Formu skráteného úväzku Zákonník práce obsahuje, tvrdí minister

Brocka poznamenal, že nemá na mysli tzv. lietajúcich profesorov, ktorí učia na viacerých vysokých školách ani doktorov, ktorí sú ráno v štátnej a poobede vo svojej súkromnej ordinácii. Myslí na tie oblasti, v ktorých môže skrátené pracovné úväzky ovplyvniť rezort práce. 
 
Nízka nezamestnanosť v Nemecku či Rakúsku podľa jeho slov je aj dôsledkom toho, že tam veľa ľudí pracuje na skrátený úväzok. V Rakúsku je to podľa Brocku 30 percent, u nás len štyri percentá ľudí. 

 
Poslanec KDH je presvedčený, že takéto zamestnávanie na skrátený úväzok je možné dosiahnuť motiváciou zamestnávateľov cez Zákonník práce tak, ako by sa to dalo v prípade zamestnávania dlhodobo nezamestnaných.
 

Motiváciou môžu byť aj znížené odvody

„Jedna možnosť je, že ak zamestnajú dlhodobo nezamestnaného, tak zamestnávateľ bude mať odpustené odvody, odvodové prázdniny. Ale to isté urobiť pre toho zamestnanca, že ak príjme prácu na skrátený úväzok napríklad do príjmu minimálnej mzdy, tak nebude platiť žiadne odvody,“ vysvetľoval možnosti Brocka. Upozornil že takému človeku, ktorý by nemusel platiť odvody, by sa o túto sumu príjem zvýšil. „Zároveň sa znížia náklady zamestnávateľovi o 35 percent,“ dodal. Možnosti podľa Brockových slov sú, len ich treba využívať. 
 
Minister práce Ján Richter (Smer-SD) poznamenal, že formu skráteného úväzku obsahuje aj Zákonník práce. „My sme v maximálnej miere ponúkali ako náhradu za pôvodné dohody, práve skrátenú pracovnú zmluvu,“ reagoval minister s tým, že tu je maximálna podpora. Podľa jeho slov by sa mohli k využívaniu skrátených pracovných úväzkov využívať rovnaké motivačné úľavy, ako pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaných. Brocka však argumentoval, že motivácia na využívanie skrátených úväzkov je slabá, ak to nie je spojené napríklad so spomínanými odvodovými úľavami tak, ako napríklad možno pri platení daní využiť odpočítateľnú položku.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X