Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Verejné obstarávanie – Zvýhodňovanie znevýhodnených

Closeup of business people shaking hands over a deal
ilustračné: Thinkstock
30. marca 2017 Zdroj Podnikam.sk/MG Tlačiť

Časť verejných obstarávateľov sa snaží byť pri zadávaní zákaziek aj sociálne ústretová. V takom prípade zohľadňujú jedno alebo viacero spoločensky prospešných hľadísk.

 
Odporúčame ebook:
Všetky ďalšie dôležité informácie o verejnom obstarávaní (zákon, definícia, postup) nájdete v ostatných článkoch zo seriálu Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní. Úvodný článok, v ktorom si vysvetlíme, čo to je verejné obstarávanie nájdete tu.

Sociálne hľadiská

Čo všetko spadá pod sociálne hľadiská si povieme v tejto časti:

Konkrétne ide o:

 • pracovné príležitosti
  (mladí, dlhodobo nezamestnaní a starší, znevýhodnené skupiny, zdravotne postihnutí),
 • dôstojná práca
  (pracovné normy, dôstojná mzda, zdravie a bezpečnosť, sociálny dialóg, školenia, rovnosť pohlaví a nediskriminácia, sociálna ochrana),
 • sociálne a pracovné práva
  (vnútroštátne zákony a kolektívne dohody, právo EÚ, rovnosť pohlaví, zdravie a bezpečnosť v zamestnaní, boj proti diskriminácii na akomkoľvek základe, rovnaké príležitosti),
 • sociálne začleňovanie vrátane osôb so zdravotným postihnutím
  (rovnaký prístup k možnostiam obstarávania pre firmy vlastnené osobami alebo zamestnávajúce osoby z etnických alebo menšinových skupín, sociálne podniky a neziskové organizácie, podpora zamestnania osôb so zdravotným postihnutím aj na otvorenom pracovnom trhu),
 • rovnaké príležitosti,
 • zjednodušenie prístupu a návrh pre všetkých
  (zohľadnenie dostupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím v technických požiadavkách pri opise predmetu zákazky, nakupovanie tovaru a služieb vhodných pre všetkých užívateľov),
 • zohľadňovanie kritéria udržateľnosti vrátane problematiky etického obchodovania,
 • širšie dobrovoľné dodržiavanie sociálnej zodpovednosti firiem.

Čo umožňuje zákon

Sociálne stránky je možné zohľadniť vo verejnom obstarávaní, ako? To, si povieme tu:

Zákon o verejnom obstarávaní zohľadňuje a umožňuje využívanie sociálnych stránok vo verejnom obstarávaní v nasledujúcich ustanoveniach.

 • rozdelenie zákaziek na časti,
 • podmienky účasti (osobné postavenie),
 • súťažné podklady (technické požiadavky),
 • kritéria na vyhodnotenie ponúk,
 • podlimitné zákazky (výhrada pre chránené dielne a chránené pracoviská a hospodárske subjekty, ktorých hlavným cieľom je sociálna a profesionálna integrácia znevýhodnených osôb).

Štádiá obstarávania

Sociálne charakteristiky sa zvyknú začleňovať v závislosti od ich charakteru len do určitého štádia procesu verejného obstarávania.

Vo všeobecnosti je vhodnejšie do zmluvných podmienok zahrnúť sociálne stránky týkajúce sa pracovných podmienok.

Zvyčajne sa totiž neposudzujú ako technická špecifikácia alebo výberové kritérium. Na druhej strane je vhodnejšie do technickej špecifikácie zahrnúť povedzme zjednodušenie prístupu.

Kľúčové otázky a možné problémy si zodpovieme v časti pre členov klubu:

Kľúčové otázky

Najlepší pomer medzi kvalitou a cenou

Verejní obstarávatelia sú zodpovední získať za peniaze daňových poplatníkov najvyššiu kvalitu všetkého, čo obstarávajú. Najlepší pomer medzi kvalitou a cenou nevyhnutne neznamená prijatie len ponuky s najnižšou cenou.

Znamená to, že verejný obstarávateľ získa najlepšiu ponuku v rámci nastavených parametrov. Najlepší pomer medzi kvalitou a cenou možno definovať ako optimálnu kombináciu celkových nákladov a kvality, ktorá spĺňa požiadavky koncového používateľa. Pomer medzi kvalitou a cenou môže zahŕňať aj sociálne hľadisko.

Spravodlivé konanie

Predstavuje dodržiavanie zásad vnútorného trhu, ktoré tvoria základ smerníc EÚ pre oblasť verejného obstarávania. Na ich základe následne aj národnej právnej úpravy verejného obstarávania.

Najdôležitejšou z týchto zásad je zásada rovnakého zaobchádzania. Znamená, že všetky hospodárske subjekty by mali mať rovnaké možnosti súťažiť o zákazku. Musí sa uplatňovať aj zásada transparentnosti. Teda zabezpečenie rovnakých podmienok.

Možné problémy

Praktické

Keď podnikateľ vo svojej súťažnej ponuke na zhotovenie diela prisľúbi prijatie veľkého počtu príslušníkov rómskeho etnika. Napriek vysokej nezamestnanosti ale v príslušnej obci nebude vedieť tento stav naplniť.

Bude potrebné určiť, či môže prijať aj pracovníkov, ktorí nie sú príslušníkmi rómskeho etnika. A či vôbec splnil stanovené podmienky súťaže.

Jednoduché problémy s praktickým dosahom

Môžu vzniknúť aj so samotným určením, na koho sa má vlastne sociálne hľadisko vzťahovať. EÚ chce touto podmienkou predovšetkým podporiť zamestnávanie Rómov. Pozitívne ich diskriminovať a donútiť podnikateľov, aby ich prijali do zamestnania aspoň pri takýchto zákazkách. Mnohí ľudia, ktorých by človek do rómskeho etnika na prvý pohľad zaradil, sa k nemu ale vôbec nehlásia.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní"

Témy

Prémiový obsahverejné obstarávanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X