Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V čom a ako podnikať z domu v roku 2024? Využite skúsenosti iných a vylepšite ich nápady

podnikanie z domu
thinkstock
23. augusta 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Začať s podnikaním nie je nikdy jednoduché a vyžaduje si to veľa práce a zanietenia. Ak sa však chcete seriózne pustiť do podnikania, možno by ste mali zvážiť možnosť podnikať z domu. Je to totiž veľmi efektívny spôsob, ako udržať vaše náklady na minime. Okrem toho však podnikanie z domu prináša aj mnoho iných pozitív. 

Podnikanie z domu je dnes mimoriadne populárnym a dokonca až viac ako 60% ľudí, ktorí sa rozhodnú pre podnikanie, tak urobia z domu. Nerobia to len freelanceri, či ľudia pracujúci v IT sektore, či editori. Tento spôsob podnikania obľubujú aj umelci, remeselníci, účtovníci a daňoví poradcovia a iní. Aj mnohí majitelia firiem stále ochotnejšie pristupujú na prácu z domu a začínajú si čoraz viac uvedomovať jej výhody.

Výhody podnikania z domu

Asi najpodstatnejšou výhodou podnikania z domu je, že je menej finančne nákladné. Nemusíte platiť prenájom za kancelárske priestory, nemusíte chodiť na obedy do reštaurácií a ušetríte aj na doprave, a to nielen peniaze, ale aj čas. Predstavte si napríklad, že do práce denne dochádzate približne hodinu, za týždeň je to päť hodín. Päť hodín, ktoré ste mohli využiť na zarábanie alebo na niečo, čo vás baví.

Možno vás zaujíma, či môžete mať pri podnikaní z domu zamestnancov. Samozrejme, že môžete. Mnohí podnikatelia však využívajú outsourcing namiesto toho, aby prijímali zamestnancov. Ak sa však rozhodnete niekoho zamestnať, pokojne môžu aj vaši zamestnanci pracovať z domu.

Možno sa obávate toho, že sa vám bude prelínať pracovný život so súkromným. Tomuto sa dá predísť, treba však byť disciplinovaný. Najvhodnejšie je vytvoriť si doma pracovný priestor, kanceláriu či pracovňu, v ktorej sa zavriete a budete pracovať. Po práci ju zavriete a ste doma, a to telom aj duchom.

tipy na podnikanie z domu
Práca z domu má svoje klady aj záporythinkstock

Na čo sa treba pripraviť

Podnikanie z domu nie je o nič jednoduchšie ako akékoľvek iné podnikanie. Začiatky budú určite náročné, tomu sa nevyhnete. Budete musieť práci venovať väčšinu svojho času a okrem toho sa môže stať, že budete neustále myslieť na povinnosti v domácnosti.

Ideálne je, keď sa venujete niečomu, čo vás baví. V takom prípade nebudete mať pocit, že veľa pracujete, ale že robíte niečo, čo vás baví a napĺňa a zároveň tým zarábate.

Predtým, ako sa do čohokoľvek pustíte, všetko si poriadne premyslite.

S podnikaním z domu, tak, ako aj s akýmkoľvek iným podnikaním, súvisí aj istá legislatíva. Budete musieť vybaviť všetky potrebné náležitosti týkajúce sa založenia živnosti alebo firmy – registrácia na daňovom úrade, v poisťovni, živnostenskom úrade a inde.

Myslite aj na vzťahy so susedmi. Ak si nedáte pozor, môže sa stať, že vaše podnikanie a činnosti s ním súvisiace, budú mať vplyv na prostredie, v ktorom žijete. Susedom napríklad nemusí vyhovovať, že budete u vás vykonávať zákaznícky servis a od rána do večera budete napríklad vymieňať pneumatiky na autách z celého mesta.

Nezabúdajte ani na závistlivcov. Okolo vášho podnikania z domu sa môže rozvíriť v okolí diskusia a keď máte okolo seba neprajníkov, mali by ste sa vyzbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti.

4 nápady na podnikanie z domu

Predtým, ako sa do podnikania z domu pustíte, všetko si ohľadom neho naštudujte. Hľadajte informácie na internete, čítajte diskusie a recenzie a hľadajte skúsenosti už od zabehnutých podnikateľov. Choďte na stretnutia podnikateľov a získavajte čo najviac vedomostí a vzdelávajte sa. Na podnikanie sa totiž treba poriadne pripraviť a treba vedieť, čo od seba a svojho budúceho biznisu očakávate.

Chceli by ste začať podnikať z domu, ale neviete, čo by vás bavilo? Tu máme štyri nápady.

Kuchár

Ak vás varenie či pečenie mimoriadne baví a všetci vo vašom okolí vás a vaše jedlo chvália, možno by ste mali skúsiť pustiť sa do kulinárstva profesionálne. Možno dokážete úžasne zdobiť torty alebo pripravujete zdravé jedlá, ktoré môžete dodávať na pracoviská, či oslavy, prípadne sa špecializujete na prípravu zdravých zákuskov, ktoré môžete dodávať do cukrární.

ako podnikať z domu
Ak vám ide pečenie, skúste na tom zarábaťthinkstock

Prekladateľ

Ak vás bavia cudzie jazyky a ste aspoň v jednom z nich skutočne expertom, môžete svoj dar uplatniť vo viacerých oblastiach. Môžete prekladať texty, môžete doučovať študentov a ak ste na tom výborne aj so slovenčinou, skúste sa pustiť do prekladania kníh. Stačí osloviť viaceré vydavateľstvá a nenechať sa odbiť.

Programátor

Ak ovládate kódovacie jazyky, ste ideálnym kandidátom na podnikanie z domu. Pustite sa do projektov, vytvorte aplikácie a webstránky, ktoré budú patriť do vášho portfólia. Pre túto prácu je skvelé, že si vy určujete kedy budete pracovať. Ak ste nočný vták, môžete pracovať v noci.

Účtovník

Ak máte vyštudované účtovníctvo a máte prehľad v legislatívnych zmenách, viete sa pohybovať v číslach a paragrafoch, môžete sa považovať za odborníka na účtovníctvo. A máte vyhraté, o prácu určite nebude núdza. Najviac jej budete mať v začiatku roka, kedy sa podávajú daňové priznania. No ak si nájdete stálych klientov, budete mať čo robiť po celý rok.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikanierok 2024skillsživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X