Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Automatické doplnenie identifikačných údajov do obchodného registra od 1. 12. 2021

obchodný register
obchodný register Foto: Getty Images
3. novembra 2021 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Ing. Lenka FalatováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Parlament schválil novelu zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri. Cieľom novely je najmä zavedenie:

  • automatizovaného doplnenia identifikačných údajov o osobách v určitom právnom postavení bez potreby podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra, spôsobom využitia hodnôt referenčných údajov (tzv. stotožnením),
  • možnosť podania samostatného bezplatného návrhu na zápis, ktorým sa výlučne dopĺňajú identifikačné údaje o osobách v určitom právnom postavení (t.j. bez súdneho poplatku).

Cieľom právnej úpravy je zavedenie mechanizmu automatického doplnenia identifikačných údajov (na základe referencovania hodnôt údajov vo vzťahu k referenčným registrom) osôb v určitom právnom postavení do obchodného registra tak, aby sa pre zapísané osoby v čo najväčšom možnom rozsahu eliminovala povinnosť podať návrh na zápis týchto údajov.

Novela má nadobudnúť účinnosť 1. 12. 2021.

V aplikačnej praxi dochádza k situáciám, kedy navrhovateľ v návrhu na zápis navrhol zapísať údaje, ale registrový súd ich zapísal nesprávne. V tom prípade navrhovateľ možnosť podať nový návrh na zápis a uhradiť súdny poplatok, resp. čakať neurčito dlho, ak podá návrh o zosúladenie údajov v obchodnom registri, kde zákon neustanovuje lehotu. Potreba opravy údajov zapísaných v obchodnom registri sa teda týka prípadov, kedy zapísané údaje nie zhodné s návrhom na zápis, čo je možné vyriešiť predkladaným procesným postupom. Navrhovateľ bude oprávnený podať žiadosť o opravu zapísaného údaja predsedovi registrového súdu. Následne registrový súd v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky zápis bezodkladne opraví. K oprave zápisu nedôjde v prípade ak je zápis údaja výsledkom použitia aktuálnych hodnôt referenčných údajov. Rovnako tento procesný postup nemožno použiť ak došlo k inej zmene zapísaného údaja.

Zosúladenie zapisovaných údajov

Zákonom č. 390/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník, bola pre zapísané osoby upravená osobitná povinnosť spočívajúca v zosúladení (doplnení) zapisovaných údajov (identifikačných údajov) o spoločníkoch, štatutárnych orgánoch alebo členoch štatutárnych orgánov, vedúcich organizačných zložiek podnikov, prokuristoch, členoch dozorného orgánu, likvidátoroch, správcoch na výkon nútenej správy a ich zástupcoch, vedúcich podnikov alebo organizačných zložiek podnikov zahraničných právnických osôb.

Podľa súčasnej právnej úpravy, fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, ktorá nemá v obchodnom registri zapísané všetky identifikačné údaje, tak má povinnosť zosúladiť (doplniť) údaje prostredníctvom najbližšieho návrhu na zápis zmeny zapísaných údajov po 30. septembri 2021, najneskôr však do 30. septembra 2022.

V súlade s požiadavkami užívateľskej prívetivosti sa zavádza osobitný mechanizmus automatizovaného doplnenia identifikačných údajov, ktorý sa bude realizovať spôsobom využitia hodnôt referenčných údajov. Automatizované doplnenie identifikačných údajov sa zrealizuje iba v prípade, ak o totožnosti nebude pochybnosť, čomu zodpovedá spojenie „logické priradenie k tomu istému subjektu evidencie“.

Po vykonaní automatizovaného doplnenia identifikačných údajov zašle registrový súd zapísanej osobe do elektronickej schránky oznámenie o doplnení identifikačných údajov spolu s výpisom z obchodného registra. Vzhľadom k tomu, že pri všetkých údajoch nedôjde k ich automatizovanému doplneniu (napr. bude pochybnosť o totožnosti) časovo sa ohraničuje, dokedy je priestor zo strany zapísanej osoby čakať na doplnenie identifikačných údajov prostredníctvom ich automatizovaného doplnenia.

Ak registrový súd nezašle oznámenie o automatizovanom doplnení spolu s výpisom z obchodného registra zapísanej osobe do 31. mája 2022 platí, že automatizované doplnenie identifikačných údajov nebolo možné vykonať. Zapísaná osoba má po tomto dátume možnosť splniť povinnosť doplnenia identifikačných údajov prostredníctvom návrhu na zápis, ktorým výlučne doplní identifikačné údaje, pričom tento návrh bude bezplatný.

Návrh na zápis

Povinnosť podľa § 15g ods. 10 môže fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej osoby splniť aj podaním samostatného návrhu na zápis, ktorým sa výlučne dopĺňajú identifikačné údaje o osobách podľa § 15g ods. 10. Návrh na zápis sa nebude realizovať prostredníctvom nového formulára, použije sa zmenový formulár na zápis údajov do obchodného registra.

Konanie o tomto návrhu na zápis sa bude spravovať pravidlami bežnými pre registráciu v obchodnom registri s výnimkou tých pravidiel, ktoré svojou podstatou odporujú tomuto osobitnému postupu (napr. dôvod odmietnutia vykonania zápisu pre nezaplatenie súdneho poplatku).

Rovnako je potrebné doplniť osobitný dôvod odmietnutia návrhu na zápis, a to v prípade, ak sa návrhom na zápis bude navrhovať zapísanie aj iných zmien. Ak zapísaná osoba po 30. septembri 2021 podáva návrh na zápis iných zmien, použije sa ustanovenie § 15g ods. 10 zákona o obchodnom registri, v zmysle ktorého je potrebné týmto návrhom na zápis vykonať aj doplnenie identifikačných údajov (tento návrh na zápis bude podliehať súdnemu poplatku, nakoľko sa ním navrhuje zapísať aj iná zmena, t.j. nielen doplnenie identifikačných údajov).

Námietky proti odmietnutiu návrhu na zápis podľa § 15h nie sú prípustné, čo však nebráni možnosti podať tento samostatný návrh na zápis, ktorým sa výlučne dopĺňajú identifikačné údaje, aj opakovane.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Obchodný registerrok 2021spravodajstvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X