Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Viete, aké máte povinnosti pri odchode za prácou do zahraničia?

SP pripomína povinnosti pri odchode za prácou do zahraničia
Ilustračné foto: SITA
13. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Je dôležité, aby vysielajúci zamestnávateľ a jeho zamestnanec a tiež vyslaná SZČO splnili podmienky vyslania, stanovené európskou legislatívou a v dostatočnom časovom predstihu pred vyslaním požiadali príslušnú pobočku SP o vystavenie formulára A1.

Výnimku z odhlášky tvorí vyslanie za prácou kratšou ako 24 mesiacov

Občania, ktorí odchádzajú za prácou do niektorej z ostatných členských krajín buď dlhodobo alebo len na sezónu, nemusia svoj odchod oznámiť Sociálnej poisťovni (SP). Ako však podotýka jej hovorca Peter Višváder, tí, ktorí sú povinne poistení, musia podať odhlášku v príslušnej pobočke SP, nakoľko poistení budú v krajine, do ktorej za prácou cestujú.
 
V prípade, že pracovať do iného štátu EÚ odchádza zamestnanec a jeho zamestnanie na Slovensku naďalej trvá, zamestnávateľ má povinnosť odhlásiť ho z poistenia. Registrovať a platiť odvody budú v novej krajine pôsobenia. „Výnimkou z povinnosti odhlásiť zamestnanca v Sociálnej poisťovni je situácia, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca do iného štátu EÚ dočasne vykonávať prácu v prospech slovenského zamestnávateľa, nie však dlhšie ako na 24 mesiacov,“ uviedol Višváder. 
 

 
Ak sa za prácou rozhodne vycestovať samostatne zárobkovo činná osoba, rovnako tak má povinnosť odhlásiť sa z povinného poistenia na Slovensku a následne sa registrovať v inštitúcii sociálneho zabezpečenia v inom štáte EÚ. Výnimku aj v prípade živnostníkov tvorí vyslanie, keď do zahraničia odchádzajú pracovať dočasne, najviac na dva roky. 
 
„Je dôležité, aby vysielajúci zamestnávateľ a jeho zamestnanec a tiež vyslaná SZČO splnili podmienky vyslania, stanovené európskou legislatívou a v dostatočnom časovom predstihu pred vyslaním požiadali príslušnú pobočku SP o vystavenie formulára A1,“ podotkol hovorca SP. Formulár potvrdzuje, že osoba je naďalej poistená na Slovensku a je tak oslobodená od registračných a odvodových povinností v inej krajine EÚ. 
 
V situácii, že zamestnanec prípadne živnostník pracuje v dvoch či viacerých štátoch únie, Sociálna poisťovňa po tom, čo jej túto skutočnosť dotyčný oznámi, rozhodne kde bude poistený. Ak ustanoví Slovensko, vydá takejto osobe prenosný dokument A1.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X