Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda odobrila zavedenie odvodovej úľavy

Kabinet odobril zavedenie odvodovej úľavy
Ilustračné foto: SITA
20. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na odvodovú úľavu budú mať nárok tí zamestnanci, ktorí zarobia menej ako 570 eur mesačne.

Vláda si od opatrenia sľubuje aj zvýšenie zamestnanosti

Vláda odobrila avizovanú odvodovú odpočítateľnú položku (OOP), ktorá má znížiť zdravotné odvody nízkopríjmových zamestnancov. Opatrenie sa pozitívne dotkne viac ako 600 tisíc ľudí. Vláda si od OOP zároveň sľubuje aj zvýšenie zamestnanosti, keďže zamestnávateľom poklesnú náklady na prácu u vymedzenej skupiny zamestnancov.

Zmeny predložilo ministerstvo zdravotníctva (MZ) v návrhu novely zákona o zdravotnom poistení. Zavedením OOP sa kompenzuje nárast minimálnej mzdy v roku 2015. 

Na odvodovú úľavu budú mať nárok tí zamestnanci, ktorí zarobia menej ako 570 eur mesačne, resp. 6 840 eur ročne. Zamestnanci s vyššími príjmami budú zdaňovaní rovnako ako doteraz. Odvodová odpočítateľná položka bude v rovnakej výške ako budúcoročná minimálna mzda čiže 380 eur mesačne, respektíve 4 560 eur ročne. Suma sa bude alikvotne krátiť podľa odpracovaného obdobia. 

Zamestnanec s minimálnou mzdou nebude platiť žiadne zdravotné odvody

S rastom príjmu o jedno euro, klesne suma OOP o dve eurá. Človek, ktorého mzda bude napríklad 450 eur v hrubom, uhradí na zdravotných odvodoch 8,4 eura, namiesto súčasných 18 eur. Zamestnávateľ za takéhoto pracovníka odvedie namiesto 45 eur po novom len 21 eur. 

Ako na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol minister financií Peter Kažimír, ide o kľúčovú odvodovú reformu, ktorú považuje za „vlajkovú loď“ a súčasne najdrahšiu položku sociálneho balíčka vlády. Osoba, ktorá v súčasnosti dostáva minimálnu mzdu, bude mať podľa ministra financií za január budúceho roka o 32 eur vyšší čistý príjem.

Znížené náklady pre zamestnávateľov

„Zamestnávateľom sa na úrovni minimálnej mzdy nezvýšia náklady práce a v pásme do 570 eur sa dokonca náklady práce výrazne znižujú,“ upozornil Kažimír. Považuje to za stimul pre domácu ekonomiku a domáci dopyt. „Ak sme robili opatrenia v oblasti daní, tak tu biznisu peniaze vraciame, pretože zníženie odvodov neznamená nič iné ako zníženie príjmov štátu,“ povedal šéf rezortu financií.

Podľa opozície vláda zavádza

Podpredseda KDH Miloš Moravčík uviedol, že štát dlhodobo poškodzuje nízko príjmové skupiny cez vysoké odvodové zaťaženie. „Pre človeka zarábajúceho minimálnu mzdu to znamená, že v čistom dostáva menej ako dve tretiny toho, čo mu platí zamestnávateľ. Je to akoby nedostával mzdu za dvanásť mesiacov, ale len za osem. Zvyšok zhltne štát na odvodoch,“ povedal Moravčík.

Po novom to síce bude o niečo viac, ale nie je podľa neho možné hovoriť o trinástom plate. „Súčasná vláda teda opäť zavádza ľudí, namiesto trinásteho platu len zmierňuje krivdy, ktoré napáchala,“ dodal. KDH je prekvapené, že Smer si sociálne slabších začína všímať až s blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Menej peňazí na zdravotnú starostlivosť 

Expert KDH pre zdravotníctvo Marián Faktor upozornil, že vláda spôsobuje ďalší problém, keďže budúci rok dá na zdravotnú starostlivosť menej peňazí. Zvýšenie odvodu za poistencov štátu OOP totiž nevykryje. Zdravotníctvo sa tak podľa neho, najmä ak mešká zavedenie reformných opatrení ako je eHealth, či DRG, dostáva do stále horšej situácie. „Problémy sa len prehlbujú a smeruje to k tomu, že systém môže byť o pár rokov neudržateľný,“ uzavrel Faktor. 

Odpočet bude len na príjmy zo zamestnania

OOP sa bude uplatňovať len na príjmy zo zamestnania a nemôže prekročiť sumu zárobku z klasického pracovného pomeru. Na určenie výšky odpočítateľnej položky sa budú posudzovať všetky príjmy zo zárobkovej činnosti.

„Pri platení preddavkov na poistné sa odpočítateľná položka bude môcť uplatniť iba u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, alebo je samostatne zárobkovo činnou osobou, odpočítateľná položka sa uplatní až v ročnom zúčtovaní poistného,“ konštatuje MZ. 

Zo štátneho pôjde na opatrenie 152 mil. eur

Zamestnanec bude povinný oznámiť zamestnávateľovi, že má nárok na uplatnenie odvodovej úľavy. V nadväznosti na zavedenie OOP sa zvýši sadzba za poistencov štátu, ktorá bude kompenzovať výpadok príjmov zdravotných poisťovní, ktoré im spôsobí odvodová úľava. Platba za poistencov štátu sa navrhuje vo výške 4,16 % z vymeriavacieho základu. Štát bude OOP kompenzovať sumou 152 mil. eur. 

Novela má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2015. Vláda vo štvrtok zároveň schválila, aby bola legislatíva prerokovaná v skrátenom legislatívnom konaní.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X