Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci šetria viac ako kedysi

Slováci šetria podľa Sberbank viac ako kedysi
Fotobanka Pixmac
24. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Za posledné roky úspory Slovákov v bankách a fondoch vzrástli.
 
Ako ďalej konštatoval hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto, podľa údajov o vkladoch v bankách z Národnej banky Slovenska mal jeden Slovák v roku 1997 nasporených skoro šesť mesačných platov. V súčasnosti je to o výplatu viac.
 

Vklady obyvateľstva zväčšili na 3,3-násobok objemu v porovnaní s rokom 1997

„Sporiť sa bude v budúcnosti ešte viac než teraz, najmä na starobu, pretože rôzne schémy verejného dôchodkového zabezpečenia nebudú zabezpečovať nijaký komfort, ale len základné prežitie,“ skonštatoval Barto.
 
Vklady obyvateľov v bankách mali koncom roku 1997 objem 7,6 mld. eur, čo bolo podľa Barta 31,8 % vtedajšieho HDP. V drvivej väčšine išlo o termínované a sporiace vklady. Priemerný vklad na obyvateľa vo veku nad 15 rokov bol 1 787 eur, čo predstavovalo 5,8-násobok vtedajšieho priemerného platu. Ak vtedajšiu situáciu podľa Barta porovnáme so súčasnosťou, tak ku koncu prvého polroka 2013 sa vklady obyvateľstva zväčšili na 3,3-násobok objemu v porovnaní s rokom 1997.
 

 
Podiel vkladov na HDP sa zvýšil na 35,7 %. Na jedného občana staršieho ako 15 rokov v súčasnosti pripadajú úspory vo výške 5 578 eur, čo je 6,9-násobok priemerného platu. 
 

Ľudia majú peniaze aj vo fondoch

V rokoch 2004 až 2005 zaznamenali vklady v bankách dočasnú stagnáciu. Práve vtedy totiž nastal podľa Barta boom investovania do podielových fondov, ktoré ľudia uprednostnili pred termínovanými či sporiacimi vkladmi v bankách.
 
„Ak by sme tieto formy sporenia pripočítali k súčasnej výške vkladov, porovnanie s minulosťou by bolo ešte výraznejšie,“ pokračoval Barto. V podielových fondoch v súčasnosti majú ľudia uložených asi 4 mld. eur a v penzijných fondoch zhruba 6,8 mld. eur. Celkové úspory vo všetkých druhoch finančných aktív sa tak vyšplhajú na vyše 50 % HDP. Na jedného obyvateľa nad 15 rokov tak pripadá takmer 10-násobok priemernej mzdy. V minulosti formy sporenia do fondov však podľa Barta prakticky neexistovali. 
 

Zásadná zmena nastala aj v štruktúre vkladov

Kým v minulosti bolo 95 % vkladov na termínovaných a sporiacich vkladoch, v súčasnosti je to 60,5 % celkových vkladov. „Znamená to, že klienti bánk si nechávajú na bežných účtoch vyššie sumy a nesnažia sa prebytočnú hotovosť presúvať na termínované či sporiace účty. Možno predpokladať, že súčasná úroveň sadzieb nie je až tak motivujúca. Dokazuje to aj fakt, že rast podielu zdrojov na netermínovaných účtoch vzrastal v súlade s tým, ako klesali úrokové miery,“ povedal Barto. 
 
Čo sa týka úverovania, tak v roku 1997 boli obyvatelia podľa Barta veľmi málo zadlžení. Úvery dosahovali len necelých 9 % vkladov, to znamená, že na 100 eur vložených pripadalo 9 eur požičaných. „Vklady tak predstavovali solídnu bázu aj z hľadiska likvidity pre stredno- a dlhodobé financovanie podnikov. Odvtedy však podiel úverov výrazne narástol,“ pokračoval Barto. V súčasnosti tvorí podľa neho 72,8 % vkladov, teda na 100 eur vložených pripadá skoro 73 eur požičaných. „Vklady obyvateľstva ani z hľadiska objemu ani z hľadiska likvidity už nie sú pre banky tak cenným zdrojom v porovnaní s minulosťou pre stredno- a dlhodobé financovanie,“ dodal Barto.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X