Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vianoce pomáhajú obchodu, priemysel naopak klesá

Vianoce pomáhajú obchodu, priemysel naopak klesá
Ilustračné foto SITA
16. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vianoce majú na vývoj hospodárstva tradične významný vplyv. Kým na jednej strane obchodníci sa tešia rastu tržieb, priemyselná výroba v tomto období spomaľuje. 

 
Ľudia si totiž koncom roka okrem darčekov kupujú aj to, čo si v bežnom roku nedopriali.
 

Maloobchod v decembri rastie o pätinu

„V priemere tak decembrové tržby maloobchodníkov narastú približne o 20 % v porovnaní s bežnými mesiacmi. Na druhej strane, na december sa zrejme presúva aj časť nákupov z januára, v ktorom sú tržby napriek pravidelným výpredajom v priemere o 11 % nižšie než počas ostatných mesiacov v roku,“ konštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.
 
 

Nákupom pomáha vyššia mzda

Tento vývoj podporujú aj vianočné odmeny a trináste platy, ktoré firmy vyplácajú svojim zamestnancom. Najčastejšie sa vyplácajú už v rámci novembrovej výplaty, časť zamestnávateľov vypláca vianočné prémie až v decembrovej výplate. „Vďaka tomu je november mesiacom, kedy sú mzdy v ekonomike najvyššie,“ tvrdí analytik. Minulý rok tak bola novembrová mzda vyššia o 90 eur a decembrová o 56 eur oproti priemernej mzde za daný rok.
 
Okrem zamestnancov v posledných rokoch dostávajú peniaze navyše aj dôchodcovia vo forme vianočných dôchodkov. Vplyv Vianoc pritom evidujú aj bankári. Vyššie príjmy sa totiž odzrkadlia aj na vyšších úsporách, pretože nie všetky peniaze ľudia na Vianoce minú. Rovnako si v tomto období berú aj viac nových spotrebných úverov. 
 

Vo fabrikách dovolenkujú, priemysel klesá

Naopak v priemysle Vianoce znamenajú zvyčajne významný pokles produkcie, keďže práve v tomto čase veľké firmy mávajú štandardne celozávodné dovolenky. Priemyselná výroba tak v decembri oproti bežnému roku podľa Baláža klesá približne o 8 %. Neplatí to však o výrobcoch potravín, alkoholu a tabaku, ktorým produkcia koncom roka naopak stúpa. Okrem nich sú počas vianočných sviatkov aktívnejšie aj opravovne strojov a zariadení. „Súvisí to pravdepodobne s tým, že údržba a plánované opravy strojov sa robia najčastejšie práve počas celozávodných dovoleniek,“ dodal Baláž. Vyššie tržby dosahujú aj výrobcovia energií, čo však súvisí skôr s chladným počasím než s Vianocami. 
 

Štát minie až dvojnásobok

Blížiaci sa koniec roka však tradične ovplyvňuje aj správanie inštitúcií štátu ako aj verejnej správy ako celku. Ku koncu roka totiž štát míňa v priemere takmer dvojnásobne viac, ako v ostatnom období. V decembri tak štát vykazuje tradične nielen najvyššie výdavky, ale aj deficit. „To však bezprostredne nesúvisí s Vianocami, ale skôr so záverom roka a čerpaním ešte nevyužitých prostriedkov alokovaných na daný rok,“ dodal Baláž. 
 
Ak by teda Vianoce neboli, s nimi súvisiace príjmy ako aj spotreba by sa podľa Baláža zrejme rozložili do ostatných mesiacov. „Ľudia by namiesto koncentrovanejších nákupov pred Vianocami míňali rovnomernejšie počas roka. Naopak, priemysel by zrejme nemal také výpadky vo výrobe koncom roka, ale zasa ani výraznejší rast výroby v jesenných mesiacoch, pred Vianocami,“ konštatoval. V horizonte celého roka by sa z pohľadu ekonomiky však až tak veľa nezmenilo.
 

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Reklamačné konanie v stavebných projektoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X