Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Firmy na Slovensku patria v rámci Európy k menej zadlženým

Dlh slovenských nefinančných podnikov v roku 2012 dosiahol 45 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo Slovensko vzhľadom na veľkosť ekonomiky radí medzi krajiny s najnižším dlhom. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank.
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
27. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dlh slovenských nefinančných podnikov v roku 2012 dosiahol 45 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo Slovensko vzhľadom na veľkosť ekonomiky radí medzi krajiny s najnižším dlhom. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank.

Slovenské podniky sa javia podľa banky ako menej zadlžené aj pri zohľadnení veľkosti nefinančného sektora krajiny, a to pri pohľade na výšku dlhu k celkovým aktívam, ako aj k vlastným zdrojom.
 

Slovenské nefinančné podniky ostávajú vo forme financovania aj naďalej konzervatívne

V roku 2012 bolo podľa analýzy banky na Slovensku prostredníctvom dlhu financovaných v priemere 28 % aktív nefinančných podnikov. V krajinách EÚ to bolo približne 38 % aktív. Ako uviedla v analýze banka, najmenej zadlžený nefinančný sektor sa nachádza v Belgicku a Luxembursku, v krajinách Visegrádskej štvorky vrátane Slovenska, v Nemecku alebo vo Veľkej Británii.
 
Naopak, na druhom konci rebríčka figurujú krajiny južnej Európy ako Grécko, Cyprus a Malta, Portugalsko a Španielsko, ale aj Lotyšsko, Slovinsko, či Chorvátsko. Vysoká miera zadlženia môže podľa UniCredit banky ohrozovať stabilitu domácich bankových sektorov, ale aj budúce súkromné investície. Nízka miera zadlženia nefinančného sektora môže naopak vytvárať prostredie na naštartovanie nových investícií. 
 

 
Slovenské nefinančné podniky ostávajú podľa analýzy UniCredit Bank vo forme financovania aj naďalej konzervatívne. Až 98 % ich dlhu tvoria úvery. Takmer 47 % úverov pochádza od domácich bánk, ďalších 40 % úverov čerpajú podniky zo zahraničia. Osem percent úverov pre slovenské nefinančné podniky pochádza od lízingových spoločností a ostatných finančných sprostredkovateľov.
 

 
Prostriedky od iných nefinančných podnikov a domácností tvorili 5 % úverov. Alternatívne formy financovania, napríklad v podobe dlhopisov, využívajú podľa údajov banky najviac nefinančné podniky vo Veľkej Británii a Francúzsku, a to približne na úrovni 30 % dlhu. V susednom Rakúsku sa tento podiel pohybuje na 20 % dlhu, v Českej republike a Estónsku približne na 15 % dlhu. Záujem o alternatívne formy financovania v Európe podľa banky rastie od začiatku krízy v roku 2008. 
 
Objem úverov poskytnutých prostredníctvom slovenského bankového sektora sa podľa údajov UniCredit banky od začiatku krízy spomalil, stále však medziročne rastie. Štruktúra úverov ukazuje, že je to najmä kvôli rastu objemov úverov poskytnutých obyvateľstvu. Slovenské domácnosti sa podľa banky aj napriek tomu v rámci Európy stále radia medzi relatívne menej zadlžené.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X