Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Väčšina Slovákov si myslí, že euro pomohlo zmierniť krízu

Väčšina Slovákov si myslí, že euro pomohlo zmierniť krízu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
29. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Až 51 % opýtaných Slovákov si myslí, že euro pomohlo zmierniť negatívne dopady krízy. O opaku je presvedčených 38 %. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer.

Dôvera v euro vzrástla od roku 2011 o štyri percentá

Pozitívny názor na úlohu eura radí Slovensko podľa výsledkov prieskumu na druhú priečku, hneď za Írsko. Prieskum sa konal 7. až 23. júna tohto roku na vzorke skoro 27 tis. občanov v celej EÚ, pričom na Slovensku to bolo 1 000 obyvateľov.
 
„Euro absolútne pomohlo v kríze, zjednocuje Európsku úniu,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii k výsledkom prieskumu europoslanec Peter Šťastný. Euro podľa neho výrazne prispieva k investičnej atraktívnosti Slovenska. Europoslanec Sergej Kozlík označil za výhodu eura to, že je pevnou menou. „Je pre nás výstavné, kryje 25 % finančných operácií, je významným menovým nástrojom,“ uviedol Kozlík.
 

 

Dôvera Slovákov v spoločnú menu je nad európskym priemerom

Oproti roku 2011 prejavilo dôveru voči euru o 4 % viac občanov Slovenska. Európsky priemer pri hodnotení pozitívnych vplyvov eura počas krízy sa pritom podľa prieskumu pohybuje na úrovni 38 %. Ďalšou skúmanou oblasťou bol postup pri ochrane krajiny pred súčasnou hospodárskou krízou. Medzi Slovákmi prevláda názor, ktorý pred izolovanými opatreniami vlády uprednostňuje koordinovaný postup členských štátov EÚ. Podľa prieskumu sa tak vyjadrilo 54 % Slovákov.
 
Naopak vlastné izolované opatrenia vlády v boji proti súčasnej kríze podporuje 39 % občanov Slovenska. Európsky priemer , ktorý sa vyjadril za spoločné opatrenia, sa pohybuje podľa Eurobarometra na úrovni 50 %, zatiaľ čo 41 % obyvateľov EÚ sa domnieva, že by boli lepšie chránení, ak by ich krajina riešila túto problematiku izolovane. 
 

 
Bankový dohľad bude podľa 54 % respondentov účinnejší skôr na úrovni Európskej únie, než na národnej úrovni. Väčšina občanov EÚ, a to 57 %, si myslí, že podpora pre banky v ťažkostiach bude tiež účinnejšia na úrovni EÚ ako na národnej úrovni. Na otázku o zárukách za vklady klientov v bankách 47 % opýtaných uvádza, že opatrenia na európskej úrovni by boli účinnejšie ako opatrenia na úrovni národnej, zatiaľ čo 45 % uviedlo opak.
 

Prioritou je zamestnanosť

Pri informácii, že rozpočet EÚ predstavuje zhruba 1 % z celkového HDP krajín, 39 % všetkých respondentov ohodnotilo tento podiel ako primeraný, 22 % ako príliš malý a 13 % ako príliš veľký, odpovedať nevedelo 26 %. Na Slovensku tento podiel ako primeraný vníma 48 %, ako príliš malý 21 %, naopak ako príliš veľký 13 % respondentov. Odpovedať nevedelo 18 % opýtaných. 
 
Pre 74 % všetkých účastníkov prieskumu je politika pracovných miest a boja proti nezamestnanosti stále na vrchole zoznamu prioritných politík. Za prioritnú ju považuje aj 79 % Slovákov. „Našou úlohou je hľadať riešenia v harmonizácii politík, ktoré doteraz ešte harmonizované nie sú. Príkladom je sociálna politika,“ uviedla k výsledkom prieskumu europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová.
 
Pri otázke, kto bude schopný najefektívnejšie ochrániť občanov pred negatívnymi vplyvmi globalizácie uprednostnilo 49 % všetkých opýtaných národné vlády, rovnako 49 % viac dôveruje Európskej únii. Slováci v tomto smere dôverujú viac EÚ, a to 55 %, kým národnej vláde dôveruje 38 % opýtaných Slovákov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X